Hlavička
27/07/2020

Počet nakažených klesl. Ministerstvo seškrtalo čísla. Dá se jim věřit?

O třetinu se náhle snížil počet nemocných koronavirem v Česku. Ministerstvo zdravotnictví přiznalo, že počty nemocných nejsou přesné a udělalo audit statistik. Po úpravě z nich vypadlo 1775 lidí považovaných stále za nemocné. Chaos vyvolal i otázku důvěry v čísla ministerstva.

reklama

reklama

Počet nakažených je přitom údaj, ke kterému se po měsíce upínalo celé Česko. Ministr Vojtěch to vysvětlil tím, že v systému zůstávali i vyléčení pacienti, jen nebyli vyřazeni. V neděli se tak náhle počet aktuálně nakažených snížil na 3479.


Chaos v číslech, nefunkční chytrá karanténa 

reklama

Na rozpory v číslech opakovaně upozorňoval například hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Data hygieniků a ministerstva se lišila podle způsobů zpracování údajů a oba úřady tak udávaly odlišná čísla.

Zmatek kritizoval i prezident České lékařské komory Milan Kubek, podle kterého ministr Vojtěch selhal. \""Je třeba navýšit testovací kapacitu, protože se ukazuje, že ta takzvaná chytrá karanténa není zas tak chytrá, respektive, že to moc nefunguje. A zase je to bohužel odpovědnost ministra zdravotnictví, který to má na starosti,\"" uvedl Milan Kubek. Více v článku Vojtěch je neschopný, ať zdravotnictví převezme premiér, vyzval šéf lékařů

Premiér Kubkovo přání do jisté míry splnil. Nepřevzal sice odpovědnost za řízení zdravotnictví, ale ujal se nově schválené rady pro zdravotní rizika, která bude mít dozor nad chytrou karanténou. V jejím čele stojí premiér Babiš, ministr zdravotnictví Vojtěch a ministr vnitra Jan Hamáček jsou místopředsedy rady. Projekt chytré karantény navíc převzala armáda.


Hygienici se soustředili na trasování, ne na statistiku

Revidování počtu nakažených lidí v Česku prý nezvěrohodňuje ostatní čísla statistik. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška za to mohl fakt, že se hygienici soustředili na potlačení epidemie v lokálních ohniscích a aktualizace počtu nakažených pro ně byla podružná. \""Když řešíte ohnisko a máte tam na to několik málo lidí, tak samozřejmě priorita je zastavit epidemii, a ne hlídat databázi,\"" uvedl Dušek.

Roman Prymula, vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, navíc upozornil, že se do čísel zasáhla i změna metodiky - podle nových pravidel je nakažený po dvou týdnech automaticky považovaný za vyléčeného.

I když ministerstvo snížilo počet aktuálně nakažených lidí, ve skutečnosti jich v Česku v minulém týdnu opakovaně přibývalo i okolo dvou stovek za den. Od počátku epidemie lékaři a hygienici prokazatelně potvrdili nákazu u více než 15 tisíc lidí, z nichž 371 jich v souvislosti s covid-19 zemřelo.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pexels.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama