Hlavička
22/07/2021

Nic jsem neporušil, nemusel jsem je nakazit já, hájí se lékař olympioniků

Lékař olympijského týmu, u kterého test po příletu do Tokia odhalil koronavirus, poslal médiím své vyjádření. Odmítá závěry, že v letadle nakazil olympioniky právě on, potvrdil ale, že není proti covidu očkovaný. Mezi českou výpravou už je šest pozitivních případů nákazy, pro sportovce tak hry končí.

reklama

reklama

Ještě rychleji než koronavirus mezi českou výpravou se šíří rozhořčení a kritika olympijského výboru a především lékaře Vlastimila Voráčka. Ačkoliv má jako zdravotník nárok na očkování už několik měsíců, očkovat se nenechal a přesto vyrazil společně se sportovci vládním speciálem na cestu do Tokia. Premiér Babiš to označil za skandální, věc vyšetřuje nejen Český olympijský výbor, ale bude se jí zabývat i komise ministerstva zdravotnictví.


Očkování bylo dobrovolné...

reklama

Ortoped Vlastimil Voráček se dlouhodobě stará jako lékař o nejlepší české tenistky, takže ho ve stejné roli do Tokia vyslal tenisový svaz. Po příletu do Japonska u něj test odhalil koronavirus a Voráček okamžitě putoval do izolace. Navíc se ukázalo, že při cestě letadlem většina lidí odložila respirátory. Výsledkem je dalších pět nakažených členů výpravy a zmařené životní šance několika sportovců. Více jsme psali v článku Prvním nakaženým v olympijském týmu byl neočkovaný lékař výpravy

Voráček, který přiznal, že se proti covidu očkovat nenechal, kritiku odmítá. Prý se ničeho nedopustil. „Očkování bylo zadané jako dobrovolné. Z mé strany a celého týmu tedy nedošlo k porušení žádných těchto předpokladů,“ uvedl Voráček ve svém prohlášení pro média.

Hájí se tím, že se na covid sám pravidelně testuje: „Kromě proběhlých povinných negativních PCR testů před odletem, dokonce v rozdílných laboratořích, se testuji nezávisle i sám a kontroluji a udržuji imunologicky relevantní parametry v krvi a tím si zvyšuji odolnost. Předem a ani do dneška jsem neměl a nemám žádné klinické příznaky covidového onemocnění a jsem kompletně fit.“


Není jasné, kdo koho nakazil...

Lékař českých tenistek také odmítá, že by vina za rozšíření nákazy v olympijské výpravě měla padnout právě na něj. Argumentuje tím, že se nechal testovat a že se cítí dobře. Nepřímo zpochybnil i kvalitu testu, který u něj koronavirus odhalil.

„Z hlediska všech těchto okolností není vůbec jasné, kdo, jak, koho a kdy mohl infikovat, a ohrazuji se proti tomu, že jsem to musel být já, jenom že jsem byl jako první pozitivně vytestovaný nevalidovaným testem PCR, nebo někdo jiný v letadle,“ napsal Vlastimil Voráček ve svém vyjádření.


Je to očkování… ?

Voráček se proti covidu nadále odmítá nechat očkovat a nepřímo současné vakcíny zpochybnil: „Kromě toho mám pozitivní přístup k očkování, leda že to očkování je, a proběhlo řádně testovacím procesem (u mRNA vakcín ca. 10 let) a má plnohodnotnou registraci (viz příbalový leták Pfizeru).“

„Z hlediska všech okolností a nejasností, které kolem covidového onemocnění stále ještě kolují a všechny státy, politici i odborné společnosti v tom plavou už 18 měsíců, a vidím zde v izolaci převážně pozitivně testované plnoočkované rádobyúčastníky Her z celého světa, jednoznačně odmítám unáhlené předdefinované úsudky ohledně hodnocení pozitivních testů v českém týmu,“ dodal Voráček.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr, Jernej Furman, CC BY 2.0reklama

reklama

reklama

reklama