Nová základna záchranářů pomůže do uniforem ženám. Často jsou lepší

Nově otevřená základna záchranářů v pražské Ruzyni nemá význam jen pro místní obyvatele. Díky ní přibude mezi pražskými záchranáři žen. Ty smějí do jejich řad vstupovat teprve rok a ne na každé základně mohou sloužit. Leckdy jsou přitom u zásahu přínosnější než muži.

article

Zatímco v jiných krajích v zemi jsou k vidění ženy mezi záchranáři běžně, u pražské záchranky mohou sloužit teprve rok. Od loňského listopadu jich navléklo uniformu záchranářů patnáct a další mají nastoupit příští rok. U některých výjezdů jsou přitom užitečnější než muži, například když jde o dítě nebo když si zásah vyžaduje i psychologickou práci s pacientem. 


Praze chybí základny pro smíšené týmy záchranářů

Při srovnání celkových čísel ale není patnáct žen na pražskou záchranku mnoho. Celkem tam slouží 92 řidičů či řidiček a 214 zdravotnických záchranářů a záchranářek. Nejde přitom jen o to, že při mnoha výjezdech pomáhá přítomnost ženy, byť profesionálky. Pomáhají řešit i nedostatek záchranářů.

"S prací žen v posádkách mají pozitivní zkušenosti záchranné služby v Česku i ve světě a konečně ani Praha po 160 letech existence zdejší záchranky není výjimkou. Zapojení žen záchranářek do ostrého provozu v Praze je také logická reakce na dlouhodobý nedostatek záchranářů a značné vytížení výjezdových skupin," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Prahy Petr Kolouch.


Základny nemají oddělené sprchy nebo toalety

Záchranářky ale mohou zatím působit jen na několika základnách, které jsou k tomu uzpůsobené a mají například oddělené koupelny, toalety či odpočinkové místnosti. Záchranářky tak v Praze zatím vyjíždějí jen z omezeného počtu základen, například v Braníku nebo na Proseku. Do budoucna se při každé rekonstrukci nebo stavbě základen bude počítat i s přítomností žen a se zázemím pro ně.

Na základně v Ruzyni v ulici Za Teplárnou bude umístěna jedna výjezdová skupina, ve dvanáctihodinových směnách se tam budou střídat při běžném provozu čtyři smíšené posádky zdravotnických záchranářů.


Pražská záchranka slaví 160 let. Zve na svoji výstavu

V současné době ZZS HMP na území metropole disponuje 20 výjezdovými základnami, na kterých celkem působí pět výjezdových skupin rychlé lékařské pomoci, až 30 výjezdových skupin rychlé zdravotnické pomoci, letecká výjezdová skupina a také dvě speciální vozidla pro případ mimořádných událostí s velkým počtem zraněných.

Otevření nové základny v Ruzyni není v těchto dnech pro pražské záchranáře jediná významná událost. V prosinci si připomínají také 160 let od svého založení. Při této příležitosti bude pro veřejnost připravena v sobotu 9. prosince od 9 do 16 hodin v Kongresovém centru na Vyšehradě výstava mapující historii i současnost pražské záchranky. 

K vidění budou historické i aktuálně využívané vozy, stejně jako přístrojové vybavení a další pomůcky. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet například práci dispečera operačního střediska nebo si při praktických ukázkách osvěží své znalosti o poskytování první pomoci. Vstup je zdarma.

David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat