Nejhorší týden s koronavirem, případů přibývá. Zavřel další noční klub

Česko má za sebou týden, kdy hlášení o nových případech nákazy covid-19 trhalo skoro každý den nové rekordy. Nejvíc pozitivně testovaných má Praha, ale čtyři další okresy ji zase překonávají rychlostí, s jakou se tam koronavirus šíří. Kvůli covidu-19 zavřel další noční klub.

Dosud nevídaných osm stovek (797) nových pacientů s covidem-19 přibylo v Česku v pátek - takové číslo tu od počátku epidemie v březnu ještě nebylo. I ve středu a ve čtvrtek to bylo přes šest stovek případů za den, v sobotu pak 508.


Noční klub zavřel. Koronavirus tam přinesl jediný návštěvník

Nejhorší situace je v Praze, kde hygienici dosud zachytili 5 843 ověřených případů nákazy a z nich 113 lidí zemřelo. Jen za neděli přibyla stovka dalších nakažených. Čísla tak ve špičkách dosahují skoro dvojnásobku toho, co hlavní město zažívalo na jaře.

Mezi nemocnými jsou i návštěvníci nočního tanečního klubu Rodeo v centru Prahy. Jeden z hostů byl totiž pozitivně testovaný, takže se majitelé rozhodli podnik preventivně uzavřít a všichni zaměstnanci půjdou nejprve na testy. "Ač je u vstupu nutné dezinfikovat ruce a měříme teplotu všem příchozím, tak jsme se neubránili a raději uzavíráme, ať alespoň trošku minimalizujeme možné šíření," sdělil klub na facebooku.


Hodonínsko, Pelhřimovsko a Svitavsko předstihlo Prahu

Ačkoliv má Praha nejvíc nemocných, alarmující jsou také zprávy z jiných regionů v zemi. Ukazují totiž, že tam nákaza akceleruje dokonce víc než v Praze. Ta má za poslední týden na sto tisíc obyvatel 72 nových případů. Za stejnou dobu ovšem na Hodonínsku, Pelhřimovsku a Svitavsku hygienici zachytili od 89 po 75 případů na 100 tisíc obyvatel.

Na covidovém semaforu má zatím oranžovou jen Praha, což pro město znamená druhý stupeň rizika, kdy se nákaza začíná šířit napříč komunitou a nikoli jen v kolektivech nebo rodinách.

Proto pražští hygienici zpřísnili opatření pro život ve městě. Od středy začne platit zavírací hodina pro restaurace (24 - 06 hod) a v pražských obchodech a nákupních centrech budou znovu povinné roušky. Za týden pak vejde v platnost příkaz, aby všichni školáci v Praze nosili povinně ve společných prostorách škol roušky. Jen ve třídách si je budou moci sundat. Více v článku Praha přitvrdila: Roušky ve školách, obchodech a noční zavírání barů Hygienici ale upozorňují, že viditelný efekt těchto opatření se ukáže až za dva týdny. 


Hospitalizovaných je čtyřikrát méně než na jaře

Pozitivní zprávou je, že oproti jaru je výrazně méně nakažených v nemocnicích. Zatímco na jaře to bylo deset procent, teď je to jen 2,5 procenta z celkového počtu nemocných. Podle webu ministerstva to je 204 hospitalizovaných a jen 52 z nich vyžaduje intenzivní péči. Aktuální čísla za celou republiku platná k nedělnímu večeru jsou tato:
David Garkisch

Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0


Anketa

Myslíte si, že na podzim přijde druhá vlna nákazy koronavirem?

Celkem hlasovalo 171 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům