Hlavička
19/02/2021

Prymula si zašel na Slavii a skončil. Babiš ho jako poradce vyhodil

Návštěva fotbalového zápasu Slavie stála Romana Prymulu post premiérova poradce. Babiš s ním rozvázal spolupráci okamžitě poté, co se o tom dozvěděl. Prymula přitom tentokrát protiepidemická opatření neporušil, podle Babiše to ovšem bylo „papalášské“.

reklama

reklama

Šlo o sledovaný zápas Evropské ligy mezi pražskou Slavií a britským Leicesterem. Prymulu, ale i další VIP hosty, usvědčily snímky fotoreportéra Deníku Sport, kte se v Edenu zaměřil kromě hry také na tribunu pro hosty fotbalového klubu. Přestože přítomnost pozvaných diváků nebyla v rozporu s opatřeními proti zákazu shromažďování a účasti na sportovních utkáních, šéf Slavie se už veřejnosti omluvil.


Kromě Prymuly se zápasu jako diváci účastnili například kancléř prezidenta Vratislav Mynář, europoslanec Alexandr Vondra (ODS), ředitel České televize Petr Dvořák, tenistka Petra Kvitová nebo zástupce hlavní hygieničky a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Jan Marounek.

reklamaPrymula: Letos jsem neměl žádnou dovolenou


Shodou okolností Prymula zašel na zápas Slavie jen několik hodin poté, co v České televizi prohlásil, že premiérovi navrhne na dva tři týdny tvrdý lockdown. „Dostáváme se na nějaké rozcestí, kde si opravdu musíme říct, a ono těch řešení už není opravdu moc, buď tady bude krátkodobá tvrdá restrikce, dva až tři týdny, a pak uvolnění, nebo budeme v režimu, v jakém jsme,“ řekl v ČT.


Prymula přitom tentokrát žádná pravidla neporušil, protože Slavia dostala výjimku ministerstva zdravotnictví na utkání Evropské ligy a mohla tak pozvat vybrané hosty do VIP hlediště.


Prymula se obhajuje tím, že se ničeho špatného nedopustil. „Ano, byl jsem s dvě hodiny starým negativním testem a respirátorem na legálním fotbalovém zápase s povolenou návštěvou diváků,“ řekl na dotaz ČTK. „Podotýkám, že jsem letos neměl žádnou dovolenou, natož zahraniční. Zdá se, že já smím být pouze doma,“ dodal. Teď už se odmítá vyjadřovat, a to i na dotazy k epidemii, proto zrušil dva plánované rozhovory v Radiožurnálu a na CNN Prima News.Babiš: To není možné, je to špatně, působí to papalášsky


Prymulovi jeho vysvětlení nijak nepomohlo. Premiér Andrej Babiš vzápětí potvrdil, že se svým poradcem přerušuje spolupráci. „Domluvili jsme se na ukončení spolupráce, protože tohle není možné,“ řekl Novinkám premiér Babiš.


Pan Prymula je velký odborník na epidemie, sociální inteligenci ale postrádá. Tohle je prostě opět špatně, vůči fotbalovým fanouškům, kteří nemůžou na stadion, i lidem, po kterých teď chceme, aby byli hlavně doma. Nemluvě o tom, že to zase působí papalášsky. Domluvili jsme se na ukončení spolupráce, protože tohle není možné,“ dodal Babiš.Slavia: Je to morální selhání, omlouváme se


Přestože měla Slavia pro pozvání vybraných hostů výjimku, v pátek zveřejnil klub omluvu. Jeho šéf Jaroslav Tvrdík na Twitteru napsal ve čtvrtek nejprve toto: „Slavia neporušila žádné epidemiologické nařízení. Všichni hosté jsou dlouholetými fanoušky klubu, prošli PCR testy a netestujeme názorovou příslušnost našich fans. Současná etapa pandemie v ČR však vyžaduje více než cokoliv jiného solidaritou. V tom jsme udělali obrovskou chybu.“


V pátek Tvrdík doplnil za fotbalový klub omluvu: „Pozvání VIP hostů na včerejší zápas bylo v intencích toho, že máme být jako přední český klub vzorem a pozitivním symbolem a na zápasy nemohou všichni naši fanoušci, morálním selháním. Omlouváme se.“Omlouvají se i ostatní účastníci z řad hostů


Za svou účast se teď omlouvají i další účastníci. Například generální ředitel České televize Petr Dvořák se sice taky hájí pozvánkou od UEFA a účast prý považoval za součást své práce, ale přesto se omluvil. „Jestli je to vnímáno jako morální selhání, omlouvám se. Doposud jsem na to tak nenahlížel,“ uvedl ředitel ČT pro server Sport.cz.


Popel na hlavu si nasypal i europoslanec Alexandr Vondra (ODS). „Na tribunu Slavie jsem zván 25 let. Pozvání jsem přijal i včera, což zpětně považuji za chybu. Láska ke Slavii u mě převážila nad ohledem na ty, kteří se teď do Edenu nedostanou. Navrhl jsem vedení klubu, aby příště pozvalo lékaře a sestry z nemocnic. To jsou VIP dnešních dnů,“ napsal Vondra na Twitteru.


Romana Prymulu už podobný incident stál loni v říjnu křeslo ministra zdravotnictví. Tehdy se vydal do luxusní restaurace Rios na pražském Vyšehradě, která byla i přes zákaz otevřená . Jednal tam s poslancem a místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem a fotograf Blesku je přistihl při odchodu bez roušek. Premiér pak Prymulu z postu ministra odvolal. Více v článku Babiš končí s ministrem Prymulou. Má odstoupit, nebo ho odvoláDavid Garkisch


Ilustrační foto: Flickr.com, CC BY-NC 2.0
reklama

reklama

reklama

reklama