Pacienti z Chebu do Německa nesmí. Rozvozí je do českých nemocnic

Chebská nemocnice je už týdny na hraně kolapsu, proto se nabídlo Sasko a Bavorsko, že se o některé pacienty postarají. Ministr zdravotnictví to dnes odmítl a dal příkaz rozvést vrtulníky nemocné do jiných krajů. Nemocnici také přislíbil tři nové lékaře jako posilu.

Situace v chebské nemocnici, potažmo v celém Karlovarském kraji, je už delší dobu neudržitelná. Nemocnici přeplnili a přetížili pacienti s covidem. Kritické situace si všimli dokonce i v sousedním Německu a bavorská vláda i saský premiér se nabídli, že Čechům pomohou a část pacientů přijmou do nemocnic na své straně hranice.


Nabídka zůstane neoslyšena, rozhodl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný, který chebskou nemocnici navštívil. A to přesto, že vládu k povolení převozu vyzvalo i Zastupitelstvo Karlovarského kraje, petice starostů v regionu či europoslanec Tomáš Zdechovský. „Pan premiér by měl spolknout hrdost a Německo o pomoc okamžitě požádat,“ prohlásil europoslanec Zdechovský.Babiš: Převoz pacientů do Německa je nesmysl


Že tato přeshraniční spolupráce nevyjde, bylo více méně jasné už o víkendu, kdy to za nesmysl označil premiér Babiš. Ministr Blatný v pondělí pouze řekl, že do Chebu vyšle tým, aby stav nemocnice prověřil. A dnes ministr do chebské nemocnice sám dorazil.


Hned před ní ho uvítaly desítky místních s transparenty, kteří požadovali přijmout německou pomoc. Mnozí z nich už předtím připojili podpis k petici Otevřete hranice sanitkám, kterou dosud podepsalo přes 3 600 lidí. Ani jim ministr nevyhověl.Blatný: Nic by to nevyřešilo, pacienti zůstanou v Česku


Podle Blatného by převoz pacientů do Německa nic nevyřešil. „V současné době je kapacita německých nemocnic velmi podobná a v některých oblastech i ještě více zatížená než v České republice. Proto by převoz několika málo pacientů nevyřešil situaci zdejší nemocnice,“ vysvětlil rozhodnutí ministr.


Zařídil ale převoz pacientů z chebské nemocnice do jiných krajů. Vyčleněny jsou k tomu dva vrtulníky a nově budou létat i v noci. Převážet se budou i pacienti, kteří nejsou ve vážném stavu, aby tak v nemocnici uvolnili lůžka pro další. „Pokud to bude potřeba, bude možné aktivovat i hromadné přesuny většího množství pacientů,“ řekl Blatný k těmto přesunům.


Kromě toho ministr nemocnici slíbil sehnat tři atestované lékaře, aby pomohli přetíženému personálu. O nabídce německé pomoci prohlásil, že tato možnost je stále otevřená a pokud by to bylo potřeba, Česká republika ji využije.Hejtman: Pokud jde o život, hranice by neměla mít žádnou roli


Krajský hejtman i starosta Chebu s rozhodnutím ministra nevyužít nabídky německých sousedů nesouhlasí. „Mám za to, že pokud jde o lidské zdraví nebo záchranu lidských životů, hranice by v dnešní době neměla sehrávat vůbec žádnou roli,“ komentoval to hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Jinak ale opatření k řešení krize vítá.


Podobný názor má starosta města Antonín Jalovec: „Ministr jasně řekl, že přesun do Německa by se týkal pouze jednotek pacientů, ale já mám dojem, že v této situaci by i tohle Chebu velmi pomohlo. (…) Pro místní obyvatele by to byl jasný signál, že vláda se tím problémem zabývá, chce jej řešit uvnitř regionu a je pro ně ochotná udělat i něco navíc.“Kraj nařídí pracovní povinnost volným sestrám


O tom, jak je situace v Chebu vážná, svědčí čísla, kterými ji popsal mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (spadá pod ni i ta chebská) Vladislav Podracký. Zatímco tamním oddělením ARO za celý rok projde asi 160 lidí, jen letos v lednu to už bylo padesát. Podobné je to na oddělení JIP – zatímco jich obvykle tam bývá kolem 25 lidí, v lednu to bylo 61.


Karlovarský kraj se dokonce rozhodl k nezvyklému kroku a chce nařídit pracovní povinnost volným sestrám z úřadů práce a také z hotelů s rehabilitací, které mají teď stejně uzavřené provozy. Sestry nebudou sloužit jen v Chebu, ale i v Karlových Varech, Sokolově, Ostrově a v Nejdku. Situace je totiž vážná všude v regionu. Podle ministerstva ve středu zůstávalo v kraji volné jediné lůžko ARO/JIP z celkem 78 a pro pacienty s covidem dokonce žádné.


David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
Anketa

Mělo by Česko využít nabídku pomoci německých nemocnic?

Celkem hlasovalo 56 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Začalo očkování třetí dávkou. Těm, co mají nárok, přijde SMS

Spor o brožuru k rakovině. Opozice: Babiš dělá kampaň z veřejných peněz

Letos zemřelo o třetinu více lidí než loni. Patrně za to může covid