Hlavička
Kauzy -
01/03/2018

Poslancům došla trpělivost. Řeší čistky rozpoutané Babišovou vládou

Kromě jiného i vyhazovy šéfů dvou fakultních nemocnic budou vedle dalších personálních kroků probírat poslanci na mimořádné schůzi příští týden. Jsou zděšení a znepokojení tím, jak vláda Andreje Babiše - v demisi a bez důvěry - obsazuje důležité posty v zemi svými lidmi.

reklama

reklama

Jednobarevný kabinet ANO, který sestavil Andrej Babiš, nemá důvěru Sněmovny, je v demisi a de facto jen čeká na své rozpuštění. Taková vláda by i podle Ústavy měla jen udržovat v chodu státní správu a co nejrychleji přepustit místo k dalšímu pokusu o sestavení kabinetu.

Namísto toho Andrej Babiš a jeho podřízení ministři rozjeli nebývalou čistku na všech významnějších postech v zemi. Ať už jde o státní správu, ministerstva, ředitele nemocnic či České pošty.


reklama

Odchod bez skandálu, zněla nabídka. Šéf GIBS odmítl

Nejnověji se Babiš pokusil nevybíravým způsobem vyhodit ředitele GIBS. Tato Generální inspekce bezpečnostních sborů slouží ke kontrole policistů či vyšetřovatelů. Babiš nejprve řediteli Michalu Murínovi údajně navrhl, aby odešel sám \""a bude to bez skandálu\"". Když to šéf GIBS odmítl, vyzval ho Babiš veřejně k rezignaci.

Ačkoli Babiš sám nemá důvěru poslanců, prohlásil, že Murín u něj ztratil důvěru a pochybuje o jeho morální a profesionální integritě. Odvolal se na tajné dokumenty, které nemohou být zveřejněny a nelze ani mluvit o jejich obsahu. \""Ztráta důvěry v plukovníka Murína byla vyvolána dokumentem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci,“ tvrdí Babiš. Zároveň odmítl, že by měl GIBS něco společného s vyšetřováním kauzy Čapího hnízda.


Útok na GIBS už opozice nerozdýchala

Pokus o sesazení ředitele GIBS byla pro opozici v parlamentu poslední kapka, po níž ODS, Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, TOP 09 a STAN prosadili mimořádnou schůzi Sněmovny. Odehraje se příští pátek 9. března a poslanci na ní budou žádat objasnění nejen Babišova skandálu kolem šéfa GIBS, ale i čistku, kterou vláda bez důvěry a v demisi rozpoutala.

Poslanci upozornili na souvislost událostí kolem šéfa GIBS se stíháním premiéra pro dotační podvod s Čapím hnízdem. Babiš navíc poté, co šéf GIBS odmítl rezignovat, poslal na generální inspekci finanční kontrolu.


Vyhazov ředitelů nemocnic podle stejného scénáře

I když bude útok Andreje Babiše na GIBS zřejmě zaplňovat největší prostor mimořádné schůze, nebude to to jediné, co chtějí poslanci vysvětlit. Současně totiž zaznívá i kritika velkých personálních změn ve zdravotnictví. Ministr v demisi Adam Vojtěch totiž podle totožného scénáře jako jeho premiér v demisi odvolal dva šéfy velkých fakultních nemocnic - z Ostravy Svatopluka Němečka a z Bulovky v Praze Andreu Vrbovskou.

Argumenty i postupy použil ministr Vojtěch zcela stejné. Vrbovská v Nemocnici Na Bulovce skončila pro ztrátu důvěry ministra bez důvěry. Vojtěch se přitom stejně jako Babiš odvolal na jistá \""závažná zjištění\"". Odmítl je ale veřejnosti sdělit. \""S ohledem na povahu zjištěných skutečností nelze do doby ukončení šetření poskytovat žádné bližší informace,\"" oznámila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Více v článku Ministr v demisi odvolal ředitelku nemocnice Na Bulovce


I Němeček \""ztratil důvěru\""

Stejný mustr měl i vyhazov Svatopluka Němečka z čela vedení ostravské fakultní nemocnice. Ministr Vojtěch předložil několik důvodů k Němečkovu odvolání - od odborného selhání po ztrátu důvěry pacientů v ostravskou nemocnici, ale nijak tyto důvody nedoložil. Ministerstvo pouze oznámilo, že \""v následujících měsících\"" zahájí finanční kontrolu nemocnice. Ta je ale přitom už několik let zisková a loni například vydělala 111 milionů korun. 

Opoziční politici tehdy otevřeně mluvili o tom, že za odvoláním Němečka je nenávist a osobní pomsta Andreje Babiše. Více v článku Ministr vyhodil dalšího ředitele nemocnice. Je to Babišova pomsta?


Kontroly, utajená zjištění a vyhazov

Scénáře jsou stejné jak u Vojtěcha, tak u Babiše s jeho odvoláváním šéfa GIBS: ztráta důvěry, závažná, ale tajná zjištění, vyhazov a nařízená kontrola. Opozice upozorňuje, že ačkoliv má Babiš od prezidenta Zemana slíbenou neomezenou dobu pro vládnutí svého kabinetu, jde stále o vládu bez důvěry poslanců a v demisi, která čeká už jen na své rozpuštění. Proto by neměla dělat žádná závažná rozhodnutí nebo personální kroky.

ODS proto dokonce plánuje svolání druhé mimořádné schůze poslanců. Na ní chce u poslanců dosáhnout usnesení, které Babišovu vládu omezilo v dosavadních změnách, ke kterým nemá podle opozice legitimitu.

David Garkisch

Foto: Wikimedia Commons, CC 4.0, autor Jan Sedláček - Billboard Andreje Babiše pro krajské volby v Česku v roce 2016 v Třebíči


reklama

reklama

reklama

reklama