Od zítřka budou uzavřené obchody i služby a omezený pohyb lidí

Kvůli masivnímu šíření koronaviru vláda rozhodla, že v celém Česku zítra uzavře většinu obchodů i služeb. Cílem je ochrana zdravotnictví před kolapsem, který by podle odhadu vlády mohl přijít zhruba do dvou týdnů. Je nutné omezit pohyb osob, řekl ministr Prymula.

Opatření dopadnou nejen na obchody a služby, ale právě i na volný pohyb lidí. Ti by neměli zbytečně cestovat, výjimkou jsou třeba návštěvy rodiny, cesty do práce, na nákup či k lékaři nebo na úřad. Lidé ale nemusejí zůstávat doma, vláda vysloveně zmiňuje, že mohou chodit ven "za účelem pobytu v přírodě nebo parcích" a jsou povoleny i cesty do vlastní chaty či chalupy nebo třeba k návštěvě hřbitova. Lidé se ale venku mohou shromažďovat nanejvýš ve dvou, pokud nejde o rodinné příslušníky.

Kromě obchodů a služeb, které mají výjimku, se ovšem zakazují umělecká vystoupení, koncerty, divadla, veletrhy, kongresy a podobné hromadné akce. Zavřít musí i tělocvičny, posilovny, bazény, muzea, hrady, zámky, zoologické i botanické zahrady. Počínaje zítřkem končí na dva týdny také taneční, hudební a herní kluby i diskotéky a noční podniky. Omezuje se i provoz obchodních center. Omezeny jsou i úřední hodiny úřadů. Vše o nových opatřeních se dočtete v článku PŘEHLEDNĚ: Kam se (ne)smí a proč? Jaké obchody a služby končí provoz?


Babiš se omluvil za chyby

Premiér Andrej Babiš se při tiskové konferenci za přísná opatření omluvil veřejnosti, zaměstnancům i podnikatelům. Přiznal také to, že vláda i on osobně udělali v minulosti chyby a že se o nich bude později ještě diskutovat.

"Neuměl jsem si představit, že by se tohle mohlo stát, bohužel se to stalo a my musíme v první řadě chránit životy občanů. Není to jen o životech nemocných s covidem, ale o ochraně životů všech občanů," uvedl Babiš.

Společně s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou vysvětlili, že jinak než přísnými restrikcemi se už epidemie koronaviru nedá zvládnout. Pokud by dál pokračovala stejným tempem, zdravotnický systém by podle predikcí vlády zkolaboval v první polovině listopadu.

Všechna opatření tedy směřují k omezení nárůstu nakažených, aby do dvou tří týdnů nezahltili nemocnice. "Důvod, proč to děláme, je kapacita lůžek. I když máme jeden z nejrobustnějších zdravotnických systémů v Evropě, tak pokud bychom opatření neudělali, zdravotnický systém by zkolaboval kolem 7. až 11. listopadu," prohlásil Babiš.

Přiznal i chyby vlády, ale obrátil se k veřejnosti se žádostí o pomoc. "Udělali jsme různé chyby v minulosti, možná od první vlny. Teď jsme ale ve fázi, kdy to naše vláda musí zvládnout a žádná vláda na světě to nezvládne bez pomoci lidí," řekl také Babiš. "Doufám, že s důvěra lidí vrátí," dodal a poděkoval za náročnou práci všem zdravotníkům.


Rekordní čísla nepřestávají růst

V úterý, den před novým rozhodnutím vlády, Česko dosáhlo v počtu denních nárůstů nákazy dalšího rekordu. Za jediný den se potvrdilo  11 984 nových případů nákazy covid-19. (EDIT: Ve středu už toto číslo dosáhlo 14 968 případů za den.)

V Česku je tak 124 tisíc aktuálně nemocných, 4 417 je jich hospitalizovaných a už 1 739 lidí na covid-19 zemřelo. Celkem se od počátku epidemie v březnu už nakazilo přes dvě stě tisíc lidí. 


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0)Anketa

Souhlasíte s nejnovějšími opatřeními vlády proti epidemii koronaviru?

Celkem hlasovalo 212 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům