Hlavička
09/12/2020

Nouzový stav se prodlužuje jen do Vánoc. Případů nákazy opět přibývá

Poslanci dnes rozhodli o prodloužení nouzového stavu v Česku. Na něj se vážou protiepidemická opatření a prodlužovat ho smí na žádost vlády jen Sněmovna. Vláda chtěla původně další měsíc, ale od poslanců dostala zatím jen dalších 11 dnů nouzového stavu.

reklama

reklama

Pokud by poslanci nouzový stav neprodloužili, skončil by už tuto sobotu. Bez něj by se ovšem musela zrušit některá nařízení, omezení a zákazy. Nově se nouzový stav prodlužuje rozhodnutím poslanců do 23. prosince. Vláda přitom žádala prodloužení až do 11. ledna.


Opozice chce jiného PSA, bez nouzového stavu

reklama

Po vyhroceném jednání ve Sněmovně vládní návrh neprošel, hlasovali pro něj jen poslanci ANO a ČSSD. Pak navrhli komunisté prodloužení nouzového stavu jen o jedenáct dní a společnými hlasy ANO, ČSSD a KSČM už prošel. Lidovci přitom měli připravený vlastní návrh, který nouzový stav prodlužoval jen o šest dní, ale o něm už se nehlasovalo. Poslanec Marian Bojka (Jednotní) chtěl dokonce nouzový stav ukončit už tuto středu, ale ani na toto hlasování nedošlo.

Hlasování provázela vzrušená debata. Opozice společnými silami ODS, KDU-ČSL a TOP 09 připravila vlastní návrh protiepidemického systému PES, o kterém chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným. V něm by u mírnějších stupňů na indexu nouzový stav nebyl potřeba. 


Nových případů nákazy opět skokově přibylo

Epidemická situace v Česku se přitom opět zhoršila. V úterý ukázaly statistiky 5 848 nových případů nákazy, což je nejvyšší nárůst za poslední dva týdny a o zhruba sedm stovek případů více než před týdnem.

Vláda a ministerstvo zdravotnictví přesto nechce opatření příliš zpřísnit, ani zemi posunout na čtvrtý stupeň opatření, přestože tam už čtyři dny podle systému PES zůstává. Zatím ministerstvo jen omezilo otevírací dobu restaurací dom 20 hodin, znovu zakázalo pití alkoholu na veřejnosti a jeho prodej na veřejných trzích. Stejně tak je na nich ode dneška zakázáno podávat a konzumovat občerstvení.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pikist.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama