Přesčasovou práci v prosinci vypovědělo už téměř 5000 lékařů, informovala Sekce mladých lékařů ČLK
Celkem 4900 lékařů vypovědělo ke konci září dobrovolnou přesčasovou práci v prosinci. Většina lékařů už totiž dávno splnila dané limity pro přesčasovou práci. Na facebooku o tom informovala Sekce mladých lékařů České lékařské komory (SML ČLK). Lékaři tak protestují proti nedávno schválené novele zákoníku práce, která umožňuje dobrovolné navýšení přesčasů až na 832 hodin a pro zdravotnické záchranáře ještě více.
reklama
reklama
Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z roku 2022 je v akutní péči, která se týká zejména práce v nemocnicích, asi 23 153 lékařských úvazků. I když ministr zdravotnictví Vlastimil Válek minulý týden avizoval, že navrhne další změnu zákona, která vrátí přesčasy na původní počty hodin, lékaři dále pokračují ve sbírání výpovědí.
V návaznosti na vypovídání přesčasů totiž bylo zaznamenáno několik případů vyhrožování a maření zcela legitimního kroku, jakým odmítnutí práce nad zákonný limit je. „Z mnoha nemocnic máme informace o nečistých praktikách odmítání převzetí výpovědí, požadováním výpovědí z celého pracovního poměru a dalších,“ upozornila Sekce mladých lékařů ČLK na facebooku.
Vedle přesčasů ale lékaři požadují také lepší finanční hodnocení a změny v postgraduálním vzdělávání lékařů.
reklama
„Reálný stav je nevyhovující, nesmíme se uspokojit s kosmetickými úpravami beztak ignorované legislativy, žádáme takový zákoník práce, který bude možné dodržovat a následně i kontrolovat. Žádáme adekvátní ohodnocení již za práci v základní pracovní době a změny v postgraduálním vzdělávání lékařů,“ uvedli zástupce SML ČLK.
Absolvent lékařské fakulty pobírá hrubý plat ve výši 38 980 korun měsíčně. V přepočtu na 40hodinový týden to vychází na 232 korun na hodinu (179 Kč čistého). Atestovaný lékař si trochu polepší a jeho měsíční plat vzroste na 50 510 korun, respektive 300 korun za hodinu.
„Chceme zlepšit podmínky ve zdravotnictví. Nejde jen o přesčasy, i když novela představovala poslední hřebíček do rakvičky. Krize je tu dlouhodobě a nikdo ji doposud neřešil,“ řekla v pořadu CNN Prima News 360° mluvčí SML ČLK MUDr. Monika Hilšerová.
O neblahé situaci v tuzemském zdravotnictví promluvil v pořadu i šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt: „Posledních 15 let se tu spíše spalo. Jakékoli pokusy o nějaké změny byly udušeny politickým strachem. My opravdu potřebujeme změnit strukturu českého zdravotnictví. Nemusíme bourat nemocnice, ale změnit strukturu péče. Na přepočet obyvatel nemáme málo doktorů, ale máme je špatně rozmístěné. Nezmění se to ze dne na den, ale to už se říká mnoho let a teď nás to dohání.”
Reagoval tak na to, že i když finanční prostředky jsou v posledních letech ve zdravotnictví čím dál vyšší, je to kompenzováno lidskou prací, která ale zaplacena není.
Další setkání lékařů s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou se uskuteční 20. října. Zde by také měla být přestavena další řešení situace.
Autorka: Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama