Hlavička
03/12/2018

Pozor na dětský Ibalgin. Na trhu je vadná šarže. Nemáte ji doma?

Jedna ze šarží léků proti bolesti Ibalgin Junior je vadná a nelze vyloučit, že ohrožuje zdraví pacientů. V tomto případě dětí, pro které je volně prodejný lék určen. Výrobce tuto šarži stahuje z trhu a lidé mají nárok na vrácení peněz nebo na výměnu léku – i načatých balení.

reklama

reklama

Jedna z šarží dětského Ibalginu Junior může podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ohrozit zdraví pacientů. „Uvedená šarže je stahována z trhu z důvodu možné přítomnosti cizorodé látky. Nelze vyloučit, že by při požití léku mohlo být ohroženo zdraví pacientů,“ varoval bez bližších podrobností SÚKL.


Nežádoucí účinky můžete úřadům nahlásit sami

reklama

Konkrétně jde o šarži číslo 8K0151. Farmaceutická společnost Sanofi-aventis s. r. o. u ní sice neeviduje žádné nežádoucí účinky, přesto přistoupila nejen ke stahování léku ze skladů a prodejen, ale raději i od pacientů. Dotčená šarže je v českých lékárnách dostupná od 18. října letošního roku – pokud jste tedy lék kupovali dříve, neměl by s ním být problém. 

Pokud lék máte doma a užívali jste ho, můžete ho při podezření na nežádoucí účinky sami nahlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Podrobnější informace najdete ZDE.  


Lék neužívejte a vraťte. Dostanete náhradu nebo peníze zpět

Jestliže doma objevíte balení Ibalgin Junior s konkrétní závadnou šarží 8K0151, rozhodně ho dál neužívejte. Vraťte ho ideálně ve stejné lékárně, kde jste ho koupili. „Lékárna vrácená balení vymění za jinou šarži tohoto přípravku nebo vrátí finanční částku dle předloženého účetního dokladu,“ popisuje další postup SÚKL.

Pokud vám bude účtenka z nákupu v lékárně chybět, vyplatí vám na místě 160 korun za jedno balení. „Tato cena orientačně odpovídá aktuální průměrné ceně, za kterou se tento léčivý přípravek prodává,“ vysvětluje postup SÚKL.

Zmiňovanou šarži léku je možné v lékárnách vracet do 31. ledna příštího roku. A týká se to i načatých balení léku. V případě dodatečných dotazů kontaktujte držitele registračního rozhodnutí společnost Sanofi-aventis na telefonním čísle 233 086 111.  

 

Náhrada za stahovaný lék? Žádný problém

Ibalgin Junior je určený pro děti nad šest let s hmotností nad 20 kilogramů. Slouží ke snižování teploty a tišení bolesti. Jak výrobce na svých stránkách uvádí, tento lék se užívá na mírně až středně silnou bolest, včetně bolesti hlavy a zubů. Dále také k léčbě horečky.

SÚKL upozorňuje, že lék je na trhu možné nahradit jinými volně prodejnými léky. Doporučuje poradit se o vhodné náhradě se svým lékárníkem nebo kontaktovat lékaře.


David Garkisch

Ilustrační foto: Wikimedia Commons, CC4.0


reklama

reklama

reklama

reklama