Očkování funguje

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Masarykovou univerzitou zveřejňuje pravidelně počty nakažených, hospitalizovaných a pacientů ležících s covidem na JIP, a to po skupinách nejenom dle věku, ale také podle toho, zda jde o osoby očkované, či neočkované.

Vzhledem k tomu, že v jednotlivých věkových skupinách je rozdílná míra proočkovanosti, je důležité přepočítávat počty pacientů nakažených, hospitalizovaných i pacientů ve vážném stavu na fiktivní stejný počet obyvatel v dané skupině. Jedině tak můžeme objektivně posoudit efekt očkování a zhodnotit míru ochrany, kterou nám poskytuje.Přiložené grafy tedy neukazují absolutní počty, ale přepočet na 100 000 osob v každé jednotlivé skupině.

Pokud bychom sledovali pouhé počty hospitalizovaných, pak bychom třeba u slušně proočkované seniorní populace mohli nabýt dojmu, že v nemocnicích leží více očkovaných než neočkovaných.

„Na první pohled to tak opravdu může vypadat. Avšak jde o pohled velmi povrchní a zcela nesprávný. Pokusím se to vysvětlit na příkladu. Představme si fiktivní situaci, kdy máme tisíc lidí, z nichž 900 je očkovaných a 100 neočkovaných. Pokud by pravděpodobnost závažného onemocnění u očkovaných byla deset procent, pak by jich bylo v nemocnici 90. Pokud by pravděpodobnost závažného onemocnění u neočkovaných byla dokonce 50 procent, pak by jich leželo v nemocnici jen 50.

Na první pohled by se mohlo zdát, že 90 hospitalizovaných očkovaných oproti 50 hospitalizovaných neočkovaných potvrzuje domněnku, že očkování nefunguje, když je v nemocnici v absolutním počtu více očkovaných. To je ovšem zásadní chyba. Ve skutečnosti jde o důkaz, že očkování funguje a míra ochrany, kterou poskytuje, je 80 procent,“ vysvětluje prezident České lékařské komory doktor Milan Kubek.


Aktuální data z našich nemocnic jednoznačně prokazují, že očkování funguje a chrání nás před závažným průběhem nemoci covid-19, který by vyžadoval hospitalizace, nebo dokonce pobyt na jednotce intenzivní péče.


Autor: redakce

Foto: www.ockovani.opendatalab.cz, Shutterstock

Anketa

Mělo by být očkování proti covidu-19 povinné?

Celkem hlasovalo 1275 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat