V Česku od středy začínají platit nová vládní opatření proti nákaze koronavirem. Omezují návštěvy obchodů, ale naopak uvolňují školy pro žáky prvních a druhých tříd. Proti opatřením vlády se demonstrovalo v Praze a v Brně. Vláda chce požádat o prodloužení nouzového stavu.
Od středy bude omezený vstup do obchodů - na jednoho člověka musí uvnitř připadat patnáct metrů čtverečních. Proti tomu se prodlužují dosavadní nařízené otevírací hodiny z osmi večer na devátou hodinu. Vláda o tom rozhodla v pondělí. Všechna další protiepidemická opatření zůstávají v platnosti, včetně povinného nošení roušek.
Malí školáci se vracejí do lavic
S omezením vstupu do obchodů zároveň začíná platit nová změna, do škol se vrací malé děti z prvních a druhých ročníků ZŠ. Třídy už se nebudou dělit na poloviny, jak to vláda nařídila při první vlně koronaviru na jaře. Tehdy ale žáci nemuseli mít ve třídách při výuce roušky. Teď je tomu naopak. Šíření nákazy mezi školáky by podle ministra Plagy mělo bránit intenzivnější větrání tříd. "Ukazuje se, že pro eliminaci rizika šíření je klíčové větrání a výměna vzduchu. Budeme tedy dávat ještě větší apel na větrání a to i během výuky," prohlásil Plaga. Mezi další omezení patří zrušený tělocvik a hudební výchova. Více v článku Malí školáci se vrátí do lavic. Budou mít roušky a bude se více větrat
Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je právě toto "školní" rozvolňování opatření chybou. "Když dnes otevřeme školy, tak část dětí přijde nakažených, nakazí paní učitelku, nakazí se navzájem a nákazu přenesou do rodiny. Na první pohled se dva týdny nebude dít nic, ale pak můžeme mít zásadní problém," uvedl Kubek v rozhovoru pro Radiožurnál.
Apel lékařské komory, aby byly děti alespoň pravidelně každé pondělí testovány antigenními testy, ministerstvo zdravotnictví nevyslyšelo. Podle něj jde o příliš nákladný plán. Více o tom v článku Lékařská komora: Rozvolňování je předčasné. Situace je stále hrozivá
O prodloužení nouzového stavu rozhodnou poslanci
Vláda nejenže rozhodla o těchto nových opatřeních, která opatření částečně rozvolňují i zpřísňují, ale kromě toho chce Sněmovnu požádat o prodloužení nouzového stavu o jeden měsíc, tedy do 20. prosince. Poslanci, kteří musí podle zákona o žádosti vlády rozhodnout, to budou řešit ve čtvrtek.
Opatření v obchodech přesto začnou platit. Podle nařízení budou muset všichni prodejci organizovat fronty i s povinnými rozestupy před obchody a zodpovídat za počet nakupujících uvnitř.
Například řetězec Penny, jak ověřila redakce Našeho zdravotnictví, to bude řešit přesným počtem nákupních vozíků, s nimiž budou smět zákazníci do obchodů. Bude se hlídat i to, aby s nákupním vozíkem nešlo do obchodu více lidí než jeden. Tak chce řetězec hlídat přesný počet nakupujících zákazníků. Do vyhrazeného počtu lidí na metry čtvereční se však nemají počítat zaměstnanci.
Vzhledem k rychlosti, s jakou bylo vládní opatření naplánováno, se obchody budou snažit nejprve o provizorní řešení, která pak nahradí ta dlouhodobější. Aby se tyto problémy obchodů i nakupujících nějak kompenzovaly, rozhodla vláda i o tom, že obchody opět mohou mít otevřeno namísto do osmé večer až do devíti. Přesný výčet aktuálních opatření najdete na stránkách vlády.
Demonstrace a vláda
Proti těmto opatřením dnes při příležitosti státního svátku 17. listopadu demonstrovalo několik stovek lidí v Praze a Brně. Obě akce, na které dohlíželi policisté, se obešly bez konfliktů, ale mnoho z účastníků při nich roušky nebo respirátory nemělo.
Opatření se i nadále budou řídit podle pokynů vlády, která mimo jiné zakázala noční vycházení mezi 21 a 5 hodinou ráno. Výjimkou jsou cesty do zaměstnání ale i venčení psů, pokud to není dál než půl kilometru od bydliště.
Všechna protiepidemická opatření se nově řídí podle systému PES ("Protiepidemický systém ČR). Ten ostatně zakazuje i nákupy o nedělích. Podle oficiální stupnice by se celé Česko mělo nacházet v předposlední čtvrté stupnici systému PES, ale hygienici zemi raději ponechali v pátém a tedy i nejhorším stupni nebezpečí. Více o tom v článku Místo semaforu bude Covid sledovat systém PES. Česko je na stupni čtyři
David Garkisch
Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
Anketa
Měli by se ve středu vrátit malí školáci do základních škol?
-
František Hutník Proč s tím blaznivym Kubkem ještě někdo dělá rozhovory!?Vzdyď jenom straší lidi!To že je prezident lékařské komory neznamená že může strašit!Názory že vystudoval bla,bla,bla ještě neznamenají že je to inteligentní člověk. Podle mně je to člověk který na funkci kterou dostal nemá. Je nemocný a všude a ve všech vidí nebezpečí. Diagnózu neznám ale kolegů kteří ho vyšetří zná určitě dost. -
Lazebník Souhlasím. Mě hlavně rozčiluje jak neustále hlásá, že mluví za všechny zdravotníky a že všichni zdravotníci s ním souhlasí....já tedy ve svém okolí nemám ani jednoho takového.
-
-
František Hutník Proč s tím blaznivym Kubkem ještě někdo dělá rozhovory!?Vzdyď jenom straší lidi!To že je prezident lékařské komory neznamená že může strašit!Názory že vystudoval bla,bla,bla ještě neznamenají že je to inteligentní člověk. Podle mně je to člověk který na funkci kterou dostal nemá. Je nemocný a všude a ve všech vidí nebezpečí. Diagnózu neznám ale kolegů kteří ho vyšetří zná určitě dost. -
ola A co na nás občany tedy platí? Vždyť když onemocníme, vždy se o nás MUSÍ tito co straší , postarat....Až Vám někdo blízký na covid vážně onemocní či zemře, možná( ??) změníte názor. Už zemřelo na covid několik lékařů a sester, dnes jedna sestřička v Jihlavě. Nikdo jí nenahradí. Onemocněli již tisíce zdravotníků. Již před covidem personálně zdevastované zdravotnictví mele z posledního...Když jste tak moudrý, tak se řiďte svým rozumem a Kubka nechte být.
-
-
Milena Není to bláznivý Kubek, ale prezident lékařské komory MUDr.Kubek - to především. A nestraší - snaží se chránit zdravotníky, kteří musí pracovat s covid nemocnými a léčit je. A jakékoliv předčasné rozvolnění bude právě zdravotníky a zdravotnický systém ohrožovat nejvíce. On jiný pohled je z vlastního obýváku a jiný z oddělení ARO či JIP. Kvůli tomu, že někdo má jiný názor než vy - nemusí být hned bláznivý. Problém je, že pro mnoho lidí zřejmě není zdraví dostatečně důležitá hodnota, pro kterou je však třeba i něco dělat. Mnozí to nechápou, když se to nedotýká právě jich, jejich rodiny a blízkých. MUDr. Kubek varuje před předčasným uvolňováním opatření, protože se to jeví jako stejná chyba, kterou jsme již udělali po jarní vlně. Jeho obavy jsou na místě. Epidemiologická situace tomu ještě neodpovídá. -
Lazebník Nesmysl. V květnu se u nás vše rozvolnilo, ale přitom udávaná druhá vlna dorazila až za 4 měsíce, s rozvolněním tudíž souvisela asi málo. Navíc převážná většina států funguje relativně normálně - otevřené školy, obchody, služby...ne jako u nás otevřít, pak zase zavřít a pořád dokola. Jen tam dodržují hygienická opatření, což není držet lidi pod zámkem. A za špatnou epidemiologckou situaci se opravdu nedá považovat současných 100 tisíc aktivních případů na 10 a půl milionu obyvatel...To bychom při všech ostatních virových infekcích dávno vymřeli.
-
-
Milena Čím méně o problému člověk ví, tím lépe a lehčeji se mu posuzuje.... -
ola Přesně tak. A čím více člověk o problému ví, tím je pokornější a uvědomuje si, kolik toho ještě neví.... https://cnn.iprima.cz/mame-za-vasi-radoby-svobodu-platit-vlastnimi-zivoty-pta-se-lekarka-odmitacu-rousek-13626
-
-
Jarka Ze zdravotníku jste udělali otroky a politicci si hrají na vlastním písečku jděte k šípku.