Hlavička
07/06/2020

Nové změny: Méně roušek, rozestupů, větší akce, volné zahrádky, děti do škol

Přichází další uvolnění ochranných opatření proti šíření koronaviru. Počínaje pondělkem se mění pravidla pro nošení roušek, pořádání hromadných akcí i pro restaurace. Změny se dotknou také kin, divadel a sportovních akcí. Rovněž školy se více otevřou žákům.

reklama

reklama

Od pátku vláda zcela uvolnila cestování mezi Českem, Rakouskem a Maďarskem. Hranice se Slovenskem se rozvolnila už o den dříve. Lidé se tak už při cestách mezi těmito zeměmi nemusí prokazovat negativním testem na koronavirus.

Původně tato omezení měla padnout až 15. června, ale vláda proces urychlila skoro o dva týdny. Teď přichází další rozvolnění zákazů a příkazů. Dotkne se téměř každého.


reklama

Školy, školáci a přijímačky

Co se tedy od pondělí 8. června mění? Pro žáky i rodiče je důležitou změnou částečné otevření škol. Znovu se do nich budou moci vrátit žáci druhých stupňů základek a také studenti všech ročníků středních škol. Ovšem jen na třídnické hodiny a konzultace.

Pro pobyt žáků ve třídách budou platit stejná pravidla jako pro menší děti - skupiny mohou být nanejvýš patnáctičlenné. Také proto zůstává školní docházka stále jen dobrovolná a nikoli povinná.

Nejdůležitější je ale zřejmě povolení přijímacích zkoušek na maturitní obory. Přijímačky jsou hromadné a konají se v pondělí a v úterý na všech školách. Proti jiným rokům je změna pouze v tom, že studenti budou mít na zkoušky namísto dvou pokusů jen jeden.


Roušky - kde ano, kde ne

Roušek se ani teď úplně nezbavíme. Nadále je lidé musí nosit tam, kde se potkávají na kratší vzdálenost, v uzavřených prostorách nebo ve veřejné dopravě. Už ale nebude nutné mít roušku na koupalištích a u bazénů. Také z televizí zmizí moderátoři v rouškách nebo se štíty a nebudou je nosit ani jejich hosté - v případě, že bude možné zachovat dvoumetrový odstup.


Divadla, kina, restaurační zahrádky

Větší obecenstvo by teď mohla mít kina, divadla nebo koncertní sály. Ruší se totiž pravidlo povinných rozestupů v hledištích. Až dosud mohli lidé sedět jen na každé druhé sedačce a s volnou řadou sedadel přes sebou i za sebou, což výrazně omezovalo diváckou kapacitu.


Zoo a botanické zahrady

Podobný efekt, tedy více návštěvníků, teď mohou očekávat i zoologické a botanické zahrady. Zatím platilo, že jich mohlo být 150 na hektar. Toto číslo se teď zvyšuje na 250 návštěvníků. Pokud se epidemiologická situace nezhorší, omezení počtu návštěvníků v zahradách zcela skončí 15. června.


Restaurace a venkovní zahrádky

Dosud platilo, že venkovní restaurační zahrádky musí být uzavřené mezi 23. a 6. hodinou. Toto omezení se nově zcela ruší. Všechna ostatní ale zůstávají pro restaurace v platnosti.


Hromadné akce (a demonstrace)

Jak vláda avizovala, postupně uvolňuje také pravidla pro pořádání hromadných akcí. Dosud se na nich mohlo najednou sejít jen 300 lidí, teď jich bude moci být až 500, včetně pořadatelů. Týká se to akcí ve vnitřních i vnějších prostorách. Mohou to být svatby, bohoslužby, trhy, výstavy či poutě.

V této souvislosti není jasné, jestli se to týká i demonstrací. Vláda sice omezení počtu účastníků vztahuje také na demonstrace, ale ministr vnitra Jan Hamáček naopak tvrdí, že se omezení demonstrací netýká. I další právníci se domnívají, že shromažďovací právo takto omezit nelze. Policie navíc oznámila, že bránit ve shromažďování nikomu nebude.

V pondělí 8. června se v centru Prahy koná demonstrace spolku Milion chvilek proti chování a některým postupům vlády během koronavirové krize. Spolek už oznámil, že omezení na 500 účastníků dodrží, ale zároveň kvůli tomu připravuje správní žalobu.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama