Plánovaná čínská klinika má potíže. Ministr ji chce vyhodit z nemocnice

Ještě nestojí ani jediná cihla kliniky tzv. tradiční čínské medicíny, která se měla letos začít stavět v Hradci Králové, a už to vypadá, že se projekt bude stěhovat. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyslyšel kritiku a nechce kliniku v areálu nemocnice. Možná ani v Hradci.

Ještě loni se zdálo, že výstavbě kliniky tradiční čínské medicíny ve Fakultní nemocnici Hradec Kríálové nic nebrání. Sice se termín výstavby několikrát posunul, ale už to vypadalo, že začátkem letošního roku se začne stavět. Investoři už dokonce sehnali všechna stavební i jiná povolení.

Teď je ale opět všechno jinak, zjistil deník E15. Do plánů zasáhl nový ministr zdravotnictví za ANO (v demisi) Adam Vojtěch. Zdá se, že vyslyšel kritiku lékařů a odborné veřejnosti a nechce kliniku kontroverzní "tradiční čínské medicíny" spojovat s moderním lékařským pracovištěm. "Centrum se nebude stavět uvnitř areálu fakultní nemocnice," řekl deníku E15.


Ministr: Zvažujeme i přesun do Prahy

Ministr připustil, že změny jsou ještě čerstvé a není rozhodnuto, kde bude centrum čínské medicíny stát. "Bavíme se o tom, jestli centrum nepřevést do Prahy, kde by poptávka mohla být větší. Nebo jej postavit někde v Hradci Králové, ale mimo fakultní nemocnici," dodal ministr.

Výstavbu kliniky i pronikání čínského alternativního léčitelství mezi moderní medicínu v Česku kritizují lékaři, vědci a proti je setrvale také Česká lékařská komora. Ta protestuje i proti loňskému zařazení léčitelů čínské medicíny mezi zdravotnické profese. Nadále považuje léčitele pouze za léčitele, nikoli zdravotníky. Senát už schválil a dál projednává novelu zákona, která má léčitele z řad zdravotníků znovu vyškrtnout. Více například v článku: Soumrak nad čínskou medicínou v Česku? Zákon ji má znovu vyškrtnout


Půjde klinika pryč opravdu nebo jen papírově?

Stěhování kliniky z areálu hradecké nemocnice by pro postavení čínské medicíny v Česku mohla být další rána. Tedy pokud nebude stát v jiné, třeba pražské nemocnici. Muž, který stavbu kliniky prosadil, to tak ale nevidí. Je jím náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který je současně i členem správní rady Nadačního fondu Tradiční čínské medicíny.

Prymula doufá, že by bylo možné kliniku od nemocnice odříznout jen organizačně. Fungovala by jako soukromá firma, ale stála by ve Fakultní nemocnici Hradec Králové - na stejném místě, kde byla plánována. Jinak by to podle něj byl problém. "Byla by to komplikace," přiznal náměstek Prymula s tím, že by bylo třeba shánět nová povolení i překreslit celý projekt.


Kubek: Čím dál budou šarlatáni od nemocnic, tím lépe

Pouhé administrativní odloučení kliniky od nemocnice ale podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka nic neřeší. "Fakultní nemocnice Hradec Králové je špičkové zdravotnické zařízení a nemělo by hazardovat se svým dobrým jménem. Čím dál budou šarlatáni za branami fakultní nemocnice, tím lépe," prohlásil k nejnovějšímu nápadu.

Klinika je společným projektem kontroverzní čínské společnosti CEFC a hradecké nemocnice. Má stát 300 milionů, přičemž 270 milionů z této částky zaplatí čínská strana. Nemocnice pak bude hradit provoz kliniky, přispívat na platy čínských léčitelů a nese také případná rizika a ztráty.


CEFC: Důležité je, že centrum bude stát

Pro CEFC je sice přesun kliniky výrazná komplikace, ale považuje za důležitější, že projekt nebyl zastavený a jde "jen" o jeho stěhování. "Nepovažujeme za nejdůležitější, kde centrum bude, ale aby tradiční čínská medicína měla v České republice pozitivní rozvoj. Je pro nás důležité, že není zpochybňována budoucnost centra,“ uvedl Pavel Bednář, ředitel komunikace CEFC Group (Europe) Company.

Vůbec první termín, kdy se měla začít klinika tradiční čínské medicíny stavět, bylo září 2016. Dalším byl loňský prosinec, pak začátek letošního roku. V hradecké nemocnici už ale přes dva roky funguje ambulance čínského léčitelství. 

David Garkisch

Foto: Creative Commons, Toprak


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vakcína proti covidu ochabuje imunitní systém? Překroucená zpráva obletěla svět