Bude Česko rozvolňovat protiepidemická opatření, zůstane u těch stávajících nebo je ještě zpřísní? Všechny odpovědi jsou nejisté. Nákaza se teď šíří spíše na venkově a výsledky naopak zkresluje lepší situace v Praze. Rozhodnutí padne v neděli při jednání vlády o koronaviru.
Infekcí Covid-19 se v zemi dosud nakazilo přes půl milionu lidí a počet obětí se blíží osmi tisícům. I ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes uznal, že klesající trend nemocných z minulých týdnů teď stagnuje. Problém je i v tom, že se rozměry nákazy v jednotlivých regionech výrazně liší. To pak ovlivňuje celkové vyznění protiepidemického systému PES, podle kterého se mají opatření státu řídit.
Index celé země klesá. Uvidí se později
Pouze pět krajů ze čtrnácti se krátce dostalo na indexu PES na třetí stupeň, ostatní se pohybují na čtvrtém. Celkově se ovšem skóre na stupnici drží na 57 bodech, což znamená, že Česko je na třetím z pěti stupňů indexu. Podle pravidel systému PES by se tak mohla začít opatření a zákazy rozvolňovat.
Důležité je ovšem i to, jak dlouho tento index setrvává na své hodnotě. Aby se země mohla posunout do jiného režimu, mělo by se skóre systému držet na nižší (nebo vyšší) hodnotě nejméně týden. 57 bodů si Česko zatím zachovává pět dnů. Vláda proto o dalším postupu bude jednat v neděli.
Covid-19 se teď šíří hlavně na venkově a v regionech
Protiepidemický sytém PES měl původně veřejnosti, firmám nebo podnikatelům přehledně stanovovat, jaká opatření a za jakého stavu budou platit. Více jsme o tom psali v článku Místo semaforu bude Covid sledovat systém PES. Česko je na stupni čtyři
Index rizika měl být aktualizovaný každý den a opatření vyhlašována každou středu, ale vláda to patrně změnila. Dnes se na tiskové konferenci vlády vedla diskuse i o tom, zda a jak započítávat kraje, kde počet nakažených klesá. Zejména jde o Prahu a Moravskoslezský kraj, kde počet denně nakažených trvale klesá.
Nákaza se naopak přelévá do regionů a na venkov, kde navíc bývá problém s dostupností testování. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je teď problematická situace hlavně na Vysočině, Pardubickém a Královéhradeckém kraji.
Praha sice zlepšuje statistiky, ale z hodnocení ji nevyjmou
Podle ministra zdravotnictví Blatného ale přesto bude rozhodovat celkové skóre v celé zemi. "V žádném případě to nebude tak, že by se skóre přepočítalo pro nedělní rozhodování bez Prahy. Jestli přejdeme do stupně tři, tak v celé republice," uvedl Blatný.
Před rozvolňováním protiepidemických opatření však opakovaně varuje Česká lékařská komora. Dokonce dvakrát vyzvala ministra zdravotnictví, aby vláda opatření zpřísnila. Statistiky totiž i přes mírné poklesy nově nemocných stále nejsou příznivé a navíc klesá i počet testovaných. Více například v článku Kubek: Přitvrďte v opatřeních. Přibrzďování nestačí, bude stát životy
Opozice: Vláda komunikuje nejasně a chaoticky
Pokud by se Česko posunulo v systému PES na třetí stupeň, znamenalo by to obnovení provozu obchodů, některých služeb a s jistými omezeními i restaurací. Dosud ale není jisté, jestli k takovému uvolnění příští týden dojde.
Systém PES, který nahradil původní semafor, jenž fungoval jako ukazatel nákazy, měl být zlepšením informování veřejnosti. Opozice ho ale kritizuje. Například podle Jana Skopečka, místopředsedy poslaneckého klubu ODS, je komunikace ze strany vlády nejasná a chaotická. "Aby bylo možné zvládnout krizi úspěšně, je nutné toto výrazně změnit a veřejnost informovat o všem včas a srozumitelně. Komunikace ze strany vlády je nejasná a chaotická," prohlásil ve své tiskové zprávě.
David Garkisch
Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
Anketa
Měla by být protiepidemická opatření zpřísněna?
-
kachle pico..otevrete aspon ty holice..kurva Babisi debilni..o co ti tu porad jde ty zmrde nenazranej zkurvenej!!!!! -
Luboš Jsou stejní jako nacisté, ti likvidovali Židy, tito likvidují podnikatele v rámci akce "Konečné řešení živnostenské otázky" - jsou to neuvěřitelné svině, svoje montovny a supermarkety, autobusy a vlaky praskají ve švech, nás likvidují. -
Jan Takže,napíšu to znova po stopadesáté. Nakažení Covidem 19 z PCR testu nelze zjistit. PCR test (Polymerase Chain Reaction) byl vypracován a patentován v roce 1984 Biochemikem Kary Mullisem.Tedy v době kdy o Covid 19 nikdo ani neslyšel. PCR test nedokáže rozlišit mezi pozitivitou na běžnou chřipku,SARS,HIV,Dengue, hepatisis,ebolou a nebo Covid 19 a mnoho dalších. PCR test byl převážně určen na testování HIV positivity a také je velmi nespolehlivý (falešná pozitivita) a nelze z něj určit zda je virus mrtvý,infekční nebo virulentní.Už vůbec z něho nelze určit zda jste pozitivní na Covid 19 nebo jiný RNA virus. Je známých asi 50 RNA virů a PCR test je nedokáže rozlišit.Pouze může detekovat přítomnost antigenu.Když někdo uvádí počet nakažených Covidem 19 na základě PCR testu,tak je úplně mimo.Nakažení Covidem 19 z PCR testu nelze zjistit.Nesnažím se zpochybnit vážnost onemocnění a počet nemocných Covidem 19,ale jen poukazuji na nesmyslná tvrzení o počtu (nemocných) nakažených na základě PCR testu. Více přesných informací si každý může jednoduše dohledat na webu a udělat na věc svůj názor.