Nový rok: Petardy trhaly prsty, auta zabíjela a narodila se první miminka

Silvestrovské oslavy podle očekávání nadělaly záchranářům v celé zemi spoustu práce. Bohužel se v prvních hodinách roku už umíralo na silnicích. Ale jsou i dobré novoroční zprávy - první miminka letošního roku se narodila v Kadani a v Praze.

Zatímco hasiči o Silvestru a na Nový rok vyjeli skoro k dvěma stovkám požárů, záchranářům dělali starosti spíše lidé zranění výbuchy pyrotechniky. Podobných výjezdů sanitek byly v celém Česku desítky. 

Například ve Žďáru nad Sázavou se hned po půlnoci zranilo při odpalování petardy osmileté dítě a skončilo v brněnské nemocnici. V Jaroměřicích na Svitavsku vybuchl dělobuch v ruce patnáctiletému chlapci a způsobil mu devastující zranění prstů a ruky. Stejnou příčinu i diagnózu měly podobné případy v Pardubicích a v Brně. Do jednoho z brněnských barů kromě toho vyjížděli lékaři k muži, který se tam vážně postřelil vlastní zbraní.

Asistence záchranářů byla nutná i u některých případů požárů. Tak tomu bylo například ve Zlivi na Českobudějovicku, kde se dva lidé nadýchali kouře a zplodin při požáru bytu. 


Namol opilý řidič zabil v Praze cizinku

Loňský rok skončil s dosud nejmenším počtem mrtvých na silnicích od roku 1961, kdy policie začala vést ucelenou statistiku. Nový rok v tomto směru ale dobře nezačal. Zemřeli hned tři lidé. 

Nejprve zemřel půl hodiny po půlnoci muž na dálnici D1 v Brně. Havaroval se svým autem ve směru na Ostravu a pak přebíhal dálnici. Ve směru na Prahu ho srazilo a zabilo auto. Po druhé hodině ráno pak srazilo auto osmnáctiletého chodce v Hrádku na Frýdecko-Místecku. Mladík zemřel na místě. Dechová zkouška na alkohol u řidiče byla negativní.

Jiný výsledek měla ovšem u další tragické nehody v Praze. Kolem třetí ráno na rohu ulic Spálená a Myslíkova srazilo auto šestadvacetiletou cizinku. Ta svým zraněním na místě podlehla. Řidič nadýchal více než dvě promile alkoholu a za usmrcení z nedbalosti mu teď hrozí až osm let vězení.


První děti roku jsou z Prahy a Kadaně

Nový rok ale přinesl i dobré zprávy. Porodnice ohlásily první dvě miminka letošního roku z Kadaně a Prahy. V Kadani se pětadvacet sekund po půlnoci narodil chlapec Jakub. O minutu později přišla na svět holčička Eliška v pražské nemocnici v Motole.

Obě děti dostanou finanční dar. Ústecký kraj, kam Kadaň patří, uděluje prvnímu miminku roku 15 000 korun. Stejnou částku pak vyplácí Praha všem dětem, které se ve městě narodily na Nový rok. Magistrát tak předchází tomu, aby spolu porodnice soutěžily.

David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat