Zdá se, že lékaři a sestry si svým nasazením při koronavirové krizi vydobyli vděčnost české veřejnosti. Ukázal to průzkum veřejného mínění agentury CVVM. Zdravotníci v hodnocení odvedené práce obsadili první příčku. Pochvalu jim vyjádřilo 94 procent dotázaných lidí.
Průzkum CVVM se odehrál v průběhu května a zjišťoval, jak lidé hodnotí reakci státu a institucí na epidemii covid-19. Stát jako takový uspěl, sedm z deseti lidí pokládá opatření proti koronaviru za přiměřená. Horší už je to s hodnocením toho, jak se stát snaží podpořit ekonomiku.
Nejlépe to zvládli zdravotníci, hasiči a policisté
Lidé si zjevně všimli nasazení lékařů, sester a dalších zdravotnických profesí v posledních krizových měsících. V naprosto drtivé většině (94 procent) dotázaní hodnotí jejich práci pozitivně. 75 procent lidí si myslí, že práci zvládli "rozhodně dobře" a dalších 19 procent zvolilo možnost "spíše dobře". Vysloveně nespokojených bylo jen jedno procento.
I další příčky průzkumu obsadili ti, co se koronaviru na vlastní riziko postavili přímo v terénu. Po zdravotnících lidé nejlépe hodnotí hasiče (91 procent) a policisty (87 procent). Snad možná překvapivě se ukázalo, že lidé si váží i práce vědců. Ti v průzkumu obsadili čtvrtou pozici - rozhodně či spíše dobře jejich úlohu vidí 86 procent lidí.
Lidé v anketě ocenili chování "obyčejných občanů"
Zajímavé je, že lidé hned po vědcích ocenili i sami sebe a své chování. Na páté pozici se ocitli "obyčejní občané". Chování a přístup této skupiny hodnotila jako rozhodně dobré třetina lidí (29 procent) a jako spíše dobré 56 procent dotázaných. Veřejnost tak ve vlastních očích obstála celkem na 85 procent.
Z průzkumu dále pozitivně vychází armáda (82 procent) a hygienici (80 procent). Postup Ústředního krizového štábu se líbil 70 procentům dotázaných a kraje a samospráva získaly 67 procent pozitivních ohlasů. S vládou bylo spokojeno 64 procent lidí.
Ekonomická opatření vlády? Účinná jen pro polovinu lidí
Za zmínku stojí, že roli médií pozitivně hodnotila jen polovina (52 procent) dotázaných. Ovšem zcela ve vnímání Čechů propadla Světová zdravotnická organizace (WHO) a Evropská unie. Obě nadnárodní instituce a jejich roli při pandemii koronaviru nevidí pozitivně ani polovina lidí. Rozhodně nebo spíše dobře WHO ocenilo 35 procent lidí a EU jen třetina (30 procent).
Detailnější pohled z průzkumu upřesnila společnost CVVM v tomto komentáři: "Podrobnější analýza ukázala vyšší zastoupení kritického hodnocení u mužů v případě vlády, krizového štábu, WHO, EU a médií. WHO a EU jsou lépe hodnoceny ze strany lidí ve věku od 19 do 24 let. Absolventi vysokých škol pak příznivěji hodnotili práci vědců, absolventi středních škol s maturitou lépe hodnotili práci zdravotníků a HZS."
A jak stát obstál v hodnocení toho, co dělá pro podporu ekonomiky? Lidé jsou rozdělení zhruba na polovinu. Za účinná ekonomická opatření považuje 47 procent respondentů. Naopak jako neúčinná je vidí 37 procent lidí, zbytek to nedokáže zhodnotit.
David Garkisch
Foto: CVVM, Pxfuel.com, CC0
Anketa
Jsou také pro vás zdravotníci hlavními hrdiny koronakrize?
-
Milena Vděčnost nepotřebuji. Kdyby byli zdravotníci konečně řádně zaplaceni, začala se dodržovat zákonná opatření a dobré podmínky pro práci byly samozřejmostí - zatím utopie. -
ola Přesně tak. Jestli by ta vděčnost přetrvala, kdyby si měli občané- voliči- pacienti za své léčení platit, tak jak jsou zvyklí na západ od našich hranic.
-
-
pl tlesky tlesk, sice to bylo milé, ale celkem k ničemu. Já ty tleskánky nějak nemusím. Na druhé straně, nemohu si stěžovat, lidé se nějak " zlepšili" .....disciplína, nemrčí, nevymýšlejí, nechoděj si vynucovat nesmysle, držej, spolupracují, jsou fajn.....nějak je to změnilo. Je to hezký, kéž by to vydrželo.....:-) Objevilo se dokonce něco jako pokora a vděčnost, poděkují, jsou rádi že tam jsme a byli jsme......součinnost, pohoda, jsou fakt fajn. Kéž to vydrží.....alespon do Vánoc, dej bože. :-) -
katango I vy optimisto!
-
-
Lékař Zdravotnici byli vzdy hodnocemi vysoko,ale jen slovně. Musí být placeni tak,aby to mladí chteli dělat. To je vše -
Honza Všude ve světě jsou zdravotníci hodnoceni vysoko, tam ale i finančně. Můj známý pracoval jako lékař v Anglii, plat měl větší, něž poslanec. Přitom zdravotnictví tam zdaleka nefunguje tak, jako zatím tady. Jak je to možné? -
katango Je to možné, protože se necháme vydírat, protože nám na pacientech natolik záleží, že je nechceme byť jen minimálně ohrozit a protože se nedokážeme sjednotit. A taky naskočíme na každej podvod, viz Heger a memorandum. Že to nám neotevřelo oči...otevře nám je konečně tahle sviňárna?
-
-
Lékař Těm altruistum , co to tahnou dál, už nepomuze nic,možná jen nekolika nerozhodným to ještě otevre oči! Bohuzel na obetavcich se donekonecna stavět nedá, bez přísunu mladych se system zhrouti. Mladí chtějí klidnou,slušně placenou práci ,ne robotu! A současné chování odpovědných jim dává za pravdu. Kdo nás bude léčit? -
katango Furt tvrdím, že bychom si měli zachovat cosi, co nazývám stavovská solidarita. Prostě dávat přednost péči o zdraví členů rodin a jiných blízkých lidí. Protekce, chcete-li to říci natvrdo.
-