Hlavička
02/10/2017

Osobní zkušenost lékařky: Proč jsem se rozhodla odejít ze zdravotnictví?

Smutný i děsivý pohled do zákulisí českého zdravotnictví ve zpovědi bývalé lékařky. Dvě a více zaměstnání, 80 hodin v práci.

reklama

reklama

Až dočtete následující text, pochopíte, proč Česko přichází o lékaře. Jde o osobní zpověď někdejší lékařky Mirky K., která popsala podmínky panující v českých nemocnicích. Vydržela v nich pracovat několik let a pak se rozhodla odejít. Sama vysvětluje, že zkrátka nezvládla pracovat 360 hodin měsíčně. Toto je její příběh.


Krize je už delší dobu. Už v roce 2010 byl problém, jak to udělat, aby doktoři nesloužili v kuse 32 hodin – všední služba navazující na normální pracovní dobu. V práci od 7.00 do 15.30 hodin následujícího dne. Takto jsem sloužila i já od roku 2005, kdy jsem po promoci nastoupila do nemocnice…


Je lékařů dost jen naoko?

reklama


Začaly se podepisovat smlouvy o vedlejší pracovní činnosti. Takže normální pracovní úvazek byl HPP, služby byly na VPP. Tudíž měl v naší nemocnici každý lékař dvě pracovní smlouvy a mohl (resp. MUSEL) dělat tyto dlouhé služby a nebylo to právnicky napadnutelné. Z toho taky vzešlo to, že je podle některých statistik doktorů dost, protože každý měl minimálně dvě pracovní smlouvy. Pokud nadto vypomáhal v nějaké ambulanci nebo sloužil i v jiné nemocnici, měl smluv ještě víc, a tudíž bylo naoko o to víc lékařů.


Proč jsem se rozhodla odejít?


Žádné volno po službě, to bylo jen v některých nemocnicích, kde si to personálně mohli dovolit. A kdyby šlo jen o tyto 32hodinové všední služby, tak by to ještě šlo, ale dělaly se i celovíkendové – to znamená od pátku od 7.00 do pondělí do 15.30. To byl taky jeden z důvodů, proč jsem odešla.


Plat lékaře s kmenem bez atestace byl tabulkově 17 500 Kč hrubého plus to, kolik odsloužil za měsíc (za hodinu služby měl tehdy myslím 149 Kč hrubého). Tudíž už tehdy byla krize, ale zdravotníci se ještě tolik neozývali. Jelikož se ale takřka nic neděje, ozýváme se znovu.


Poznámka: Tabulkové platy doktorů v současnosti neznám, protože v nemocnici už od roku 2011 nepracuji. Nevím ani, kolik služeb v současnosti vychází na jednoho lékaře, já měla v roce 2010 cca osm všedních a minimálně jednu víkendovou. To je cca 200 hodin služeb + 160 hodin normální pracovní doba = 360 hodin měsíčně. Řekněte mi, v kterém jiném povolání se pracuje 360 hodin měsíčně?


Zdravotnictvivolaopomoc.cz

reklama

reklama

reklama

reklama