Hlavička
Zprávy -
06/06/2022

Platby za státní pojištěnce se dostanou na letošní úroveň až v roce 2025 . Jejich snížení dopadne na pacienty i zdravotníky, varují odbory

Hrozí, že v příštím roce z finančních důvodů pacienti nedostanou nejmodernější léky a nebude jim nabídnuta nejúčinnější léčba. To jsou jen jedny z následků, které mohou nastat vlivem nejen ekonomické situace, ale také plánovaného snížení plateb za státní pojištěnce. Varovaly před tím Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů na tiskové konferenci.

reklama

reklama

V nemocnicích podle vyjádření předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví Dagmar Žitníkové už chybí přes tři tisíce všeobecných sester, nedostává se lékařů a dalších zaměstnanců všech zdravotnických i nezdravotnických profesí. V nemocnicích se kvůli chybějícím zaměstnancům zavírají oddělení nebo jejich části, což zhoršuje dostupnost zdravotní péče.

A v této době vláda navrhuje ve druhém pololetí letošního roku snížení měsíčních plateb státu z plánovaných 1967 korun na 1567 korun. Vláda tedy nakonec slíbila zdravotním pojišťovnám, že zachová výši plateb za státní pojištěnce pro rok 2022 na stejné úrovni jako loni, tj. ve výši 1767 korun na osobu měsíčně. Je to ale stále méně, než se původně očekávalo. 

„Čekání pacientů na odložené operace se protáhlo na mnoho měsíců, ale někde i na dva a půl roku, několikanásobně se prodloužily také čekací doby na důležitá vyšetření a léčbu. Hrozí, že koncem roku se budou zákroky a léčení znovu odkládat,“ upozornila Žitníková.

reklama

Zdravotnictví to zvládne. Opravdu?

K tomuto drastickému poklesu finančních prostředků plynoucích do zdravotnictví dochází v době, kdy zdravotnická zařízení musí podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engeleho čelit nevídanému zdražení energií a dalších nákladů.

Další zvláštní situace nastala dle Žitníkové při jednání o úhradách k platbám za zdravotní péči v roce 2023, kdy pojišťovny nabízí jednotlivým poskytovatelům navýšení úhrad o 4 procenta. A to při predikci inflace 15 procent.

„Nemocnice i další zdravotnická zařízení budou mít vyšší náklady, je potřeba dohnat odložené operace. Uprchlíci z Ukrajiny nejsou v dobrém zdravotním stavu a neodhadnutelné náklady a zátěž pro zdravotnictví přinese i podzimní covidová vlna, kterou experti očekávají,“ dodává Žitníková s tím, že podle navrženého vládního mechanismu valorizace se platba za státní pojištěnce na dnešní úroveň dostane až v roce 2025.

Zdravotníci přišli o benefity na lázeňskou péči

Kromě ubrání peněz za státní pojištěnce, čímž se dle vyjádření odborů ohrozí poskytování kvalitní zdravotní péče, také vláda podle místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví Jany Hnykové okradla o benefity na lázeňskou a léčebnou terapii naše zdravotníky, kteří pracovali v nemocnicích na covidových odděleních. Ke konci roku měli nárok na pobyt v lázních s příspěvkem 8000 korun.

„Chtěli jsme, aby tento titul byl vypsán i v letošním roce, ale 8. dubna byly tyto prostředky místo dočerpání vráceny do státního rozpočtu,“ řekla Hnyková a dodala, že podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka už to tento rok nepůjde, ale že vyvolá podnět na velkou tripartitu, a pokud ministerstvo zdravotnictví finanční prostředky dostane, vypíše dotační titul v roce 2023.

Zdravotníci se ale potřebují podle místopředsedkyně zrekreovat v letošním roce. „Pokud vláda upřela zdravotníkům tento benefit, je to špatný signál za to, co zdravotníci udělali,“ uzavřela. 

Martin Engel ještě dodal, že ani nešlo o navýšení dotačního titulu. „Jedna miliarda na benefity na lázeňskou a léčebnou terapii vstoupila v platnost ve druhé polovině loňského roku a všichni pracovníci nebyli schopni si ji do konce roku vybrat. Proto jsme požádali o dodatečných 12 měsíců,“ řekl. 

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba už dotace v letošním roce nepokračovala, protože bylo třeba omezit výdaje státu a konsolidovat veřejné rozpočty. 

„Zdravotničtí pracovníci byli pro rok 2022 za své úsilí v boji s epidemií odměněni navýšením platů a mezd o šest procent, což je více než ostatní pracovníci ve veřejné sféře,“ dodal.

 

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama