Hlavička
Kauzy -
22/03/2021

NKÚ: Epidemii stát podcenil. Nákupy byly chaotické, respirátory drahé

Stát byl na epidemii nepřipravený, neměl plán, ve skladech chyběly pomůcky. Jejich další nákup provázel chaos a s tím i velké rozdíly v cenách, v kvalitě pomůcek i problémy s dopravou. To je verdikt NKÚ, který prověřoval reakci státu na nákazu koronavirem v loňském roce.

reklama

reklama

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ilustroval nepřipravenost státu například tím, že pandemický plán ministerstvo zdravotnictví naposledy aktualizovalo v roce 2011. Od té doby se také nezměnil stav zásob ochranných a zdravotnických prostředků v pohotovostních zásobách.


Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se. Doufám proto, že informace, s nimiž NKÚ přichází, budou skutečně využity a napomůžou k tomu, aby nás v budoucnu podobné události nezaskočily, abychom byli připraveni rychle, smysluplně a zároveň hospodárně reagovat,“ komentoval výsledky kontroly prezident NKÚ Miloslav Kala.

reklama



Pomůcek je dost, ujišťoval Babiš. Nebyla to pravda


Přestože ještě na počátku epidemie premiér Andrej Babiš ujišťoval veřejnost, že ochranných pomůcek je dostatek, opak byl pravdou. Přesně před rokem a týdnem Babiš prohlásil: „Není pravda, že by naši zdravotníci neměli respirátory. Tak mi řekněte kde, a já jim to dnes osobně dovezu.“


Navzdory této rétorice premiéra NKÚ nyní zjistilo, že ke konci roku 2019 bylo ve skladech Správy státních hmotných rezerv pouze 10 tisíc respirátorů. Fakultní nemocnice měly jen 5,5 tisíce respirátorů FFP3, což jim stačilo pouze pro 20 procent personálu, a to navíc jen na pár hodin.


Podle NKÚ i potom ministerstvo zdravotnictví zaspalo: „MZd reagovalo na nedostatek osobních ochranných prostředků (OOP) a zdravotnických prostředků (ZP) ve zdravotnických zařízeních se zpožděním a jejich nákup nezahájilo v době, kdy ještě byly dostupné na trhu. MZd se tak nepodařilo krátce před vyhlášením nouzového stavu nakoupit v otevřeném zadávacím řízení dostatek těchto prostředků.“



Respirátor za 60 nebo taky 777 korun za kus


Nakupovalo se pak narychlo a mimo otevřené veřejné zakázky. Ministerstva zdravotnictví a vnitra následně za ochranné pomůcky utratily 7,5 miliardy a další skoro miliardu korun za dopravu zboží.


NKÚ konstatuje: „Nákupy MZd i MV poznamenala nejen časová tíseň a nedostatek OOP a ZP na domácím i globálním trhu, ale také existence dvou samostatných týmů, které navzájem nespolupracovaly. To vedlo k oslabení pozice státu při vyjednávání o cenách a k nižší transparentnosti nákupů. Kontroloři zjistili, že organizace nákupů byla chaotická s řadou nedostatků v dokumentaci jednotlivých nákupních kroků.“


Nákupčí si přitom neprověřovali dodavatele a všechny tyto chyby pak podle kontrolního úřadu vyústily v nevýhodné smlouvy, velký cenový rozptyl i nedostatky v kvalitě pomůcek. Ceny se lišily až mimořádně, v řádu stovek za jeden respirátor. Například vnitro pořídilo respirátory FFP3 už od 60 korun za kus, zatímco ministerstvo zdravotnictví nakupovalo o třídu nižší respirátory FFP2 až za 777 korun za kus.



Polovina testovaných pomůcek při zkouškách nevyhověla


Další problém pak podle NKÚ nastal při výdeji tohoto zboží potřebným zdravotníkům. „Kontroloři zjistili řadu nedostatků i v distribuci, v evidenci a výdeji nakoupeného zboží. Distribuční modely pro případ pandemie zpočátku neexistovaly. Kontrola ukázala i významné rozdíly mezi jednotlivými kraji v distribuci pomůcek v přepočtu na obyvatele,“ popisuje NKÚ chaos, jaký panoval.


Možná ještě horší je poslední odhalení kontrolorů NKÚ – to se týká kvality ochranných pomůcek. Testy odhalily, že skoro polovina z 28 milionů kusů pomůcek napoprvé neprošlo testy kvality, některé zboží pak nebylo ani testováno. Zdravotníci tak mohli v dobré víře pracovat v nevyhovujích ochranných pomůckách. „Existuje tak riziko, že pracovníci zdravotních a sociálních služeb dostali OOP, které nevyhověly testům kvality,“ varoval Nejvyšší kontrolní úřad ve své zprávě.



Opozice volá po odpovědnosti ministrů


Opozice po dnešním zveřejnění zprávy NKÚ požaduje, aby se z toho ministři zodpovídali. „Členové vlády by měli vyvodit odpovědnost za tato závažná selhání, způsobené škody a naprostou ignoraci českých výrobců ochranných pomůcek. Je absolutně nepřijatelné, aby způsobené škody platil běžný poctivý daňový poplatník,“ uvedl k závěrům NKÚ předseda Pirátů Ivan Bartoš.


Piráti se jen s konstatováním o chaosu spokojit nehodlají. „Budu požadovat, aby ministr zdravotnictví a ministr vnitra uvedli, kdo konkrétně učinil jednotlivá rozhodnutí. Vláda se musí kritice postavit čelem a vysvětlit veřejnosti svá pochybení a důsledky, které z nich vyvodí,“ dodal Bartoš. Zmínil v této souvislosti i podezřelé jmenování exministra Adama Vojtěcha do čela představenstva Krajské zdravotní, která spravuje pět nemocnic na Ústecku. Kraj, pod který nemocnice spadají, tam totiž ovládá ANO.


Podle prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury je vedle výše cen naprosto skandální, že polovina ochranných pomůcek v testech nevyhověla. „Tady nejde jen o peníze daňových poplatníků, ale především o zdraví lidí v první linii,“ uvedl Stanjura.


TOP09 je vůči vládě a ministrům ještě nekompromisnější. „Rozhodla jsem se zároveň podat trestní oznámení. Dle výkladu soudců NS by měly být uděleny přísnější tresty, když se prokáže souvislost s pandemií, za veřejné peníze odpovídají konkrétní osoby,|“ uvedla šéfka strany Markéta Pekarová Adamová. Navrhne také, aby se zprávou NKÚ zabývala Sněmovna.



Hamáček: Ujali jsme se toho, když ostatní nezvládali


Ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) se brání tím, že jeho úkolem bylo co nejrychleji sehnat chybějící ochranné pomůcky: „Ministerstvo vnitra bylo na jaře 2020 vedeno jednou jedinou snahou – zajistit co nejrychleji co nejkvalitnější ochranné osobní pomůcky, kterých byl po celém světe enormní nedostatek.“


Podle Hamáčka se do věci vnitro vložilo až poté, co všichni ostatní selhali. „Úkolem ministerstva vnitra nikdy nebylo zajistit plošný nákup OOP, ujali jsme se toho až ve chvíli, kdy bylo evidentní, že Ministerstvo zdravotnictví ani jiná složka státu to není schopná sama zvládnout,“ uvedl dnes Hamáček.


Brání se, že vnitro nenakupovalo chaoticky, ani nemělo nedostatky v dokumentaci. „Kdyby se ministerstvo řídilo striktně formalistickými postupy doporučovanými NKÚ, nebylo by s největší pravděpodobností schopné vyřešit v tak krátkém čase kritický nedostatek OOP na začátku pandemie se všemi důsledky pro zdraví a životy občanů ČR, zejména zdravotníků,“ dodal ministr vnitra Hamáček.



Kubek: Když jde o život, nemá se hledět na peníze


Kritiku nákupů v době začínající pandemie trochu mírní prezident České lékařské komory Milan Kubek. Odsuzuje šlendrián a nepřipravenost země, ale připomíná podmínky, za jakých se tehdy ochranné prostředky sháněly a nakupovaly: „Byli jsme vděční za to, že ministerstvo vnitra nakonec dokázalo zajistil dovoz z Číny a ve spolupráci s kraji i distribuci ochranných prostředků, byť k jejich kvalitě můžeme mít oprávněné výhrady. Lepší něco než nic a my jsme v polovině března neměli k dispozici opravdu vůbec nic. Nouzové dodávky rozdávané kraji nám pomohly udržet chod ordinací alespoň v omezeném režimu.“


I podle něj je více než pravděpodobné, že Česko zaplatilo víc, než kdyby odpovědní lidé koupili pomůcky včas. „Dostali jsme se do kritické situace, kdy jsme byli závislí na tom, co stát dokáže rychle někde nakoupit. Zdravotníkům šlo o život a v takové situaci by bylo cynické handrkovat se o cenách. Když jde o život, pak se nemá hledět na peníze. Pokud by se však prokázalo, že si někdo z úředníků, či politiků na dodávkách ochranných prostředků v nouzovém stavu mastil kapsu, pak by si samozřejmě takový hyenismus měl odskákat tak, že by si ho odseděl,“ dodal Milan Kubek.



David Garkisch


Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0





reklama

reklama

reklama

reklama