Praha má na semaforu žlutou. Ve hře jsou zase povinné roušky ve školách

Šíření koronaviru v Praze nabírá na obrátkách. Hlavní město se na českém semaforu poprvé zbarvilo do žluté a covid-19 se tak začíná šířit komunitně. Zatím to neznamená žádná větší opatření, ale pokud se bude stav zhoršovat, možná budou muset být na školách povinné roušky.

Kromě toho se na mapě semaforu proměnilo i několik dalších okresů. Zelenou, tedy prvním rizikovým stupněm pohotovosti, jsou nově označené okresy Brno-město, Žďár nad Sázavou, Kolín a Příbram. Proti předchozímu týdnu se tam zrychlil výskyt nově zachycených případů o polovinu. Ani pro ně to zatím neznamená zpřísnění opatření.
Vojtěch: Situace v Praze se zhoršuje

To, že Praha čelí vzrůstajícím počtům nákazy, dnes potvrdil i ministr Adam Vojtěch. „Není to otázka pocitů, ale jasných dat. Situace v Praze se zhoršuje,“ prohlásil ministr. Praha nejenže vykazuje dlouhodobě zvýšený počet pacientů s covidem-19, ale koronavirus se mezi lidmi ve městě začíná šířit i komunitně.

Hygienici ovšem tvrdí a uklidňují, že jde o běžný jev ve velkých evropských městech. „V Praze bohužel dochází k nárůstu počtu případů bez vazby na známý zdroj nákazy. Nicméně riziko komunitního přenosu je zde na spodní hranici pásma, a tudíž není prozatím nutné přijímat zásadní protiepidemická opatření. Z globálního hlediska není zvýšený výskyt v Praze odlišný od situace v jiných velkých evropských aglomeracích, například ve Vídni, Lisabonu, Madridu či Barceloně, což je dáno zejména vysokou kumulací osob dojíždějících do Prahy za prací či z důvodu turismu a také četností větších akcí s vyšším počtem účastníků,“ prohlásila hlavní hygienička Jarmila Rážová.


Na pražské letiště jen s rouškou

I když na semaforu Praha zežloutla či zoranžověla, další plošná povinná opatření se zatím nezavádějí. Jen na Letišti Václava Havla budou roušky povinné pro všechny. Pražským školám se zase doporučuje, aby žáci a učitelé nosili roušky „ve veřejných prostorách škol a školských zařízení“. Obě opatření či doporučení ovšem začínají platit až od 1. září. Více v článku Roušky zase jinak. Babiš sjel Vojtěcha a změnil pravidla. Je to chaos.

Od stejného data ale vstupují v platnost i plošná opatření vyhlášená pro celou republiku: povinně se budou nosit roušky ve veřejné dopravě, uvnitř nemocnic a ústavů sociálních služeb nebo na všech úřadech.


Pražané, vyhýbejte se větším akcím, zní doporučení

Hygienici přesto před vývojem nákazy v Praze obyvatele varují a apelují na jejich chování a zodpovědnost. Měli by se raději vyhýbat větším davům. „Praha je na hranici mezi zeleným a oranžovým stupněm, proto zatím ponecháváme jen doporučení roušek ve školách. Pokud by se situace zhoršila, museli bychom přijmout širší opatření. Budeme ji neustále vyhodnocovat. Občany Prahy prosím, aby byli maximálně odpovědní a vyhýbali se velkým akcím. Nyní je to zejména v rukou Pražanů, jak zodpovědně se budou chovat,“ uvedla Zdeňka Jágrová, ředitelka pražské hygienické stanice.

Nakažení lidé v Praze patří z větší části mezi mladší a střední generaci. Převážně mají průběh nemoci bez příznaků anebo jen s mírným průběhem. Varující je, že přibližně deset procent všech diagnostikovaných případů za poslední týden je hlášeno ve zranitelných skupinách obyvatel, tedy mezi staršími nebo chronicky nemocnými. A to je i podle ministerstva nárůst. Dobrá zpráva je, že neroste počet lidí, kteří si nemoc musí vyležet v nemocnici.


Severní Morava se prý už zklidňuje

Pozitivní vývoj hlásí i dosud problematický Moravskoslezský kraj, kde se situace podle ministerstva „významně zklidňuje“. Rizikem ale hrozí další okresy. Na mapě semaforu zezelenaly Kolín, Příbram, Žďár nad Sázavou a Brno-město. Ministerstvo tvrdí, že i tak je tam situace pod kontrolou a bez rizika komunitního šíření.

„V uvedených okresech je pozorován buď dlouhodobější, anebo krátkodobý a velmi výrazný negativní trend ve výskytu počtu případů onemocnění covid-19. Návaznost mají zejména na hromadné akce, rodinné výskyty, výskyty na pracovišti, avšak objevují se i sporadické výskyty bez známé vazby na zdroj nákazy. S výjimkou okresu Žďáru nad Sázavou nedochází k zásahu do zranitelných skupin obyvatel. Epidemiologická situace je pod kontrolou, nejedná se o plošné šíření regionálního rozsahu,“ vzkázala veřejnosti hlavní hygienička Jarmila Rážová.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


Anketa

Změnilo by vaše chování, pokud by se váš region na mapě a semaforu koronaviru přehoupl do oranžové?

Celkem hlasovalo 8 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům