Hlavička
Zprávy -
06/10/2020

Pomozte nám, volá nemocnice lékaře. Je přetížená covidovými pacienty

Uherskohradišťská nemocnice sáhla k nezvyklému kroku. S prosbou se obrátila na lékaře v Česku, jestli by jí nemohli pomoci. Pacienti s koronavirem vyčerpávají totiž současný personál až na hranu sil. Urgentně teď nemocnice shání anesteziology na dočasnou výpomoc.

reklama

reklama

Uherskohradišťská nemocnice až do minulého týdne fungovala ve Zlínském kraji jako centrum, kam se sváželi pacienti nakažení koronavirem, kteří potřebovali nemocniční péči. Šlo o logické řešení, protože nemocnice má infekční oddělení. Jak ovšem začaly v regionu prudce narůstat počty pacientů s covidem-19, dosáhla nemocnice především svých personálních kapacit.


Návod pro epidemii? Dnes pomůžete vy, zítra zase my

reklama

Právě na Uherskohradišťsku se teď koronavirus šíří nejaktivněji v zemi. Za poslední týden tam na 100 tisíc případů bylo 394 nakažených. Prudce tak region předstihl Benešovsko (301) i  Prahu (237) a následující okres Praha-západ (229). 

Uherskohradišťské nemocnici sice ulevilo, že covidové pacienty začaly minulý týden brát i ostatní nemocnice v kraji, ale přesto se už blíží hranici svých možností. Nejde přitom ani tak o lůžka jako spíše o maximálně vytížený personál. Ředitel nemocnice Petr Sládek si je vědom, že jde o nezvyklou výzvu, ale jak řekl Našemu zdravotnictví, mohl by to být návod i pro ostatní nemocnice v nouzi.

„Teď potřebujeme pomoc my, příště ji zase můžeme nabídnout. Jestli se to povede, může to být v budoucnu návod i pro další regiony nebo nemocnice, kde budou potřebovat posily, když u nich náhle vyskočí křivka nemocných s covidem-19,“ řekl Našemu zdravotnictví ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek.


Ředitel nemocnice: Je to na hraně

Nemocnice se podle něj zatím pod náporem pacientů nehroutí, ale pro personál je to mimořádná zátěž. Ředitel si přitom uvědomuje, že tak to bude trvat zřejmě několik příštích měsíců. „Je to na hraně. Pořád jedeme, ale pokud nám na umělé plicní ventilaci přibydou další pacienti, bude to problém,“ uvedl ředitel Petr Sládek. Zatím mají s covidem-19 hospitalizovaných 62 pacientů a 11 z nich je na plicní ventilaci.

Jeho nápad záměrně míří na lékaře-anesteziology. „Když budeme mít náhradu, pro ošetřování pacientů na plicní ventilaci stáhneme vlastní anesteziology. Ale potřebujeme za ně někoho na běžný provoz a operace,“ vysvětlil ředitel Sládek. Jeho výzva přímo slovuje lékaře s kvalifikací L3, tedy odborníky se specializovanou působností.

Výzva nemocnice pak definuje, jaká by byla jejich práce, především by šlo o akutní operace chirurgických oborů a akutní operace na porodnicko-gynekologickém oddělení. Posily by nemocnice uvítala nejméně na jeden až dva měsíce, na každý den, včetně víkendů. „Rozváže nám to ruce pro zajištění intenzivní péče pro covid-19 pozitivní pacienty,“ píše se v trochu nezvyklém inzerátu.


I drobná pomoc je vítána

Případné zájemce z řad anesteziologů by platila přímo nemocnice. Nechce přitom přetahovat lékaře jiným nemocnicím. Cílí na specialisty, kteří třeba nemají tak vytížený úvazek jinde. „Nechceme přetahovat nikoho z jiných nemocnic, klidně to může být třeba lékař ze záchranky. Může si u nás dočasně vzít úvazek třeba jen na dvě dvanáctihodinové směny, i to nám pomůže,“ vysvětlil ředitel nemocnice.

Výzva už měla drobný úspěch, nemocnici se vzápětí ozvala lékařka ze sousední Kroměříže. „Vezme si prý pondělky. I to je pro nás velká úleva,“ popsal tímto příkladem situaci v Uherskohradišťské nemocnici její ředitel Petr Sládek.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pikist.com, CC0



reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama