Hlavička
24/04/2019

Pacienti vybrali lékaře roku. Cenu získal chirurg, ortopedka i gynekolog

Možnost poděkovat svému lékaři i posílit dialog mezi pacienty a lékaři dává každý rok anketa Lékař roku. Pořádá ji Unie pacientů ČR a letos se konala už po jedenácté. Pacienti oceňují tři lékaře, další tři ceny uděluje komise – za pokrok v medicíně, celoživotní přínos i činy lidskosti.

reklama

reklama

Anketa Lékař roku je unikátní v tom, že lékaře do ní nominují sami pacienti a jejich hlasy také rozhodují o celkovém umístění. Vybírají přitom ze tří kategorií – lékař lůžkového oddělení, praktický lékař a lékař specialista.

„Anketa Lékař roku je koncipována tak, aby zvýšila prestiž lékařského povolání a zároveň dala pacientům i odborné veřejnosti možnost ocenit nejen odborné, ale i lidské kvality těch, kteří pečují o naše zdraví. Také má posilovat dialog mezi lékaři a pacienty a zlepšit interakci mezi nimi,“ vysvětlil předseda Unie pacientů Jiří Hlaveš.


reklama

Ceny za výjimečné lékařské počiny

Kromě této veřejné ankety každý rok udělují tři ocenění i odborníci. Jeseniovu cenu získává lékař s největším přínosem pro pokrok v medicíně, Hippokratovu cenu lékař, který vykonal čin nebo činy lidskosti a poslední cena se uděluje lékaři za celoživotní přínos medicíně.

Tato odborná část má podle předsedy unie „vyzdvihnout zejména výjimečné lékařské počiny jak z hlediska odbornosti, tak i z hlediska humanity, významné vědecké a výzkumné počiny a také ocenit celoživotní přínos osobností z řad lékařů medicíně“.


Výsledky ankety Lékař roku 2018


Praktičtí lékaři, lékaři pro děti a dorost, rodinní lékaři

MUDr. Jaromír Kánský

Ordinace praktického lékaře pro dospělé, společnost OPL, spol. s r. o., Hrochův Týnec


Lékaři nemocnic, lékaři léčebných ústavů, lékaři na lůžkových odděleních, lékař u lůžka

MUDr. Tomáš Šebek 

Chirurgické oddělení Nemocnice Na Františku, zaměření na laparoskopické operace a traumatologii


Lékaři všech odborných ambulancí, lékař specialista 

MUDr. Mgr. Monika Frydrychová

Ortopedické oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, Privátní ortopedická ambulance Jesenice, Praha-západ

Jako první v jedenáctileté historii ankety Lékař roku obhájila paní MUDr. Mgr. Monika Frydrychová ve volbě pacientů vítězství!


V odborné části ankety byli oceněni:


Jeseniova cena – pro lékaře s největším přínosem pro pokrok v medicíně

Doc. MUDr. Ladislav Krofta, CSc., MBA

Porodník, gynekolog a vedoucí Centra fetální medicíny a zároveň zástupce ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě, Praha 4 – Podolí. Jeseniovu cenu získává za prováděné unikátní operace transfuzního syndromu.


Hippokratova cena – pro lékaře, který prokázal nebo vykonal čin nebo činy lidskosti

MUDr. Radkin Honzák, CSc.

V současnosti působí jako ambulantní lékař v centrech IKEM (pacienti s nezvratným selháním ledvin, transplantační program) a jako sekundární lékař pracuje v Psychiatrické nemocnici v Praze 8 Bohnicích a jako asistent na Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Specializuje se na psychoterapii a je zastáncem psychosomatického (biopsychosociálního) přístupu. Hippokratovu cenu získává za svůj celoživotně vřelý, laskavý a přívětivý přístup k pacientům.


Ocenění za celoživotní přínos medicíně 

Prof. MUDr. Jitka Abrahámová, DrSc. 

Přední česká onkoložka, která se specializuje na rakovinu prsu a mužských pohlavních orgánů, má pověst razantní a přímočaré odbornice. Ještě v dobách, kdy bylo zvykem diagnózu pacientovi tajit, prosazovala otevřenost. Drží se hesla, že čím víc nemocný ví, tím víc spolupracuje. Publikuje, přednáší a léčí. Je zakladatelkou onkologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, které dnes patří na špičku v oboru. I díky ní je dnes u nás diagnostika a léčba rakoviny prsu na světové úrovni. V současné době působí v centru léčby rakoviny Proton Therapy Center v Praze jako hlavní klinická onkoložka. 


David Garkisch

Ilustrační foto: dodlive.mil, US Navy, C. C. Thibodaux


reklama

reklama

reklama

reklama