Hlavička
Rady a tipy -
19/03/2018

Polovině žen chybí v mateřském mléce důležitá kyselina! Nejedí ryby

V jídelníčku Čechů chybějí ryby. Nedostává se jim tedy zvláštní kyseliny DHA. Nejzávažnější je to ale asi u kojících matek. Studie ukázala, že polovina z nich má v mateřském mléce nízkou hladinu DHA. Jejich děti ji přitom potřebují pro správný vývoj mozku, paměť i soustředění.

reklama

reklama

Kyselina DHA je nezbytná nejen pro kojence, ale po celý lidský život. Potřebuje ji náš mozek, nervy, imunitní systém, oko, srdce a cévy. Jak uvádí nová studie Státního zdravotního ústavu, většina z nás přijímá sotva deset procent doporučené denní dávky.

Ještě varovnější jsou ale výsledky testů mateřského mléka českých žen. Vědci prozkoumali vzorky zralého mateřského mléka od 69 dárkyň. Ukázalo se, že polovina z nich má méně kyseliny DHA, než je spodní doporučená hranice.


reklama

Světoobčan sní 16 kilo ryb za rok. Čech třetinu

Co je vlastně kyselina DHA? Je součástí tuků, které přijímáme, a jde o polynenasycenou mastnou kyselinu, tzv. dokosahexaenovou. Řadíme ji mezi známější omega-3 mastné kyseliny. Největším zdrojem DHA v přírodě jsou tučné mořské ryby. A tady je právě háček – Česko je vnitrozemský stát a Češi historicky nejsou zvyklí jíst mořské ryby v dostatečném množství, byť by si je už dnes mohli dopřávat.

Čísla to dokazují. Průměrná roční spotřeba ryb na obyvatele zeměkoule je 16 kilogramů. Obyvatelé Evropské unie v průměru snědí asi 11 kilo ryb. A Češi? V posledních deseti letech se česká spotřeba ryb setrvale pohybuje na necelých šesti kilogramech na osobu a rok. To je velmi málo.

Kyselinu DHA si naše tělo v játrech sice dokáže syntetizovat, ale jen ve velmi malém množství. Zdroje DHA v jídle jsou proto důležité po celý život. Dětem se kdysi dokonce podával rybí tuk po lžičkách, buď doma, nebo ve škole. „I když byl podáván spíše kvůli prevenci nedostatku vitaminů A a D, byla tak vlastně zajištěna i potřebná dávka omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem nezbytných pro naše zdraví,“ vysvětlil někdejší rituál s rybím tukem spoluautor studie Jiří Ruprich z Centra zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu.


Bez kyselin z tuku se mozek neobejde. Zvlášť mladý

Studie, která odhalila nedostatek kyseliny DHA v mateřském mléce Češek, se zaměřovala na obsah škodlivin. Zároveň při ní ale odborníci sledovali i jiné složky mateřského mléka, mimo jiné obsah mastných kyselin.

Zatímco dospělý je za svůj jídelníček odpovědný sám, kojenci jsou odkázáni na matku a její mateřské mléko. Kyselinu DHA potřebují stejně nutně jako další složky. Bez dostatku DHA hrozí, že se jejich mozek nebude ideálně vyvíjet a omezí se tak i jeho kognitivní funkce, soustředění, přemýšlení nebo třeba paměť. 

Vliv na obsah kyseliny DHA v mateřském mléce má přitom už klidně jedna porce ryby. „Nejvyšší hodnoty byly zaznamenány u maminek, které uvedly, že během uplynulých 24 hodin měly ve svém jídelníčku tučnou rybu nebo doplněk stravy s obsahem rybího oleje/ω-3 MK,“ potvrdil Jiří Ruprich ze Státního zdravotního ústavu.


Kapr nepomůže, jezte makrely a pijte rybí tuk

Jak nedostatek DHA ve stravě řešit? Jednoduše. Zařaďte na jídelníček ryby. Ale především ty mořské a tučné, jako je třeba makrela. Pstruh ani kapr příliš DHA neobsahují. „Za spolehlivý zdroj DHA lze považovat třeba makrelu – obsahuje až 1 400 mg DHA na stogramovou porci. Losos ve 100 gramech obsahuje asi 1 500 mg, pstruh duhový asi 600 mg, treska asi 100 mg, kapr jen v jikrách a mlíčí asi 60 mg, sardinky v oleji asi 500 až 1 000 mg,“ uvádí se v doporučeních Státního zdravotního ústavu.

„Vzhledem k tomu, že český národ není příliš velkým milovníkem ryb, řešením může být konzumace rybího oleje (např. z tresčích jater nebo ančoviček), který je velmi často čištěný. Jsou z něj eliminovány hlavně složky zapříčiňující rybí aroma. Rybí olej se nedá považovat za jednoznačný doplněk stravy. Je to vlastně směs triglyceridů, podobně jako vepřové sádlo,“ doporučil Jiří Ruprich.


Ořechy a semena rybu nenahradí

Zároveň varoval před různými mýty, například že ořechy a semena jsou dobrým zdrojem DHA. „DHA není ve lněných semínkách, není ani v oleji. Je to nesmysl, který uvádějí i výrobci dětské výživy,“ uvedl Ruprich. Připustil, že DHA je obsažena v semínkách quinoa, ale ve srovnání s rybami podle něj nejde o významný zdroj.

Doporučení se netýkají jen kojících matek, ale prakticky každého. Dostatečný přísun kyseliny DHA potřebuje zejména náš mozek a oči. DHA ale pomáhá i proti depresím, obezitě, onemocněním srdce a cév nebo takovým civilizačním nemocem, jako je Alzheimerova choroba.

David Garkisch

Foto: Pixabay, CC0 Creative Commons


reklama

reklama

reklama

reklama