Hlavička
07/03/2018

Nefunkční autolékárny jako politická kauza. První pomoci to může prospět

Pozoruhodný vývoj má zdánlivě nevinné téma nefunkčních autolékárniček. Včera ho jako titulní text zveřejnila MF Dnes. Jeden z aktérů článku se ale ohradil proti účasti na mediální \""manipulaci\"" deníku. Autolékárničkami prý noviny nahradily zprávy o demonstracích v Česku.

reklama

reklama

Nefunkčnost autolékárniček je celkem známý fakt pro odbornou veřejnost a často i někoho, kdo je někdy musel použít. Problémem se zabývá Česká lékařská komora a redakce Našeho zdravotnictví připravuje text, který by na toto téma měl upozornit.

Trochu jinou souvislost ale získaly nefunkční autolékárničky po událostech posledních dnů. V pondělí se totiž po celém Česku odehrály demonstrace, které vyvolalo zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do komise pro kontrolu GIBS. Nešlo jen o něj, účastníci akcí kritizovali také Andreje Babiše a Miloše Zemana.


reklama

Autolékárničky místo demonstrací proti Babišovi

Včera, tedy následující den, MF Dnes na své titulní straně přinesla hlavní článek \""Autolékárničky při nehodě k ničemu\"". Vzápětí se na sociálních sítích začalo diskutovat o nezávislosti MF Dnes, která patří do svěřenského fondu Andreje Babiše. Kritici deníku vyčetli, že záměrně pominul jednu z nejdůležitějších událostí dne, aby nepoškodil premiéra v demisi.

Do stejného tábora se přidal i jeden respondentů článku o autolékárničkách, zakladatel společnosti PrPom pro výuku první pomoci Ondřej Koudela. MF Dnes s ním přinesla rozhovor na téma autolékárniček. \""Stal jsem se tak částečně tím, kdo pomáhá Deníku MF Dnes zakrývat podstatné a klíčové politické události jen proto, že jeho majiteli nejsou po chuti. Vnímám to jako zneužití mých vyjádření a mé poctivé práce ve prospěch politické manipulace. A tomuto zneužití jsem nemohl jakkoliv zabránit,\"" uvedl ve svém prohlášení Ondřej Koudela


I já jsem proti Babišovi. A pro lepší autolékárničky, říká Koudela

Koudela výslovně upozornil, aby čtenáři rozhovoru vnímali odděleně jeho snahy zvýšit kvalitu autolékárniček a zároveň \""žít v zemi, ve které je demokracie pevně zakotvena a respektována jako základní princip lidského soužití\"".

\""Deník MF Dnes se k této významné události (demonstracím - pozn. red.) postavil manipulativním způsobem, který mi z novinářského hlediska připadá zcela neprofesionální. Na titulní straně dal prostor sdělením, která s demonstracemi nikterak nesouvisejí a snaží se tak - věřím, že naprosto záměrně - odvádět pozornost od protestů, které jsou zaměřeny i proti jeho majiteli, Andreji Babišovi,\"" uvedl Ondřej Koudela s tím, že i on podepsal petici Milion chvilek pro demokracii, která Babiše vyzývá k rezignaci.


Publicita kolem kauzy autolékárniček problém zviditelní 

Obvinění z manipulace zpravodajství šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl odmítl. Reagoval k nim na Facebooku, kde uvedl, že list o demonstracích informoval na následující straně. \""Jsme soukromé médium. A vybíráme zprávy na titulku, jak vyplyne z diskuse na poradě. To je taky demokracie. A věř mi, že si od nikoho nenecháme diktovat, co kde tiskneme. Tohleto zaštěkávání novinářů možná funguje na Slovensku...\"" uvedl Plesl.

Tato mediální aféra by paradoxně mohla problému kolem nefunčních autolékárniček jen prospět. Změnu pravidel chce iniciovat i Česká lékařská komora a tato medializace může řešení usnadnit a urychlit.

Jde například o dávno překonaný seznam povinné výbavy autolékáren, které musí obsahovat třeba dva zcela zbytečné trojcípé šátky, nebezpečnou plastovou roušku pro poranění hrudníku, ale jen jediné rukavice. \""Úředníci, kteří vytvořili vyhlášku definující, co v autolékárničkách má být, evidentně neměli ani základní občanskou povědomost, jak se dnes první pomoc dělá. A podle toho to vypadá,\"" řekl MF Dnes Ondřej Koudela ze společnosti PrPom. Redakční test navíc ukázal, že škrtidla i obvazy z autolékárniček jsou v tak mizerné kvalitě, že je téměř nelze použít.

David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama