Hlavička
Zprávy -
06/03/2020

První přenos koronaviru v Česku. Pacientů je už 18, očekávají se další

Vývoj kolem výskytu koronaviru pokračuje. Poprvé se virem nakazila žena přímo v Česku, od svého syna, který se vrátil z lyžování v Itálii. Od zítřka každý, kdo přicestuje z této země, skončí v povinné karanténě. Za její porušení hrozí pokuta až tři miliony korun.

reklama

reklama

V Česku opět přibylo potvrzených případů nákazy koronavirem COVID-19. Podle nejnovějších informací je jich 18 a zhruba tisícovka dalších lidí je z nařízení lékařů nebo epidemiologů v karanténě.

Jedním z nově prokázaných případů je žena, která leží v ústecké Masarykově nemocnici. V zahraničí přitom nepobývala, ale nakazila se od svého syna, který se vrátil z lyžování v Itálii. Ten byl ještě před ní hospitalizován v pražské Nemocnici Na Bulovce.

Mezi pacienty s koronavirem přibyla i dvanáctiletá dívka z Děčína, dcera muže, který je rovněž nemocný a byl s rodinou také v Itálii na lyžování. Všichni spolu cestovali domů v jednom autě. K nově nakaženým patří i lékař, který rovněž pobýval v Itálii. Po návratu ještě dva dny ordinoval, takže hygienici sledují všechny jeho pacienty z této doby.

reklama


Nařízená karanténa pod hrozbou třímilionové pokuty

Vláda a Ministerstvo zdravotnictví kvůli poslednímu vývoji zpřísnily pravidla. Od dnešní půlnoci se každý, kdo se vrátí z Itálie, bude muset (bez osobní návštěvy) nahlásit lékařům. Zároveň bude v nařízené dvoutýdenní karanténě.

Právě Itálie je v Evropě nejpostiženější zemí, prokazatelně nakažených tam je asi čtyři tisíce lidí, 148 jich už zemřelo. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že se nemoc nekontrolovaně šíří nejen v Itálii, ale i v Německu, Španělsku a Francii.


Z Itálie se brzy vrátí tisíce Čechů

Přitom se jen z Itálie má v nejbližších dnech vrátit asi 16 500 Čechů. A jen za minulý týden jich podle odhadů cestovek přijelo asi třicet tisíc. Na ty se ale povinná karanténa vztahovat nebude.

„Nařizuje se praktickým lékařům, aby u osob s trvalým pobytem v ČR, které se od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do ČR, rozhodli o karanténě v délce 14 dnů,“ prohlásil dnes premiér Andrej Babiš.

Zároveň upozornil, že za porušení karantény, kterou nařízením vyhlásilo Ministerstvo zdravotnictví, hrozí pokuta až tři miliony korun. Lidé se musí sami izolovat doma a nechodit ven.


Nemocní zůstanou doma. Nemocnice budou pro vážné případy

V domácí péči zůstanou i ti, u kterých se nemoc prokáže a dosud byli izolováni v nemocnicích. Tam teď budou mířit jen ty nejtěžší případy s komplikacemi a například nutností připojení na plicní ventilaci. Pokud budou mít lidé nemoc jen s mírnými příznaky, zůstanou v nařízené karanténě doma. Tu lékař smí podle vývoje u pacienta libovolně prodloužit.

„Najedeme na systém, který bude podobný jako v ostatních zemích. Případy, které jsou pozitivní, ale jejich klinický průběh je naprosto nezávažný, budou izolovány v domácích podmínkách. V nemocnicích budou případy, které budou vyžadovat péči,“ prohlásil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.


Babiš: Cesty do Itálie doporučuji zrušit

Cesty do Itálie lidem dnes premiér Babiš doporučil zrušit a stejně tak je nedoporučuje ani ministerstvo zahraničí. „Na základě dnes oznámeného mimořádného ochranného opatření doporučuje mzvcr necestovat na území Itálie,“ oznámil na Twitteru ministr Tomáš Petříček.

Česká pošta bude od pondělí doručovat do schránek leták od Ministerstva zdravotnictví s informacemi o koronaviru. Kromě toho už před několika dny začali operátoři rozesílat svým zákazníkům v rizikových oblastech varovné a informační SMS. Nejprve přijde lidem SMS do zahraničí a pak ještě po příjezdu do Česka, jakmile se jejich telefon přihlásí k českému operátorovi.


Koronavirus ve světě nakazil už 100 tisíc lidí

Koronavirus COVID-19 se zatím vyhýbal Slovensku, ale ode dneška už to neplatí. Prvního potvrzeného pacienta dnes oznámil slovenský premiér Peter Pellegrini. Muž (52) přitom do zahraničí necestoval, ale jeho syn pobýval několik dní v Itálii.

Podle oznámení vědců z americké Univerzity Johnse Hopkinse, kteří šíření epidemie sledují, se od prvního výskytu koronavirus potvrdil u 100 tisíc lidí. Nejrychleji se v poslední době šíří v Íránu. 


Nepropadejte panice

Stejně jako dnes slovenský premiér, i české úřady mírní znepokojení veřejnosti. „Prosím občany, aby nepropadali panice, není k tomu jakýkoliv důvod,“ prohlásil už včera ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podobně se vyjádřil i jeho náměstek Prymula, který je zároveň také epidemiologem: „Je to respirační onemocnění, které je sice mírně závažnější než chřipka, ale není to mor. Někteří lidé se chovají, jak kdyby přišla morová rána a druhý den bychom měli vymřít. To se nikdy nestane.“


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama