Nechceme se dívat na zbytečná úmrtí. Společnost infekčního lékařství volá po povinném očkování pro lidi nad 60 let

Společnost infekčního lékařství podpořila povinné očkování proti covidu-19 pro vybrané profesní skupiny a osoby starší 60 let. To už bylo dnes schváleno ve sbírce zákonů. Nově mohou také lidé nad 50 let dostat třetí dávku očkování už po pěti měsících od druhé dávky. K očkování motivují i pojišťovny.

Senioři jsou nejvíce ohroženou skupinou a nejčastěji podle Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP končí se závažným průběhem covidu-19 v nemocnici, na jednotkách intenzivní péče a umírají. Kvůli tomu také ČLS podporuje zavedení povinného očkování proti koronaviru pro vybrané profesní skupiny a pro osoby starší 60 let.

„Již 22 měsíců se staráme o pacienty, kteří lapají po dechu a se životem je pojí pouze hadička s kyslíkem. Nechceme se dívat na zbytečná úmrtí, kterým bylo možné předejít očkováním. Neočkovaní lidé ve věku 60 až 69 let končí s covidem-19 v nemocnici 6,7krát častěji a na jednotce intenzivní péče 11,4krát častěji než očkovaní,“ uvedla v prohlášení ČLS JEP.

Vyhláška o povinnosti očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let a vybrané profese, například zdravotníky včetně studentů medicíny, policisty nebo hasiče vyšla dnes ve sbírce zákonů. Povinnost platí od března příštího roku.

Nová vláda ale avizovala, že je proti povinnému očkování určité věkové skupiny a vyhlášku buď zruší, nebo změní.

Povinné očkování zavedla podle ČLS řada západních zemí a nesplnění očkovací povinnosti může být postihováno pokutou dle zákona.


Zdroj: ockovani.opendatalab.cz

„Nepovažujme ji za trest, ale za solidární příspěvek neočkovaných na budoucí náklady při onemocnění covidem-19. Vždyť infuze monoklonálních protilátek stojí 60 000 korun, jedna hospitalizace s covidem-19 na standardním lůžku přijde na 70 000 korun, na jednotce intenzivní péče v průměru na 600 000 korun. Vyzýváme seniory k solidaritě také s jejich vnoučaty – děti strávily mnoho měsíců bez možnosti chodit do školy právě proto, aby se ochránily rizikové skupiny seniorů a zabránilo se zahlcení nemocnic, které pak nemohou poskytovat potřebnou péči necovidovým pacientům,“ dodává ČLS.


Zdroj: ockovani.opendatalab.cz


Třetí očkování už po pěti měsících pro lidi nad 50 let

Právě na nejohroženější skupinu seniorů je teď směrována pozornost. Hlavním cílem je co největšímu počtu lidí nad 50 let podat třetí, posilující dávku vakcíny proti koronaviru. 

Lidé nad 55 let si mohou od 13. prosince zajít už po pěti měsících od druhé dávky pro třetí dávku vakcíny. Lidé nad 50 let tak mohou učinit od 20. prosince. Zatím po pěti měsících mohli na třetí přeočkování jen lidé starší 60 let. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). 

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku vyzvala všechny zdravotníky a dobrovolníky, aby se zapojili do akce „Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům“. Registrovalo se už 131 ordinací a 1245 dobrovolníků z celého Česka.

„Mobilizace ze strany pacientů od chvíle, kdy se kampaň spustila, je obrovská a je vidět, že za tu dobu rapidně stoupl počet podaných posilujících dávek. Od úterka do včerejška bylo podáno asi 526 tisíc ‚boosterů‘,“ řekl ve čtvrtek Radiožurnálu vedoucí koordinačního týmu iniciativy Radek Mounajjed.


Motivace pro lékaře

Kromě očkovacích center je cílem také více zapojit praktické lékaře, kteří mají k pacientům nejblíže a znají nejlépe jejich anamnézu. Právě na praktické lékaře cílí nové motivační programy pojišťoven.

Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR vyplatí od 1. prosince praktickým lékařům a ambulantním specialistům bonus ve výši 113 korun za podání první nebo třetí (posilující) dávky vakcíny proti onemocnění covid-19. Bonus ve výši 500 korun je určen praktickým lékařům, kteří naočkují pacienta v jeho domácím prostředí, tedy mimo ordinaci lékaře. Mobilní očkovací týmy dostanou v rámci jednoho výjezdu 1500 korun.

Všeobecná zdravotní pojišťovna vyplácí praktickým lékařům bonus ve výši 113 korun za podání první nebo posilující dávky vakcíny a nemusí jít ani o registrovaného pacienta v dané ordinaci. Pokud lékař naočkuje pacienta, který není ze zdravotních důvodů schopen se dostavit do ordinace nebo očkovacího centra, v jeho sociálním prostředí, třeba doma, dostane bonus 500 korun. Mobilní očkovací týmy, které budou podávat vakcíny přímo ve firmách, mohou získat bonifikaci ve výši 8000 korun.

U Oborové zdravotní pojišťovny (OZP) byli doposud praktičtí lékaři odměňováni jednotnou částkou za aplikaci očkování a za edukaci o nezbytnosti tohoto očkování bez ohledu na to, zda úkony provedli ve své ordinaci, nebo museli za pacientem vyjet. 

„Oproti současnému bonusu zhruba 648 korun za poskytnutí těchto služeb v ordinaci všeobecného praktického lékaře může být nyní výše odměny v souvislosti s návštěvou lékaře u pojištěnce v domácím prostředí až 1380 korun,“ uvádí mluvčí OZP Nicol Lenertová.


Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat