Hlavička
Zprávy -
26/02/2021

Nouzový stav na měsíc a tvrdá opatření. Vycházky s rouškou a jen po obci

Vláda dnes po menším dramatu ve Sněmovně vyhlásila nový nouzový stav. Bude platit do konce března a přináší do Česka tvrdá opatření proti nákaze. Ta mají především omezit kontakty mezi lidmi a tedy i šíření koronaviru, proto radikálně upravují zejména volný pohyb osob.

reklama

reklama

Opatření jsou přísnější než včera vláda naznačovala, ale přesto stále nejde o tvrdý lockdown země, kdy by se na omezenou dobu například zastavil průmysl. Naopak, výjimky povolují lidem právě cestu do zaměstnání a zpět a omezení dopadají především na volnočasové aktivity.



reklama

Poslanci donutili vládu vyhlásit nový nouzový stav


Vyhlášení nového nouzového stavu předcházely dlouhé peripetie ve Sněmovně. Vláda totiž chtěla po poslancích prodloužit dosavadní nouzový stav, který dala před dvěma týdny dohromady s pomocí hejtmanů. Jak ale od počátku upozorňovali právníci či opozice, byl to protiústavní postup, který napadlo už několik žalob u Ústavního soudu.


Poslanci proto odmítli na takové rozhodnutí navázat, ale sami dali vládě návod, jak postupovat dál. Navrhli, aby vyhlásila nouzový stav nový, což jí zákon umožňuje na třicet dní, tedy do 28. března. Tak se dnes večer i stalo a vzápětí vláda upřesnila, jaká protiepidemická opatření nařizuje.


Kromě toho dnes také poslanci schválili tzv. pandemický zákon. Přijali ho i se senátními úpravami a vzápětí ho podepsal i prezident. V případě pandemického stavu tak budou moci o opatřeních rozhodovat ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice. 



Z okresu jen s povolením zaměstnavatele


Všechna vyhlášená opatření by - alespoň podle slibu vlády - měla trvat tři týdny. Jejich smyslem je co možná nejvíc omezit kontakty mezi lidmi, dokonce i mezi příbuznými.


Omezení pohybu je opravdu radikální a budou na něj dohlížet kromě policistů i vojáci. Lidem se v podstatě zakazuje příští tři týdny opouštět území svého okresu a pokud nebudou mít vážný či oprávněný důvod, tak by dokonce neměli opouštět ani území obce, kde žijí.


Přes hranice okresu se od pondělí bude moci cestovat jen na jednu z výjimek – kvůli zaměstnání, návštěvě lékaře nebo úřadů nebo kvůli péči o osobu blízkou. Lidé by u sebe měli nosit například potvrzení od zaměstnavatele nebo předem sepsané vlastní čestné prohlášení od důvodu cesty. „Občan před tím, než opustí svoje bydliště, tak na kus papíru napíše zjednodušenou formu čestného prohlášení, kdy byt opouští a kam jede, respektive kterou výjimkou využívá, a v případě kontroly to předloží policii,“ vysvětlil postup ministr vnitra Jan Hamáček.



Procházky jen v hranicích své obce, běh jen s rouškou


To ale není jediné omezení pohybu. I když se lidé smí pohybovat v hranicích okresu, neměli by například navštěvovat příbuzné, pokud nejde o nezbytnou cestu, kdy jim zajišťují nákup nebo péči.


Nebude už také možné si vyrazit ani na delší procházku. Pokud se budou chtít lidé projít, vyvenčit psa nebo si třeba zaběhat, musí se držet pouze na území své obce. A když budou psa venčit v noci, nesmí se dokonce od svého domova vzdálit na více než půl kilometru. Avizovaná opatření kolem běhu vyvolala údiv i kritiku, protože z tiskové konference vlády vyplynulo, že by při běhu měli běžci používat roušku.


Už včera zákazy pohybu vysvětloval premiér Babiš: „To jediné, co funguje, je omezení kontaktu. Potřebujeme, aby lidi byli doma, chodili do práce a maximálně omezili kontakt.“ Více jsme o tom psali v článku Do práce a domů. Vláda zakáže pohyb mezi okresy, uzavře školy, omezí obchod



Na chatu se ještě smí, ale na celé tři týdny


Dnes Babiše ve stejném duchu podpořil i vicepremiér Jan Hamáček. „Ze všech analýz vychází, že pokud chceme snížit mezilidské kontakty, musíme snížit mobilitu, pohyb obyvatel. Po dlouhé debatě jsme se rozhodli, že omezení nastavíme tak, že zakážeme lidem opouštět území okresu. Budeme přesvědčovat občany, aby zůstali na území svého okresu tři týdny a pokud možno jej neopouštěli,\"" řekl Hamáček.


Označení „svůj okres“ se nutně netýká přímo okresu, kde má člověk trvalé bydliště nebo domácnost. Lidé se ještě do nedělní půlnoci budou moci rozhodnout, kde následující tři týdny stráví. Pokud mají třeba chatu nebo chalupu, mohou odjet tam. Ale už budou muset zůstat na místě, rozhodující bude, kde se budou zrovna nacházet v pondělí ráno.


A rozvedení rodiče mohli udržovat střídavou péči, dala jim vláda pro pohyb mezi okresy výjimku, ale měli by s sebou pro všechny případy mít písemné rozhodnutí o střídavé péči. Pokud lidé bydlí ve větších městech jako je Praha, mohou dál cestovat mezi jednotlivými městskými částmi, protože za hranice okresu se v tomto případě považují celé hranice města.


Veškerá omezení pohybu budou namátkově kontrolovat policisté. Zaměří se nejen na osobní dopravu, ale i na cestující v autobusech a vlacích. Ministr vnitra Jan Hamáček nabídl, že může k tomuto úkolu posílit policisty o pět tisíc vojáků. Zatím není jasné, zda a kolik jich ke kontrolám nastoupí.



Další omezení obchodů a zavřené školy a školky


Na tři týdny se uzavírají také všechny školky, školy i dětské skupiny. Aby vláda neohrozila chod už tak přetíženého zdravotnictví, povolila jedinou výjimku – otevřené zůstanou školky pro děti zdravotníků a členů integrovaného záchranného systému.


Opatření se dotknou i některých obchodů, které dosud mohly mít otevřeno. Od pondělí tak zůstanou zavřená papírnictví, prodejny s dětským textilem a obuví a také prodejny zbraní a střeliva.


Výjimku naopak mají obchody s potravinami, drogerie, lékárny a optiky, květinářství, trafiky, prodejny krmiva, domácí a zahrádkářské potřeby nebo čerpací stanice. Jinak je stále v platnosti obecný zákaz maloobchodního prodeje, který v zemi trvá s krátkou přestávkou už od 22. října.




Na ulici a na pracovišti budou roušky povinné


Větší změny se týkají i nošení roušek a respirátorů. V zastavěných místech obce se budou chirurgické roušky muset nosit povinně, mimo taková místa jen pokud se přiblížíte k jinému cizímu člověku.


Vláda zrušila kritizované a vysmívané opatření, kdy jeden respirátor nahrazovaly dvě roušky na sobě. Podle lékařských studií je takové používání roušek naopak škodlivé, protože ztěžuje dýchání a zvyšuje cirkulaci vzduchu na okrajích roušky.


Nově ovšem budou povinné roušky na všech pracovištích, kde není člověk sám, ale pracuje tam nebo se potkává více lidí. Jak roušky tak respirátory bude v dostatečném množství zaměstnancům zajišťovat i hradit zaměstnavatel.


Dál také trvá povinnost nosit namísto roušky respirátor v obchodech, ve veřejné dopravě, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, v autech, kde cestuje dva a více lidí, co nejsou z jedné domácnosti. Více jsme o tom psali v článku PŘEHLEDNĚ: Nová pravidla pro roušky, respirátory i karanténu. Jak se mění?



David Garkisch


Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0




reklama

reklama

reklama

reklama