Hlavička
03/03/2020

Pět nakažených v Česku. Zapečetěný byt i desítky lidí v karanténě

V Česku přibylo dalších pozitivně testovaných pacientů s nákazou koronavirem Covid-19. Už je jich celkem pět, ale zdravotnický systém je zachytil, stejně jako další desítky lidí, kteří s pacienty přišly do styku a teď jsou v nařízené karanténě. Nemoc má u nich mírný průběh.

reklama

reklama

Dosud bylo v celé zemi na nový typ koronaviru testováno 236 lidí a pouze pět z nich mělo výsledky pozitivní. Všichni si ovšem nákazu přivezli s Itálie a lékaři tak dosud neevidují ani jeden případ přenosu mezi lidmi v Česku. 

Tento fakt se ovšem může brzy změnit, protože v karanténě jsou teď nově další desítky lidí, kteří se s nakaženými setkali. Je to například číšník, taxikář, řidič autobusu i dalších osmnáct cestujících, kteří jeli se dvěma nakaženými dívkami z Brna do Prahy.

Byt, ve kterém přes službu Airbnb bydlely, je uzavřený, nebude se týden pronajímat a pak ho budou hygienici dezinfikovat.

reklama


Koronavirus mají obě studentky z Milána

První tři případy nákazy se v Česku objevily či spíše byly potvrzeny  v neděli - dva lidé v Praze a jeden v Ústí nad Labem. Více jsme psali v článku: Koronavirus dorazil i do Česka. Potvrzení jsou tři pacienti. Všichni v izolaci

Jednou z pacientek je už od soboty jednadvacetiletá americká studentka, která v Česku ani nežije. Studuje na univerzitě v Miláně a do Prahy přijela jako turistka. Společně s ní cestovala i její ekvádorská spolužačka, která je od té chvíle v karanténě a pod dohledem lékařů. I u ní teď testy koronavirus potvrdily.


Ministr: Testovat každého na přání není možné

Případ ekvádorské studentky z Milána ale ukázal, že vzhledem k inkubační době nemoci je někdy nutné testy opakovat. \""Měla všechny klinické příznaky, teplotu, slabost, kašel. Nyní je v izolaci v Nemocnici Na Bulovce. Zatímco první test se u ženy nepotvrdil, v pondělí byly výsledky pozitivní,\"" uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

„Jsme rádi, že u všech pacientů je mírný průběh. Na případu ženy z Ekvádoru vidíme, že musíme testy opakovat, protože je zde několikadenní inkubační doba. Současně nemůžeme testovat každého na přání, protože by testy mohly dávat falešně negativní výsledky, je nutná indikace epidemiologa,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


Pátá pacientka si přivezla virus z lyžování v Itálii

Pátým ověřeným pacientem s nákazou Covid-19 je třiapadesátiletá žena, která je hospitalizována v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Vrátila se z lyžařské dovolené z oblasti Veneto ze stejného hotelu jako muž, u něhož byly pozitivní výsledky potvrzeny již v neděli. U ženy se rovněž projevily chřipkové příznaky, jako je teplota, rýma, kašel, únava a bolest svalů.

„Jsou to případy, které jsme očekávali. Hygienici dohledávají osoby, se kterými přišli nakažení do kontaktu a je v dané situaci pozitivní, že se nám to daří a zatím v ČR nemáme další zcela nové případy,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Koronavirus u předchozích třech pacientů včera v noci potvrdila berlínská laboratoř. Vzorky dalších dvou byly taktéž odeslány na potvrzení ze strany německých kolegů. Výsledky budou známé do 24 hodin.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama