Hlavička
10/11/2021

Nemocnice se plní covidovými pacienty. Přichází nová opatření pro zdravotníky a studenty

Nemocnice se plní a přibývá pacientů s covidem-19 ve vážném stavu. I z tohoto důvodu vláda přistoupila k dalším proticovidovým opatřením. Která to jsou?

reklama

reklama

Situace v Česku nabírá z pohledu covidu-19 na obrátkách a nemocnice začínají aplikovat přísnější covidová opatření. Zakazují návštěvy a omezují se i plánované operační zákroky. V úterý (9. 11.) potvrdily testy 14 539 případů koronaviru. V nemocnicích už v současné době leží téměř 3 300 lidí s koronavirem, z toho 486 pacientů je ve vážném stavu. Vyplývá to z informací na webu Ministerstva zdravotnictví.

Vzhledem k těmto narůstajícím statistikám se vláda rozhodla k dalším protiepidemickým opatřením. Dotknou se především neočkovaných zdravotníků v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních, kteří se budou muset povinně očkovat. Další opatření se týká studentů na vysokých školách. Pokud se jich sejde alespoň 50, musí nosit při výuce respirátor.

Vážnost situace potvrzuje i prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek: „Před měsícem jsem říkal, že i když na začátku listopadu budou počty nakažených kolem 10 000 denně, zátěž na zdravotníky by neměla být tak extrémní, jako byla loni. Můj odhad byl, že bude čtvrtinová, tedy že nebudeme mít v nemocnicích naráz 10 000 nemocných, ale 2 500 až 3 000. Že nebudeme mít na jednotkách intenzivní péče naráz 2 500 lidí, ale okolo 500, a nebude umírat 250 lidí denně, ale jen do 50. Byl jsem ale přílišným optimistou.“ 

reklama

Podle svých slov sám nedocenil fakt, že mutace delta covidu-19 je minimálně třikrát nakažlivější než původní varianta viru. 

„Bohužel imunita získaná očkováním, stejně jako proděláním nemoci, klesá rychleji, než jsme si přáli. Teď je jasné, že pokud vše dobře dopadne, zátěž na zdravotnictví bude minimálně poloviční – v nemocnicích určitě 5 000 nemocných, na jipkách tisícovka pacientů a bohužel bude umírat okolo 100 lidí denně. Může to dopadnout hůř. Otázka je, kdy politikům dojde, že situace je vážná, a začnou přijímat opatření, která mohou šíření epidemie brzdit,“ dodává Kubek.

Pravidelné testování neočkovaných zdravotníků

První vládní opatření se týká zdravotníků a všech pracovníků v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Od 15. listopadu se budou muset jednou týdně testovat s tím, že první testy musí být provedeny nejpozději do 22. listopadu.

Podle prezidenta ČLK je ostuda, že mezi zdravotníky, kteří pracují v nemocnicích, jsou neočkovaní lidé. „Mělo by být otázkou profesní cti, aby zdravotník neohrožoval své pacienty. Všichni pacienti by měli být očkováni. ČLK přijala již před měsícem stanovisko, že očkování proti nemoci covid-19 by mělo být povinné, přinejmenším pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách,“ doplňuje.


Studenti na vysokých školách s respirátorem

Druhé opatření se dotkne studentů vysokých škol, kteří budou muset od 15. listopadu nosit respirátory i v rámci výuky. Mimořádné opatření bude platit v učebnách, kde se schází alespoň 50 studentů.

Aktuálně mají studenti vysokých škol povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorech v případě, že nejsou usazeni.


Očkování pro cizince

Třetí větší změnou je hrazené očkování z rozpočtu Ministerstva zdravotnictví pro cizince, kteří dlouhodobě legálně pobývají na území České republiky. 

Režim samoplátců byl podle ministra komplikovaný, cizincům nebylo hrazeno očkování z veřejného zdravotního pojištění. „V tuto chvíli každý, kdo legálně pobývá na území České republiky dlouhodobě, bude moci být očkován v zásadě zdarma, na základě úhrady očkování ze státního rozpočtu. Bude si hradit pouze výkon, to znamená aplikaci daného očkování, řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Další opatření proti covidu-19 možná přijdou ještě v pátek, kdy se znovu sejde vláda. Ještě předtím se ve čtvrtek ráno uskuteční schůze vládní rady pro zdravotní rizika, která návrhy opatření probere.

„Uvidíme, jestli budou tato opatření vlády stačit. Myslím si, že ta povinnost očkování je zcela namístě. V řadě zemí s demokratickou tradicí takto postupují. Ve stávající situaci je namístě ještě případně omezení setkávání osob. Přechod na home office, kde je to možné. Omezení velkých společenských a kulturních akcí ve vnitřních prostorách. Důsledné dožadování se potvrzení o očkování s tím, že jiné osoby by neměly na takové akce přístup. Jsou to opatření, která známe z jiných zemí okolo nás, a všechny ty země jsou demokratické,“ komentuje stávající opatření Milan Kubek z ČLK.


Pavlína Zítková

Ilustrační foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama