Hlavička
Zprávy -
22/02/2021

PŘEHLEDNĚ: Nová pravidla pro roušky, respirátory i karanténu. Jak se mění?

Vláda schválila další mimořádná opatření, která zpřísňují dosavadní stav. Týkají se povinného nošení respirátorů a roušek i jejich kvality. Stanovují se také nová pravidla pro karanténu u očkovaných lidí. To by podle ministerstva mělo být motivací k zájmu o očkování.

reklama

reklama

Kvůli nepříznivému vývoji epidemie koronaviru v Česku vláda nařizuje od čtvrtka tvrdší omezení. Přišlo očekávané – povinnost nahradit na některých místech roušku certifikovaným respirátorem. Na přechodnou dobu budou moci lidé namísto respirátoru použít dvě chirurgické roušky na sobě, ale tuto výjimku vláda časem avizuje zrušit. Vychází dočasně vstříc lidem, kteří nemohou sehnat respirátor. Ty jsou totiž v mnoha lékárnách už několik dní vyprodané.



reklama

Podstatná je filtrační účinnost


Respirátor musí být nejméně třídy FFP2, případně podle čínské normy KN 95, což odpovídá požadované účinnosti filtrace alespoň 95 procent. Respirátory také nesmí mít výdechový ventil. Roušky je možné použít namísto respirátorů pouze v případě, že jsou vyrobené z nanomateriálů. „Podstatné je, jakou mají tyto ochranné pomůcky filtrační účinnost,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.


Apeloval také znovu na veřejnost, aby lidé opatření proti nákaze brali vážně. „Je potřeba udělat maximum pro to, aby se zamezilo šíření nákazy. Každý z nás může nošením adekvátních pomůcek na ochranu dýchacích cest přispět v boji proti epidemii,“ připomněl Blatný.



Kde všude budou povinné respirátory?


Respirátory FFP2 budou od čtvrtka povinné ve všech obchodech, provozovnách služeb a všude ve veřejné dopravě, včetně budov a zastávek – tedy na mezinárodních letištích, ve veškeré veřejné dopravě, nástupištích a čekárnách a také v autech, pokud v nich cestují dva a více lidí, kteří nepatří do jedné domácnosti.


Bez respirátoru se nedostanete ani do nemocnic nebo k lékaři. Povinnost se vztahuje na zdravotnická zařízení, čekárny a ordinace ambulantních lékařů i na týdenní stacionáře, domovy pro postižené a domovy pro seniory.

Další utažení pravidel pro veřejnost přijde s 1. březnem. Pak bude nutné mít respirátor nebo nanoroušku (případně dvě běžné chirurgické roušky) podle nařízení vlády i „ v ostatních vnitřních prostorech staveb a na všech ostatních veřejně přístupných místech, kde dochází k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se o členy domácnosti“.


Podrobnější detaily a výjimky z nařízených opatření najdete v plném zněnínového mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví.



Nová pravidla pro karanténu


Vláda změnila i pravidla karantény. V tomto případě je zmírnila, takže očkovaní lidé nebo ti, co covid už prodělali, nebudou muset do karantény pokud se ocitli mezi rizikovými kontakty nakaženého člověka.


Má to ale několik podmínek. Lidé po covidu jsou považováni za imunní po dobu 90 dnů. Pak už se na ně karanténa opět vztahovat bude. Očkování podle nových pravidel chrání až dva týdny po poslední dávce, odkdy se na očkované pohlíží také jako na imunní vůči nákaze.


Podle ministra zdravotnictví by to mělo lidi motivovat k očkování. „Jedná se o osoby, které jsou 14 dní po druhé dávce či 14 dní po jednodávkové vakcíně. Je to něco, co má smysl i dopad na životy všech lidí. Zároveň věříme, že je to i jedna z motivací k očkování,“ dodal po jednání vlády ministr Blatný.



Počty nakažených vytrvale rostou


Počty nakažených neustále rostou a Česko prochází dosud nejsilnější fází epidemie covid-19. Jen za neděli, kdy bývají čísla vždy nižší, hygienici potvrdili dalších 4 002 nových případů nákazy. Je to o více než tisícovku případů víc než minulou neděli.


Nakažených v aktivní fázi nemoci je aktuálně přes 120 tisíc, takové číslo bylo v zemi naposledy loni v říjnu, při druhé silné vlně epidemie koronaviru. V nemocnicích leží s covidem-19 ve vážném stavu přes šest tisíc lidí, což je na hranici kapacit covidových jednotek JIP a ARO. Počet mrtvých v souvislosti s koronavirem už dosahuje bezmála dvaceti tisíc.



David Garkisch


Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0




reklama

reklama


reklama

reklama