Vláda v zemi vyhlásila kvůli nákaze novým koronavirem stav nouze. V praxi to znamená výrazná zpřísnění dosavadních opatření. Dopadnou na cestování Čechů i cizinců, zastaví autobusy, vlaky i letadla, omezí noční provoz restaurací a všech akcí se skupinami nad 30 lidí.
Česko se oficiálně nachází v nouzovém stavu. Není to jen politický nebo mediální žargon, ale právní termín, který stanovují tuzemské zákony. Nouzový stav se vyhlašuje při živelních katastrofách, při průmyslových nebo ekologických haváriích či nehodách a také při pandemiích, jako je ta, která zřejmě právě propuká i v Česku.
Ze stavu nebezpečí ke stavu nouze
Předstupněm nouzového stavu je „stav nebezpečí“, který jsme podle rozhodnutí vlády kvůli nákaze koronavirem už překonali. Pravomoc k tomuto kroku má z Ústavy ČR vláda a její premiér. Stav nouze vláda vyhlásila na 30 dní, a pokud by bylo nutné ho prodloužit, už by to museli schvalovat poslanci.
Nouzový stav umožňuje omezit práva obyvatel země, což se také děje. Dosud na to stačila rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví – více v článku Vláda do odvolání uzavřela školy a zakázala všechny akce nad 100 lidí. Nyní se opatření ještě zpřísňují. Například se zakazují všechny společné akce pro více než 30 účastníků.
Hospody, bary, kavárny, trhy, divadla, kina, veletrhy, bufety...
Nejde ale jen o tyto veřejné akce – uzavřeny budou i knihovny, krytá sportoviště, koupaliště, solária, sauny, hudební kluby, divadla, společenské či náboženské akce, poutě, trhy i veletrhy a také například vzdělávací akce. Jednoduše všechna shromáždění, kde by se mohlo sejít více než třicet lidí najednou.
Zákaz se vztahuje i na restaurace a všechny podniky veřejného stravování (kam patří i pouhé podávání nápojů). Restaurace, hospody, kavárny i bary mohou zůstat otevřené jen přes den, v osm večer ovšem musí zavřít až do šesti ráno. Zcela uzavřít se musí všechny bufety a provozovny s jídlem ve větších supermarketech.
Stop přeshraniční dopravě
Ještě větší restrikce ovšem začínají platit pro cestování. Od soboty bude v podstatě zastavena veřejná doprava z České republiky za hranice. Týkat se to bude autobusů, vlaků, lodí a omezení dopadne i na letecký provoz.
Cestovat přes hranice bude individuálně možné jen s osobními vozy, ale i tak to bude s omezením. Například hranice s Německem a Rakouskem bude možné překročit jen na stanovených hraničních přechodech – do Německa na sedmi, do Rakouska na čtyřech.
Omezení cestování
Právě Německo a Rakousko patří podle posledního rozhodnutí vlády mezi patnáct nejrizikovějších zemí, odkud se COVID-19 šíří. Kromě ohniska nákazy v Číně do této skupiny vláda zahrnuje Itálii, kde se nákaza patrně už vymkla kontrole. Z evropských zemí do rizikové skupiny ale zahrnula například i Španělsko, Francii nebo Velkou Británii.
Do nejrizikovějších patnácti zemí nesmí Češi cestovat a cizinci z nich naopak nesmí vstoupit do České republiky. Platí ovšem výjimky například pro lidi, kteří za hranicí pracují, anebo pro záchranáře či řidiče zásobování.
Nově se k uzavřeným základním, středním a vysokým školám přidávají také například ty umělecké. Nadále bude možné konat zasedání zákonných orgánů, jejich schůze nebo třeba pořádat soudy. Zákaz se rovněž nevztahuje na pohřby.
David Garkisch
Prohlášení Ministerstva zdravotnictví:
Vláda ČR dnes schválila vyhlášení nouzového stavu na celém území České republiky. Nouzový stav je vyhlášen od dnešních 14 hodin na dobu 30 dnů. V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu bylo přijato krizové opatření v gesci Ministerstva zdravotnictví.
Od 13. 3. 2020 od 6:00 se zakazují divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé s účastí přesahující ve stejný čas více než 30 osob. Zákaz platí do odvolání toho mimořádného opatření. Tento zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných osob, které se konají na základě zákona. Současně se zákaz nevztahuje na pohřby.
S účinností od 13. 3. 2020 od 20:00 se zakazuje přítomnost veřejnosti v čase mezi 20:00 a 6:00 v provozovnách stravovacích služeb.
Dále se zakazuje od 13. 3. 2020 od 6:00 činnost provozoven stravovacích služeb umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5000 m2.
Zakazuje se také od 13. 3. 2020 od 6:00 přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů některých služeb. Jedná se o posilovny, přírodní a umělá koupaliště, solária, sauny, wellness služby, hudební a společenské kluby, zábavní zařízení, veřejné knihovny a galerie.
Vzhledem k novému omezení počtu osob, se ke dni 13. 3. 2020 k 6:00 ruší mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 10. března 2020, které zakazovalo konání akcí nad 100 osob.
-
Lékař Tato vážná situace jen urychlí kolaps zdravotnictví. Stačí několik nemocnych lékařů ,nebo v karanténě. Výstižně situaci zhodnotil p.Tuna v pořadu A dost! Není to zdravotník,ale přesně vystihl to, na co Dr.Kubek poukazuje již léta, a nikdo,ani pacienti to nechce slyšet! Teď už se ukazuje,koho společnost potřebuje! -
Jarda Ono jde spíš o to že řada lékařů je po důchodovém věku takže budou padat do hrobů jako přezrálé švestky. -
ola Ano, léta se u nás ze strany zdravotníků poukazuje, že podfinancování, personální devastace atd. zhoršují situaci v tom našem socialistickém zdravotnictví. O důkazech politici ví, ale svým voličům lžou a lžou. Dalo by se to nazvat jako pomalu se plnící sklenice- kdy přeteče? A nyní poslední kapka v podobě koronaviru do plné sklenice ( tedy pořádně velká kapka) všechno odhalí. Ale myslím si, že zase se bude Bureš s Kenem chlubit ( což dělají již nyní), jak to zvládli, lhát budou dále a je klidně možné, že zdravotníkům ani nepoděkují...
-
-
Honza - pacient Bohužel vás potápějí vážení profesoři v médiích, který poukazují n ato, jak v jejich mládí bylo běžné nastoupit v pátek a odcházet z práce v pondělí... A ještě to doprovázejí slovy, že bez hromady přesčasů nemůže být doktor dobrý doktor, protože nemá pak pořádnou praxi. Můžete poděkovat jim. A dále můžete poděkovat některým lékařům politikům, kteří by nejraději zrušili platové tabulky a argumentují slovy, že lékař má být placen tak jak je kvalitní. A výsledek vidíte v a.s. nemocnicích, kde jsou platy menší jak tam, kd ejsou tabulky. Dle této logiky jsou tito lékaří éně kvalitní, což jí si nemyslím. Tito lidé vás podrážejí. Další věcí je, uvádění absolutních platů. A pak se uvede průměrný plat učitele učitele 43 t a průměrný plat lékaře 70t a všichni politici mluví, jak učitelé musí dostat přidáno. Ale že ten učitel odchází třeba v 14, 15h, lékaři jsou tam třeba do 18h, pak několik nočních, víkendy, vzdělávání na diplom ČLK, to už nikdo nevidí. A ve výsledku v práci klidně tráví dvojnásobek času než učitel. Nesmíte se vzájemně podrážet a ukazovat tabulkové platy a hodinové platy, ne absolutní čísla, pak se možná něco změní. -
Honza,lékař Mzda musí být taková, aby za ní byli lidé ochotni pracovat! Jak můžete chtít,aby po těžkém studiu,zcela nesrovnatelnem s některými "vysokými " školami,obtížném vzdělávání a práci lékaři pracovali za takové hodinové mzdy! Mladí mají rozum,proč by to dělali? Slovutni profesoři jsou zcela mimo,měli by si vzít jednu službu na chirurgii! Taky zapomínají, že dříve se muselo sloužit jen do 50 let,já jsem sloužil až do 62 let! Kdo by se nechal vézt takto starým pilotem po 2 dnech služby? Lékař má jiné schopnosti? Teď v době epidemie by měli vyhledávat ošetření lidé jen se závažným onemocněním ,vždyt riziko přenosu infekce je v ordinaci daleko vyšší než v restauraci! Stačí pár nemocných lékařů,nebo v karanténě a systém, který už dříve byl na hranici kapacity se zhroutí.