Hlavička
18/11/2021

Neočkovaní už si na pivo ani na koncert nezajdou. Co se ještě od pondělí změní?

Neočkovaní lidé proti covidu-19 budou mít od pondělí 22. listopadu zákaz vstupu do restaurací, na hromadné akce a nebudou moci využít ani služby, jako je kadeřnictví. Vpuštěni by měli být jen lidé po předložení certifikátu o očkování či potvrzení o prodělání onemocnění v posledních 180 dnech.

reklama

reklama

Antigenní ani PCR testy již k prokázání bezinfekčnosti stačit nebudou.

„Není to úplně bavorský model, jen jsme se inspirovali, aby to bylo v našich silách z důvodu kapacit,“ uvedl na tiskové konferenci premiér v demisi Andrej Babiš.  

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha mají tato opatření za cíl vyšší motivaci k očkování a vyšší ochranu osob v rámci velkých kolektivů.

reklama

„První mimořádné opatření s účinností od 22. listopadu se týká zavedení režimu ON ve službách, hromadných akcích, gastro provozech, ubytovacích zařízeních. Člověk se prokáže kompletním očkováním nebo proděláním nemoci v posledních šesti měsících. Testování už stačit nebude,“ uvedl ministr zdravotnictví.

Z pravidel výše jsou vyjmuty děti mladší 18 let s tím, že od 12 let se mohou prokazovat testem. Další výjimkou jsou osoby, které jsou kontraindikované k očkování, které mají za sebou první dávku očkování, nebo osoby, které nastupují do lázeňské péče. V těchto posledních dvou případech je možné předložit PCR test.

Plošné testování také bude nadále pokračovat povinně na všech školách. Nejbližší se uskuteční v pondělí 22. listopadu.

Počítá se i s plošným testováním ve firmách. Více o tom bude vláda jednat zítra.

„Firmám na to přispějeme, stejně jako jsme to dělali nedávno. To se projedná zítra. Zítra také předloží Ministerstvo práce a sociálních věcí návrh ošetřovného a izolačky, a to proto, aby se lidé nebáli chodit do karantény a do izolace. To je samozřejmě zákon, takže my ho pošleme urychleně do Poslanecké sněmovny a doufejme, že to Sněmovna extrémně rychle schválí,“ řekl premiér Babiš.

Zároveň premiér Andrej Babiš doporučil firmám, aby poslaly zaměstnance na home office s tím, že státní zaměstnanci na práci z domova nastoupí již od pondělí 22. listopadu.

Samotesty už stačit nebudou

Nově nebude možné využít ve zdravotnických a sociálních zařízeních tzv. samotesty. „Pokud přijde návštěva do zdravotnického zařízení nebo sociálního zařízení, tak bude uznán jen antigenní nebo PCR test provedený zdravotníkem. Výjimka je v mimořádném stavu – například pacient je v terminálním stadiu nebo se stala nehoda, pak je možné využít antigenní test,“ dodává Adam Vojtěch.

Režim OTN, tedy očkování, test, prodělání nemoci při návštěvě věznic. V případě testů jsou platné ale jen PCR testy. Na vysokých školách se také ruší samotesty u studentů na kolejích. Ubytování na kolejích tedy bude umožněno jen těm studentům, kteří doloží, že byli plně naočkováni, prodělali nemoc v posledních 180 dnech nebo se prokáží, že absolvovali nejdéle před 72 hodinami dny RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, nebo absolvoval nejdéle před 24 hodinami rychlý antigenní test (RAT) na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem.

Změní se i pravidla pro testování klientů zdravotních pojišťoven. Z nařízení o provádění bezplatného testování klientů zdravotních pojišťoven na jejich žádost se vypouští antigenní testování. Co se týče úhrady testů, nově mají všechny osoby do 18 let a rozočkované osoby nárok na pět hrazených PCR testů měsíčně. U ostatních plně očkovaných osob jsou hrazeny dva PCR testy v měsíci.


Není pozdě?

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka bylo načase. „Konečně se vláda rozhoupala a začala něco dělat. Přešlapování na místě stojí lidské životy,“ okomentoval pro Českou televizi situaci Kubek. Zároveň se ale obává, že tato opatření nebudou stačit ke zvládnutí stávající situace.

„Bavorský model má dva cíle – omezit šíření epidemie bezprostředně a zvýšit tlak na lidi, kteří se z nejrůznějších důvodů nenechali očkovat. Jenže stávající očkování nezarazí vlnu, která už je rozjetá. Dopady tohoto opatření tedy uvidíme až někdy začátkem příštího roku,“ dodává Kubek.

Jen za sváteční středu 17. listopadu testy potvrdily nových 14 119 případů nemoci covid-19. V nemocnicích je podle aktuálních údajů 4440 lidí s koronavirem, zhruba o 700 víc než minulou středu. V těžkém stavu se nyní nachází 15 procent covidových pacientů, konkrétně 663. Vyplývá to z informací na webu Ministerstva zdravotnictví.

V úterý ale přibylo v Česku 22 511 případů nemoci covid-19, což je nejvíc za jediný den za celou dobu epidemie v zemi a zhruba o čtvrtinu víc, než byl dosavadní rekord z letošního 6. ledna. 


Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama