Hlavička
Zprávy -
11/09/2018

Poslancům skončily prázdniny. Budou řešit čínské léčitele i nemocenskou

Sněmovna dnes po prázdninách opět ožila a poslanci zahájili zářijovou schůzi. Zdraví a zdravotnictví se týká především hlasování o osudu čínské medicíny v Česku a – pokud na něj dojde – také hlasování o nemocenské v prvních třech dnech nemoci.

reklama

reklama

Dnes zahájená schůze sněmovny by mohla zabrat až tři následující týdny. Na programu poslanci mají více než 180 bodů a není jisté, jestli na všechny dojde. Pravděpodobné to však je u změny zákona, kterou poslancům navrhují senátoři a která se týká čínské medicíny v Česku.

Čínským léčitelům patrně zbývají poslední týdny či měsíce, kdy je české zákony ještě považují za odborné zdravotnické pracovníky. Mezi ně se přitom oficiálně dostali teprve vloni. Prosadil je tam tehdejší šéf sněmovního zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO).


reklama

S nápravou chyby začal Senát. Dokončí to poslanci?

Fakt, že jsou čínští léčitelé v tuzemsku považováni za odborné zdravotníky, vyvolal masivní kritiku lékařů, vědců i pedagogů lékařských fakult. Zákon ztrhali děkani lékařských fakult, Česká lékařská komora (ČLK), Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně a paradoxně i senátní zdravotnický výbor.

Chybu se rozhodli napravit senátoři Alena Dernerová (za SD-SN) a nedávno zesnulý Vladimír Plaček (ČSSD). Připravili novelu zákona, která čínské léčitele znovu vyřazuje ze zdravotnických profesí. Více v článku Senát napravuje chybu. Dal stop pronikání čínské medicíny do lékařství.


Vyškrtnutí čínské medicíny ze zákona asi posvětí i sněmovna

Jasno bude až ve chvíli, kdy rozhodnou poslanci. Ale je celkem pravděpodobné, že napříště už budou čínští léčitelé opravdu jen na úrovni léčitelů. Zatím platí, že v Česku mohou získat titul bakaláře nebo magistra, a hrozilo, že by jejich „medicínské“ služby mohly hradit i pojišťovny.

„Hlavní námitkou proti čínské medicíně jako regulérní součásti českého zdravotnického systému je nejen fakt, že nejde ověřit kvalitu čínských lékařů, ale zvláště to, že peníze za alternativu z Dálného východu mohou chybět jinde, například při léčbě vzácných onemocnění,“ argumentovali senátoři.

Návrh Senátem hladce prošel a teď bude před poslanci v druhém čtení. Že by mohl hladce projít, naznačuje i fakt, že výbor pro zdravotnictví ho doporučil schválit. Vyškrtnutí čínských léčitelů z řad zdravotníků navíc nebudí žádné velké emoce, ale spíše souhlas.


Chystá se zákon o všech léčitelích. Budou mít povinnosti

Svůj názor změnil dokonce i Rostislav Vyzula (ANO), který „povýšení“ čínských léčitelů loni zařídil. Nově Vyzula prohlásil,  že s ohledem na silnou kritiku odborné obce a institucí je dobře, že čínská medicína v zákoně o nelékařských povoláních nakonec nebude.

Připravuje se naopak zákon o léčitelích, který zavede povinnost jejich registrace nebo vedení dokumentace o léčebných metodách a doporučeních pacientovi. To by později mohlo nezodpovědné léčitele dovést až k náhradě za způsobenou škodu. I s tou se totiž v budoucím zákoně počítá.


Nemocenská vyvolala spor mezi ANO a ČSSD 

Méně jistý osud má jiný návrh zákona, kterým by se navrátilo proplácení prvních tří dnů nemocenské (slovy zákonodárců jde o zrušení tzv. karenční doby). Dokonce se kvůli tomu strhla hádka v koalici, která teď testuje její pevnost.

Navrácení nemocenské v prvních dnech nemoci přitom bylo jednou z podmínek vstupu ČSSD do vlády s Andrejem Babišem a je obsaženo i v koaliční smlouvě. Proto sociální demokraty minulý týden tak rozčílilo, když hospodářský výbor sněmovny odmítl karenční dobu zrušit. Proti se totiž postavilo právě několik poslanců ANO.


Sociální demokraté vyhrožují i ustupují

Došlo to tak daleko, že místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová mluvila dokonce o vyvolání dohadovacího řízení s hnutím ANO, což je poměrně silný kalibr. Premiér Babiš nyní o této podmínce v koaliční smlouvě mluví jako o „oběti vůči naší menšinové vládě“.

Podle představ sociálních demokratů by se nemocenská v prvních třech dnech mohla proplácet už od ledna příštího roku. Teď ovšem ČSSD ustoupila a navrhla, aby se nemocenská proplácela až o půl roku později, chce ale zákon přijmout do konce roku. Předpokládá se tedy, že i tento spor se bude na současné schůzi sněmovny probírat. 


David Garkisch

Foto: Pxhere.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama