Hlavička
17/12/2021

Prezident jmenoval novou vládu. Novým ministrem zdravotnictví je Vlastimil Válek

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval novou vládu v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS). Ministrem zdravotnictví se stal Vlastimil Válek (TOP 09).

reklama

reklama

Vládu tvoří strany ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a Starostové a nezávislí (STAN). Jmenován zatím nebyl Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který je kvůli nákaze covidem-19 v izolaci. Řízením Ministerstva zemědělství byl dočasně pověřen předseda lidovců Marian Jurečka.

„Dovolte mi, abych vám poblahopřál k dnešnímu jmenování. Přemýšlel jsem o tom, co vám mám popřát do budoucnosti. Nejjednodušší by bylo popřát vám jen úspěch, ale to není příliš konkrétní. Chtěl bych vám proto popřát, aby po vás zůstalo něco užitečného. Zní to sice samozřejmě, ale samozřejmé to není,“ uvedl při jmenování prezident Miloš Zeman. 

Zároveň upozornil na všechny problémy, které naši zemi sužují a s nimiž je potřeba se vyrovnat.

reklama

Vyrovnat se s covidem, vyrovnat se s energetickou krizí a vyrovnat se s rozpočtem a obecně s hospodařením státu a na této příležitosti se podle slov bývalého premiéra Petra Nečase buď uděláte, nebo odděláte. Přeji vám to první,“ dodal.

Premiér Petr Fiala ujistil, že už dnes bude první jednání vlády, kde si ministři rozdají první úkoly.

Chceme politiku dělat jinak než naši předchůdci. Chceme k řešení problémů přistupovat systematicky a s rozmyslem, a především si přejeme, aby za nás mluvila naše práce a naše výsledky,“ řekl Fiala.

Ministerstvo zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP 09)

Vlastimil Válek vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity s atestací v oboru radiodiagnostiky. V roce 1985 nastoupil do Fakultní nemocnice Brno, kde v současnosti vede kliniku radiologie a nukleární medicíny. Od roku 1993 působí i na brněnské lékařské fakultě. Věnuje se výzkumu a výuce budoucích lékařů, dnes již v hodnosti profesora. Od roku 2017 je poslancem Parlamentu České republiky. 

Ministerstvo vnitra: Vít Rakušan (STAN)

Vít Rakušan je od října 2017 poslancem Poslanecké sněmovny a od roku 2019 předsedá hnutí STAN. Od roku 2012 byl také zastupitelem Středočeského kraje, ale postu se ve vítězných volbách vzdal. Působil také jako starosta ve městě Kolín. Vystudoval obor historie a germanistika na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a školský management na Univerzitě Karlově.

Ministerstvo práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Marian Jurečka vede od loňského roku KDU-ČSL. Post ministra, konkrétně zemědělství, si už zkusil ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Byl zastupitelem v Olomouckém kraji a předsedal poslaneckému klubu lidovců. Absolvoval obor rostlinolékařství se specializací na ochranu rostlin na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně.

Ministerstvo pro digitalizaci a místní rozvoj: Ivan Bartoš (Piráti)

Ivan Bartoš stál u založení České pirátské strany a od roku 2016 ji vede. V minulosti předsedal sněmovnímu výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Vystudoval Ústav informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, obor informační věda, dále pokračoval ve studiích jako interní doktorand se specializací na databázové modely, databázové systémy a informační služby internetu. Získal titul Ph.D.

Ministerstvo financí: Zbyněk Stanjura

Od roku 2020 je prvním místopředsedou ODS. Je poslancem a bývalým předsedou poslaneckého klubu občanských demokratů. Působil už jako ministr dopravy ve vládě Petra Nečase (ODS) a také usedl na křeslo starosty ve městě Opava. Vystudoval elektrotechniku na Vysokém učení technickém v Brně, obor elektronické počítače.

Ministerstvo zahraničí: Jan Lipavský (Piráti)

Jan Lipavský je od roku 2017 poslancem PSP ČR za Piráty a zastával pozici místopředsedy poslaneckého klubu Pirátů a místopředsedy sněmovního výboru pro obranu a zahraničního výboru. Dříve působil jako analytik a manažer projektů v oblasti informačních technologií v bankovnictví ve firmách McKinsey & Company, EuroRSCG, ZOOT, Total Solutions a Moro Systems. Studoval mezinárodní vztahy na univerzitě v Česku a v Anglii.

Ministerstvo spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS)

Pavel Blažek vstoupil v roce 1998 do ODS a v témže roce se stal zastupitelem městské části Brno-střed. V roce 2010 byl na čtyři roky zvolen místopředsedou ODS, v roce 2012 se stal ministrem spravedlnosti ve vládě Petra Nečase (ODS). Od roku 2013 je poslancem Parlamentu České republiky. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity, kde pak také učil.

Ministerstvo obrany: Jana Černochová (ODS)

Jana Černochová působila přes vstupem do politiky v bankovnictví. V roce 1998 se stala komunální političkou na plný úvazek, nejprve zástupkyní starosty MČ Praha 2 a od roku 2006 její starostkou. Od roku 2010 je poslankyní Parlamentu ČR a stala se předsedkyní výboru pro obranu. Absolvovala bakalářský obor právo na Vysoké škole aplikovaného práva v Praze a magisterský program Mezinárodní teritoriální studia ve studijním oboru mezinárodní vztahy a evropská studia na Metropolitní univerzitě v Praze. 

Ministerstvo dopravy: Martin Kupka (ODS)

Martin Kupka je od roku 2010 starostou středočeské obce Líbeznice a od roku 2014 místopředsedou ODS. Od roku 2017 působí jako poslanec v Poslanecké sněmovně. Od roku 2020 je statutárním náměstkem hejtmanky Středočeského kraje pro oblast silniční dopravy. Absolvoval žurnalistiku a masovou komunikaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. V minulosti působil jako rozhlasový moderátor, později se přesunul do oblasti PR a působil jako mluvčí pražského magistrátu, Středočeského kraje, Ministerstva dopravy a ODS, jejímž členem se stal v roce 2008. 

Ministerstvo zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)

Zdeněk Nekula z KDU-ČSL je starosta obce Těšetice na Znojemsku a bývalý šéf Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. V minulosti byl zastupitelem Jihomoravského kraje. Působil také v dozorčí radě Exportní garanční a pojišťovací společnosti a byl předsedou představenstva státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Petr Gazdík (STAN)

Petr Gazdík byl od roku 2002 starostou obce Suchá Loz na Uherskohradišťsku. Spoluzakládal STAN, kde byl předsedou. Od roku 2019 je místopředsedou. Od roku 2010 je poslancem a působí jako zastupitel Zlínského kraje. Vystudoval učitelství matematiky a zeměpisu na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity.

Ministerstvo kultury: Martin Baxa (ODS)

Martin Baxa je plzeňským zastupitelem. V letech 2004 až 2008 vykonával funkci radního Plzeňského kraje pro oblast kultury a památkové péče. Po komunálních volbách v roce 2010 byl zvolen nejmladším primátorem v historii města Plzně. Po volbách v roce 2014 zastával post prvního náměstka primátora města Plzně pro oblast kultury, turismu, památkové péče a projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Vystudoval obor učitelství dějepisu a zeměpisu pro střední školy na Masarykově univerzitě.

Ministerstvo životního prostředí: Anna Hubáčková (KDU-ČSL)

Anna Hubáčková je od října roku 2016 senátorkou Parlamentu ČR za Hodonínsko, jako nezávislá za KDU-ČSL. Od roku 2020 je zastupitelkou Jihomoravského kraje. V letech 2014 až 2018 zastávala post starostky a zastupitelky v obci Ratíškovice. Absolvovala fakultu stavební na Vysokém učení technickém v Brně, obor vodní hospodářství a vodní stavby.

Ministerstvo evropských záležitostí: Mikuláš Bek

Mikuláš Bek je od roku 2018 senátorem Parlamentu ČR. Vystudoval hudební vědu na Masarykově univerzitě a na Karlově univerzitě. Jako vysokoškolský učitel působil na univerzitách v Praze, Olomouci a Brně. Od roku 2004 byl prorektorem, od roku 2011 do roku 2019 rektorem Masarykovy univerzity. Působil také jako místopředseda České konference rektorů pro oblast vzdělávání.

Ministerstvo pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP 09)

Helena Langšádlová je poslankyní už od roku 2010. Ve sněmovně působila jako místopředsedkyně rozpočtového výboru a členka výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, později také jako předsedkyně stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti a předsedkyně podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy. Působila též jako místopředsedkyně výboru pro evropské záležitosti. Získala bakalářský titul na Vysoké škole politických a společenských věd v oboru politologie. Absolvovala také studium v oboru politologie a politika v mezinárodních vztazích na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů.

Ministerstvo pro legislativu: Michal Šalomoun (Piráti)

Michal Šalomoun vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Od roku 2008 působí jako advokát. Specializuje se na autorské právo, ochranu osobnosti, ochranu osobních údajů a směnky. V letech 2010 až 2014 byl zastupitelem a radním Třebíče. 

Ministerstvo průmyslu a obchodu: Jozef Síkela (STAN)

Jozef Síkela vystudoval Vysokou školu ekonomickou. Působil ve vídeňské Creditanstalt. Po fúzi s Bank Austria se stal ředitelem jejího korporátního bankovnictví v Česku. Od roku 2001 vedl firemní bankovnictví České spořitelny a od roku 2007 působil v Erste Bank na Ukrajině, kde se stal v roce 2009 výkonným ředitelem. V letech 2010 až 2015 byl generálním ředitelem Slovenské spořitelny. Od ledna 2015 byl členem představenstva skupiny Erste, zodpovědným za firemní klientelu a finanční trhy. Od letošního roku je partnerem investiční skupiny Prime Fund.

 

Pavlína Zítková

Foto: archiv TOP 09

reklama

reklama

reklama

reklama