Hlavička
Zprávy -
28/10/2020

PŘEHLEDNĚ: Zákaz nočního vycházení, uzavřené obchody, testování seniorů

Dneškem začala platit přísnější protiepidemická opatření. Ta dosavadní nejsou účinná tolik, jak vláda předpokládala. Denně hygienici odhalí asi patnáct tisíc případů nákazy koronavirem. Omezuje se proto pohyb lidí, práce by měla být z domova, obchody částečně uzavřené.

reklama

reklama

Vládou vyhlášená opatření, která dnes vešla v platnost, potrvají nejméně do konce nouzového stavu 3. listopadu. I ten ale vláda hodlá prodloužit o měsíc a požádá o toto rozhodnutí podle zákona poslance. Ti by o žádosti mohli jednat už v pátek. „Opatření, která tu byla v uplynulých čtrnácti dnech, se projevila jen velmi nepatrně,“ odůvodnil to ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Bez ohledu na nouzový stav zůstávají od poloviny října stále uzavřené školy. Měly se sice otevřít už v pondělí, ale patrně zůstanou zavřené déle. „Deklarovali jsme, že se 2. listopadu vrátí děti do škol. V tuto chvíli jsou čísla taková, že se k tomu nemůžeme vyjádřit kladně,“ prohlásil Prymula. Další plány ohledně otevírání škol vláda zveřejní v pátek.


reklama

Co se smí a nesmí?

Protiepidemická opatření, která aktuálně „svírají“ Česko, jsou poměrně obsáhlá a zasahují do života každého obyvatele země. Jejich podrobný přehled naleznete na odkazu vlády. Psali jsme o nich také v článku PŘEHLEDNĚ: Kam se (ne)smí a proč? Jaké obchody a služby končí provoz?.

Tato opatření zůstávají stále v platnosti, přidávají se k nim ovšem další omezení. Sestavili jsme  jejich následující přehled:


Omezení nočního pohybu

Jde o poměrně bezprecedentní krok, přestože se týká zatím jen pohybu lidí v noci. Od 21 hodin do páté ráno je zakázaný volný pohyb osob venku. Z tohoto zákazu platí jen několik výjimek: lidé mohou cestovat jen z práce a do práce, případně k lékaři nebo vyvenčit psa. V posledním případě se ale nesmí vzdalovat dále než půl kilometru od domova.

Nadále platí předchozí opatření, která omezují pohyb lidí i přes den. Možné jsou cesty na nákup, ale jen k obstarání „nezbytně nutných základních životních potřeb“ pro sebe, rodinu, děti i domácí zvířata. Typicky jde o nákup jídla, návštěvu lékárny, drogerie, ale třeba také nákup krmiva pro zvířata. Lidé mohou vyrazit ven i v rámci dobrovolnictví nebo sousedské výpomoci. Povoleny jsou cesty k lékaři, včetně doprovodu, a rovněž také cesty k veterináři. Lidé mohou také jít na úřad k vyřízení neodkladných záležitostí.

Vláda ale obyvatele neuzavřela v domovech úplně. Přes den je možné vyjít si do přírody nebo do městských parků, případně odcestovat do vlastní chaty či chalupy. Ve všech případech ale platí, že se lidé nesmějí na veřejnosti shromažďovat ve více než dvou lidech. Dokonce i na chaty smí cestovat jen dva lidé.


Obchody a služby

Nově musí mít všechny obchody v neděli zavřeno. V ostatní dny pro ně platí zákaz provozu mezi osmou večer a pátou hodinou ráno. Platí ovšem nejrůznější výjimky, takže otevřeno i mimo zákaz mohou mít například lékárny, čerpací stanice nebo prodejny na nádražích a letištích.

Protože se blíží čas svátku mrtvých, vláda ponechala výjimku ze zákazu i květinářstvím. Nově ale nařídila, že v jednu chvíli mohou být v prodejně květin jen dva zákazníci. Hůře jsou na tom sázkové kanceláře, které musí zavřít zcela. Celý přehled výjimek je poměrně obsáhlý a je ke shlédnutí na stránkách vlády.


Farmářské trhy

Zakázané jsou nově i farmářské trhy, prodej v tržnicích a prodej ze stánků. Nesmí se provozovat ani podomní prodej. Také v tomto případě ale platí výjimky. Nadále mohou fungovat třeba stánky s ovocem a zeleninou a s výrobky z mléka, masa, vajec, medu anebo s pečivem. Prodávat se budou moci ale jen hotové výrobky, nikoli už občerstvení.


Práce z domova

Vláda přitvrdila i v oblasti zaměstnávání. Doslova nařizuje úřadům i soukromým zaměstnavatelům, aby využívali práci na dálku, „pokud ji zaměstnanci mohou vzhledem k charakteru práce a provozním podmínkám vykonávat v místě bydliště“.


Úřady

Úřady se nadále podle vlády mají zaměřit jen na bezpodmínečně nutnou agendu a omezit kontakty úředníků s veřejností. Mají upřednostňovat písemný, elektronický nebo telefonický kontakt a příjem všech dokumentů směřovat přes podatelnu. Úřední hodiny se omezují na dva dny v týdnu vždy po pěti hodinách denně.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, Ricardo Gómez Jodra


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama