Potřebujete k léčbě nějaký přístroj? Mapa ukáže nejbližší nemocnici, která ho má

Šikovnou pomůckou pro pacienty by se mohl stát portál zdravotnické techniky. Lidé by si tam mohli najít nejbližší nebo jinak vhodnou nemocnici, která má přístroj potřebný k jejich operaci, zákroku nebo léčbě. Dozvědí se tam i to, jak je pro ně přístroj dostupný.

Nový internetový portál zdravotnické techniky nemocnic spustilo Ministerstvo zdravotnictví. Připravilo ho ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky, který údaji o přístrojích disponuje. 

Portál poskytuje veřejnosti ucelený přehled o výskytu zdravotnické přístrojové techniky v nemocnicích akutní péče na celém území Česka. Lidé si jeho prostřednictvím mohou zobrazit mapu přístrojů podle vybraného poskytovatele, kategorie přístroje, regionu nebo podle dostupnosti z bydliště pacienta.  

„Doposud nikdo nevěděl, kde se jaká zdravotnická technika nachází. My jsme ji za posledních několik měsíců zmapovali a nabízíme pacientům její ucelený přehled. Pacient si tak může sám z pohodlí domova vyhledat, která nejbližší nemocnice od jeho bydliště má přístroj, který nemocný potřebuje ke svému vyšetření,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


Patnáct tisíc přístrojů na dvou stovkách míst v Česku

Portál najdete na adrese https://ztnemocnice.uzis.cz/. V současné době mapa zobrazuje celkem 14 857 přístrojů u 206 poskytovatelů zdravotních služeb, kteří dali ke zveřejnění těchto dat souhlas, ve 14 krajích ČR.  

„Jak nám budou jednotliví poskytovatelé zdravotních služeb dávat souhlas se zveřejněním informací, budeme postupně přidávat další přístroje,“ vysvětlil Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.


Mapa se bude pravidelně aktualizovat

Mapa zdravotnické techniky je propojena s Národním registrem poskytovatelů zdravotních služeb (NR-PZS), který nabízí kompletní přehled o všech poskytovatelích zdravotních služeb v Česku, bez ohledu na to, jestli jde třeba o nemocnici zřízenou krajem, či městem, fakultní, nebo soukromou nemocnici.

Poskytuje údaje o profilu a rozsahu péče jednotlivých nemocnic, kontaktní údaje na ně a další podrobnější informace. Tento národní registr zaznamenává i všechny změny ve vybavení a službách nemocnic, takže zaručuje, že mapa zdravotnické techniky by neměla zastarávat a bude vždy aktuální.


David Garkisch

Foto: iStock

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Kolik hodin denně trávíte na mobilu? Pozor na syndrom esemeskového krku