Hlavička
Zprávy -
15/02/2021

Nouzový stav trvá. Vláda na žádost hejtmanů vyhlásila nový, na dva týdny

Dnešní půlnocí měl v Česku skončit nouzový stav, ale všechno je jinak. Hejtmani všech krajů vyzvali vládu, aby vyhlásila nový nouzový stav. Vláda vyhověla, takže i v pondělí zůstane většina současných protiepidemických opatření zatím v platnosti.

reklama

reklama

Bez nouzového stavu tak Česko nebude ani jedinou minutu. Vládě se společně s hejtmany podařilo zažehnat katastrofu, která hrozila tím, že by s koncem nouzového stavu padla i platnost většiny opatření proti nákaze covid-19. Podle některých ústavních právníků je ovšem takový postup vlády protiústavní.



reklama

Hejtmani se dohodli a požádali vládu všichni společně


Dosavadní nouzový stav trval od začátku října a Sněmovna ho na žádost vlády už pětkrát prodloužila. Pošesté ale vláda narazila a poslanci její žádost zamítli. Více v článku Poslanci neprodloužili nouzový stav země. Ten tak skončí v neděli


Protože je většina současných opatření vázaná na nouzový stav, hrozilo, že by od pondělí neplatila. Vyhlašovat by je museli hejtmani jednotlivě a v každém kraji by tak mohla platit jiná. To vše v nepříznivé situaci, kdy v Česku masivně sílí britská mutace koronaviru a počty nakažených v lepším případě stagnují.


Hejtmani se proto dnes dopoledne dohodli, že o nouzový stav požádají vládu všichni. Jediný primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) hlasoval nejprve proti společnému usnesení, ale nakonec i on se pod žádost podepsal.



Kraje mají podmínky. Chtějí rozvolňovat opatření


Hejtmani požádali o dva týdny a vláda jim obratem vyhověla. Mají ovšem podmínky, které shrnuli do několika bodů. Už od zítřka se na žádost krajů obnovují běžné úřední hodiny úřadů a knihovny budou moci půjčovat knihy výdejovými okénky. Jinak zůstává vše při starém – uzavřené restaurace, obchody, omezené služby, stále platí zákaz nočního vycházení nebo stopka pro lyžařské vleky a lanovky.


Řada z těchto opatření by ale brzy mohla přestat platit, protože tím hejtmani podmiňují svou žádost o nouzový stav. Chtějí zrušit zmiňovaný zákaz vycházení v noci, otevřít obchody i služby, galerie, muzea a výstavy. V obchodech by museli všichni nosit povinně buď respirátor nebo chirurgickou roušku, služby by byly dohadovány individuálně, na zákazníka by muselo připadat 15 metrů čtverečních plochy a musel by rovněž používat respirátor.


Dalším požadavkem hejtmanů je, aby se na pracoviště vrátila povinnost používat respirátory třídy FFP2 a aby firmy měly povinnost testovat na covid-19 své zaměstnance.



Pandemický zákon a otevřít školy, žádají hejtmani


Mezi patrně nejzásadnější body patří podmínky, aby se děti od 1. března začaly vracet do škol a aby vláda urychleně projednala návrh nového pandemického zákona. Až bude v platnosti, nebylo by nutné kvůli protiepidemickým opatřením vyhlašovat nouzový stav.


Požadavku na pandemický zákon vláda zřejmě promptně vyhoví. Podle Babiše návrh zákona vládě předloží ministr zdravotnictví Jan Blatný už v pondělí. A jak ČTK potvrdil místopředseda vlády Jan Hamáček, návrat školáků do lavic bude teď prioritou.



Je nový nouzový stav protiústavní?


Plán, jak znovu obnovit nouzový stav vyhlášením nového, vzešel přímo od premiéra Babiše. Hejtmani se nakonec dohodli a souhlasili. Jenže podle některých právníků tak vláda obešla ústavu, protože nenastala žádná jiná zásadní okolnost či změna, která by si nové vyhlášení nouzového stavu vynutila.


Stejně se v otevřeném dopise vyjádřil i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), podle něhož je opětovné vyhlášení nového nouzového stavu protiústavní. A to i v případě, že o to vládu požádají hejtmani, což jim jinak zákon přímo ukládá.




Babiš slíbil, že už bude jednat s opozicí


Jedním z důvodů, proč opozice žádost vlády v pátek neschválila, byl nedostatek komunikace ze strany premiéra a nedodržování slibů, které při každém prodlužování vláda nebo premiér dali. Tomu se teď Babiš chce nejspíše vyhnout, a tak slíbil, že od úterý začne s opozičními stranami jednat o dalším postupu.


Ty to vesměs uvítaly. Například předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek na Twitteru napsal: „Po 4 měsících chaotického řízení premiéra máme šanci nově nastavit funkční opatření a vrátit důvěru lidí ve zvládnutí pandemie - s novým pandemickým zákonem, Ústředním krizovým štábem, méně nekompetentními zásahy premiéra do práce odborníků, spoluprací s hejtmany, v koalici i s opozicí.



Nakažených přibývá, očkování vázne


Situace v Česku se přitom nevyvíjí příliš dobře. Po měsíci se dnes rizikový index PES vrátil na nejvyšší stupeň, když doslova přes noc přeskočil ze 73 na 77 bodů. Důvodem je skok průměrně nakažených na 100 tisíc obyvatel.


Navíc v sobotu znovu přibylo pozitivně testovaných za jediný den. Lékaři a hygienici zachytili 5 118 nových případů, což je zhruba o tři stovky více než před týdnem. Odborníci navíc varují, že britská mutace koronaviru už v některých krajích převažuje. Protože se tato varianta viru podstatně lépe šíří, bude podle nich rychleji přibývat i dalších případů nákazy. Více například v článku Imunolog: Boj s britskou variantou viru jsme prohráli, hrozí ta jihoafrická


Jako jediné řešení vidí epidemiologové masivní a rychlé očkování populace. V tom přitom Česko selhává a nemá připravený ani podrobný vakcinační plán. Očkovat se v zemi začalo už koncem prosince a zatím zdravotníci dokázali aplikovat 447 600 dávek vakcín. To je příliš pomalé tempo.


David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0



reklama

reklama

reklama

reklama