Potvrzeno: Vojtěch je negativní, ale v karanténě. I šéf statistiků má covid

Testy potvrdily nákazu u dalšího klíčového člena vládního týmu Covid-19, u ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška. I on byl na schůzce s hlavní hygieničkou, která je na covid-19 pozitivní. Ministr Vojtěch nemoc nemá, zůstává ale v karanténě.

O tom, že testy u hlavní hygieničky Jarmily Rážové prokázaly testy nákazu koronavirem, jsme vás už dnes informovali. Rážová na sobě pociťovala příznaky chřipky, ovšem bez teplot, a tak se nechala vyšetřit. Od dnešního dopoledne tak pražští hygienici trasují všechny její kontakty.

Těch nebylo zrovna málo. O den dříve se navíc hlavní hygienička zúčastnila zasedání vládního týmu Covid-19, kde se mimo jiné setkala s ministrem zdravotnictví Vojtěchem a sdílela místnost i s premiérem Babišem. Více v článku Hlavní hygienička má koronavirus. Vojtěch je v karanténě, Babiš nemusí


Vojtěch je negativní, Dušek nikoli, potvrdil ministr

Vojtěch dnes večer na Twitteru oznámil, že jemu vyšel test na covid-19 negativní: "Mám dobrou zprávu, jsem covid negativní. Nyní mě čeká desetidenní domácí karanténa. Na dálku budu normálně fungovat. Po půl roce s covidem jsou jednání přes videokonference zcela běžné. Chod @Ministerstvo zdravotnictví je bez problémů zajištěn. Přeji všem v této době hlavně pevné zdraví!"

To, že mezi potvrzené pacienty s nákazou patří i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, zjistily ze čtyř různých zdrojů SeznamZprávy. Dušek sám to ale po telefonu odmítl potvrdit. "Moje zdravotní hodnocení nechte na lékařích, já svá osobní data s nikým nesdílím. Nejsem veřejná osoba a můj zdravotní stav nemusí nikoho zajímat. Jsem tu od dat," řekl na dotaz serveru.

Ministr Vojtěch to však dnes večer potvrdil v Událostech, komentářích na ČT. Dušek tak je druhým odhaleným významným členem týmu covid s nákazou. Hygienici dohledávají další lidi, kteří se už od neděle s Jarmilou Rážkovou potkávali. Zatím se testy dělaly nebo budou dělat už u více než stovky lidí.


Riziko u Babiše je podle hygieniků skoro nula

Přestože se úterní schůzky s hlavní hygieničkou účastnil i premiér Andrej Babiš, hygienici mu karanténu nenařídili. Spokojili se s tím, že premiér prý seděl v dostatečné vzdálenosti až čtyř metrů od Rážové a údajně měl respirátor. Podle něj se v místnosti větralo a má také vysoké stropy.

Ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová si za rozhodnutím stojí a podle ní se riziko nákazy u premiéra blíží nule: "Ten, kdo s ní nebyl v přímém kontaktu a měl po celou dobu jednání roušku, není epidemiologicky významný kontakt. Ten, kdo vedle ní seděl, kdo s ní komunikoval, nebo neměl roušku, je epidemiologicky významný kontakt."

Mezitím se ovšem na Twitteru objevila údajná fotografie ze zmiňovaného jednání rady Covid-19. Uživatelé se dohadují o její dataci, ale jinak je na ní vidět jak Jarmila Rážová, tak ministr Vojtěch a mírně stranou sedící Andrej Babiš s rouškou.

(EDIT: Fotografie je patrně staršího data, ale dokládá, jak to na jednáních vládní rady Covid-19 zhruba vypadá - pozn. red.)
Někteří jsou si rovnější...

I přes rozhodnutí hygieniků to Andrej Babiš vzápětí tvrdě schytal. Od veřejnosti na sociálních sítích i od opozice. "Andrej Babiš je papaláš nejhrubšího zrna! Dnes to ukázal v plné nahotě! Jak teď máme my ostatní dodržovat pravidla? Stačí říct, že jsem byl sice dlouho, ale ve větrané místnosti dostatečně daleko? Hnus!" napsal na Twitteru místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

TOP09 a ODS jako komentář použily shodou okolností stejný výrok z knihy Farma zvířat George Orwella: "Všichni lidé jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější..." Vyčítají Babišovi, že ani v době, kdy se v Česku zpřísňují opatření a rekordně narůstají počty nemocných, nejde sám veřejnosti příkladem. "Hazardujete opakovaně s důvěrou občanů a tím pádem i s naším zdravím," napsala mu například místopředsedkyně TOP09 Markéta Pekarová Adamová.


Ať Babiš přeruší kampaň a pracuje z kanceláře

Sám Babiš svůj plánovaný program nemění, čehož si všiml poslanec Pirátů František Kopřiva a na Twitteru to komentoval: "Pro mě za mě, ať si premiér dál úřaduje ve své kanceláři. Mohl by však mít rozum a na pár dní vynechat setkávání se svými příznivci v rámci kampaně."

Babiš jede například hned zítra ráno na návštěvu Prostějova. Setká se tam mimo jiné s výsadkovými veterány, zaměstnanci a vedením společností Sigma Group a SSI Schäfer.


Dva dny za sebou už počet nových případů neklesá pod 500

Počtu případů koronaviru v Česku přitom nezvykle rychle přibývá. V úterý podruhé přesáhl počet nových případů 503 lidí a za středu to bylo 504. Nad pět set pozitivních testů denně se přitom za celou epidemii hygienici dostali jen třikrát.

Dokonce i Vojtěch dnes večer už v České televizi mluvil o "velmi pravděpodobném" zpřísnění opatření proti koronaviru. Zmínil "zejména" Prahu. O dalších opatřeních se chce ještě poradit, ale mohlo by jít o povinné nošení roušek v hlavním městě. "Může dojít případně na nějaké rozšíření povinnosti nošení roušek nebo nějaká další opatření preventivního charakteru," uvedl Vojtěch.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům