Nejtěžší je, když umírají mladí, řekla Sestra roku. S dalšími převzala ceny

Nejlepší zdravotní sestry roku 2017 si včera večer převzaly v pražském divadle Hybernia ocenění za svou náročnou práci. Oceněny byly ženy, které se profesi věnují už přes čtyřicet let. Titul ale převzaly i za stovky dalších sester, které byly do soutěže také nominovány.

article

Soutěž, jejímž cílem je ocenit práci a úsilí zdravotních sester, vyhlašuje vydavatelství Mladá fronta. Letos se tato prestižní událost konala už poosmnácté. Není ovšem určena jen zdravotním sestrám, ale všem nelékařským pracovníkům, tedy třeba i porodním nebo zdravotním asistentkám či asistentům.

Ocenění Sestra roku se tradičně uděluje ve dvou kategoriích - sestrám v přímé ošetřovatelské péči, ať už v nemocnicích, ambulancích nebo v domácí a sociální péči. Druhou kategorií jsou sestry v managmentu a vzdělávání, tedy ty, které vyučují nové generace a přispívají vědě a řízení oboru.


Veřejnost si volila Sestru mého srdce

Kromě toho při ceremoniálu uděloval ceny za celoživotní dílo v ošetřovatelství i časopis Zdravotnictví a medicína a vyhlašovala se také Nejlepší zdravotnická škola roku. Rozhodovala odborná porota, ve které byl mimo jiné ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO), zástupci profesních organizací, pojišťoven i lékáren. Odborným garantem akce je Česká asociace sester. 

Záštitu nad soutěží má ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo práce a sociálních věcí, pražská primátorka a také Dagmar Havlová za Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.


Výsledky soutěže Sestra roku 2017


Sestra v přímé ošetřovatelské péči

Vítězkou této kategorie se stala Ludmila Prokopová, vrchní sestra oddělení anesteziologie a intenzivní medicíny v Oblastní nemocnici Příbram. V oboru pracuje už 43 let, působila i na neurologii a ortopedii. "Na těchto profesně i lidsky náročných pracovištích s pacienty v přímém ohrožení života, mívá personál jakousi ochrannou ulitu, aby zvládal každodenní stres vyplývající z tohoto povolání. U Ludmily Prokopové tomu tak rozhodně není. Je velmi empatická," uvádí se u soutěžního profilu sestry. "Pro sestry je nejtěžší, když nám tu umírají mladí lidé," popsala těžkosti své profese ocenněná sestra.

Druhé místo získala Kateřina Drlíková, stomická sestra Chirurgické kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol. Třetí místo pak Lenka Holubová, staniční sestra oddělení následné lůžkové péče Vítkovické nemocnice v Ostravě.


Sestra v managementu a vzdělávání

Ocenění si odnesla Hana Rittsteinová, emeritní vrchní sestra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Své profesi se věnuje už skoro 45 let. Do soutěže ji nominovali kolegové, kteří v dopise napsali: "Za všechny spolupracovníky i pacienty jí chceme vyjádřit vřelé poděkování a říci tak: Máme Tě rádi."

V medailonku Hany Rittsteinové se píše, že za svou kariéru ovlivnila několik generací zdravotnických pracovníků. Je také spoluautorkou myšlenky Dne nedonošených dětí, kdy v roce 2002 na zahradě porodnice zorganizovala první setkání dětí narozených s extrémně nízkou porodní hmotností, jejich rodičů, přátel a zdravotnického personálu. Dnes se taková setkání konají každoročně po celém Česku.

Druhé místo získala Pavla Opálková, vrchní sestra oddělení neonatologie, Fakultní nemocnice Brno. Třetí místo pak Marta Rysková, vedoucí sestra domácí zdravotní péče Městského centra komplexní péče v Benátkách nad Jizerou.


Čestné ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství

Redakce časopisu Zdravotnictví a medicína v této kategorii vybírá ze všech došlých přihlášek s cílem ocenit celoživotní práci nominované, která "představuje významný kvalitativní přínos pro rozvoj oboru ošetřovatelství". Toto čestné ocenění si odnesla Marie Janoušková, emeritní hlavní sestra v Nemocnici Strakonice.

"Za ‚své sestry‘ vždy bojovala a byla tu pro ně, byla jedna z nás. Děkujeme!" píše se v nominačním dopise, který do soutěže poslaly kolegyně a kolegové Marie Janouškové.


Sestra mého srdce

Vítězku této kategorie vybírala veřejnost hlasováním na webu soutěže. Nejvíce hlasů v online anketě Sestra mého srdce získala Lenka Holubová, výše zmíněná staniční sestra Vítkovické nemocnice.


Nejlepší zdravotnická škola roku

Již podruhé v historii soutěže proběhlo vyhlášení vítěze kategorie Nejlepší zdravotnická škola roku. Vítězem nové kategorie se stala Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola zdravotnická Ústí nad Labem.

David Garkisch

Foto: Mladá fronta


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Péče o zrak dostává na frak. Odpadla motivace přijít k očnímu lékaři