Od neděle čeká Česko lockdown a pátý stupeň PES. Přibylo 11 000 případů

Vláda dnes rozhodla, že opět posune zemi do nejhoršího epidemického stupně. Znamená to uzavření většiny obchodů, služeb a mimo jiné znovu také návrat zákazu nočního vycházení. Za včerejšek v Česku přibylo 11 000 nových případů nákazy, nejvíc za téměř dva měsíce.

Epidemie covid-19 v zemi zřetelně akceleruje a potvrzuje to i protiepidemický systém PES. Vyhoupl se ze 76 na 81 bodů a Česko tak jednoznačně spadlo do nejhoršího "fialového" pátého stupně rizika, který se pohybuje v rozmezí 76 až 100 body. V pátém stupni se pohybují naprosto všechny kraje v zemi kromě Prahy.

Dalším rizikovým ukazatelem je fakt, že stoupá i poměr pozitivních testů. V úterý byl každý třetí testovaný člověk (34 procent) pozitivní na covid-19. Proto vláda a ministerstvo zdravotnictví přistoupily k posunu země do nejvyššího rizika.

"Důvod je zejména ten, že během dneška nadále rostou čísla o šíření nákazy. Jedná se o téměř 11 tisíc nově diagnostikovaných denně," potvrdil na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
"Podle modelů, které máme, můžeme předpokládat, že kdyby nedošlo k nějakým opatřením, tak bychom na konci roku byli v situaci, kdy by bylo 15 tisíc nemocných denně a v nemocnicích sedm tisíc lidí," uvedl Blatný.


Na Silvestra zůstaňte raději doma, vzkázal ministr lidem

Kromě obchodů a služeb se opatření dotknou i škol. Žáci se do nich po Novém roce nevrátí, jak bylo plánováno. Původně jich většina měla nastoupit už 4. ledna, ale nestane se tak. Do škol opět budou moci jen žáci prvních a druhých tříd ZŠ. Otevřou se také mateřské a speciální školy. Pro všechny ostatní studenty platí distanční systém výuky.

Od neděle 27. prosince bude platit i zákaz nočního vycházení od deváté hodiny večer do páté ráno. Také shromažďovat se budou moci lidé na veřejnosti jen ve dvou. V této souvislosti ministr Blatný adresoval veřejnosti tuto výzvu: "Prosíme lidi, aby letos Silvestr strávili v rodinném kruhu spolu doma." Podle systému PES a zařazení Česka do pátého stupně rizika ostatně bude znovu i zakázaná konzumace alkoholu na veřejných místech.
V platnosti pochopitelně zůstává i povinnost nosit roušku ve všech veřejných vnitřních prostorech a také na některých vybraných místech venku jako jsou například zastávky hromadné dopravy.

Restaurace smí vydávat jídlo jen přes výdajová okénka a nesmí přijímat žádné hosty. Končí i provoz lyžařských vleků a lanovek, které přitom podle předchozího rozhodnutí vlády mohly fungovat jen posledních pět dní.

Kromě toho se až na výjimky uzavírají pro všechny návštěvy také zdravotnická zařízení a zařízení sociálních služeb.
Otevřou jen obchody s některým sortimentem

Pravidla pro provoz obchodů však proti minulosti doznají jistých změn, aby nebyly menší obchody znevýhodněné proti supermarketům. O tom, zda budou moci otevřít, už nebude rozhodovat velikost obchodu, ale jeho sortiment.

Otevřené tak zůstanou potraviny, drogerie, domácí potřeby, galanterie, lékárny, trafiky, květinářství, optiky, benzínové pumpy, prodejny potřeb pro zvířata či prodejny střeliva a zbraní.

"Supermarkety budou moct prodávat vše, co je možné prodávat i v malých obchodech. Nikdo nebude znevýhodněn. Když není možné prodávat hračky nebo elektroniku v malém obchodě, tak to nebude možné prodávat ani v supermarketu," uvedl k novým opatřením ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO).


Nouzový stav platí skoro do konce ledna

Nouzový stav je včerejším rozhodnutím poslanců prodloužený o další měsíc až do 22. ledna. Celkově tak tento podzimní a zimní nouzový stav přesáhne 100 dní, zatímco na jaře trval zhruba dva měsíce. 

Podle ministra zdravotnictví Blatného je cílem, aby se počty nemocných udržely zhruba na číslech 11 až 12 tisíc denně, což odpovídá včerejšímu výsledku. V takovém případě by v nemocnicích podle prognóz ministerstva mělo s těžším průběhem nákazy ležet asi kolem 5 tisíc nemocných.


David Garkisch


Anketa

Souhlasíte se zpřísněnými protiepidemickými opatřeními vlády a ministerstva zdravotnictví?

Celkem hlasovalo 15 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům