Rady lékařů: Jak pečovat o blízkého s covidem doma? Kdy už jde o život?

Většina pacientů s covidem-19 zůstává doma v izolaci a nepotřebuje nemocniční péči. Doma ale obvykle nejsou sami – jak o ně tedy pečovat a zároveň se od nich izolovat? Jak sledovat jejich zdravotní stav a kdy jim raději přivolat pomoc? Lékaři pro tuto situaci připravili praktické a srozumitelné rady pro laiky.

Přestože s pandemií nového koronaviru žijeme už více než rok, pozitivní výsledek testu zaskočí téměř každého - ať už se diagnóza týká jeho samého nebo jeho blízkých. Pokud je průběh nemoci vážný, přebírá pacienta nemocnice, jinak ho čeká domácí léčení, dokonce i v případě, že žádnými zdravotními komplikacemi netrpí. To ale neznamená, že žádnou péči nepotřebuje. Už samotná izolace znamená, že je člověk odkázaný na pomoc blízkých, ti se od něj zároveň musí ve společné domácnosti izolovat.Bez příznaků není nutné léčit, přesto izolovat


Jakýsi návod na to, jak si poradit s nákazou covid-19 doma, sestavili tři lékaři R. Arias Anaya, Aleš Chrdle a Pavel Dlouhý. Šíří ho s podporou České lékařské komory, Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP a Iniciativy Sníh, která sdružuje odborníky na tuto pandemii.

První část jejich doporučení pro laiky jsme přinesli v článku Lékaři radí: Jak léčit covid-19 doma? Na co se připravit? Co koupit? Obsahuje například seznam léků, které by si lidé měli pro tento případ doplnit do domácí lékárny nebo jak hodnotit stav pacienta a kdy už raději kontaktovat lékaře nebo rovnou přivolat záchrannou službu.

V následujícím pokračování se lékaři zabývají „domácí péčí“ o pacienta s covidem-19. Hned v úvodu vysvětlují: „Osoby infikované SARS-CoV-2, které nemají žádné příznaky či potíže, se neléčí nijak. U nemocných s projevy covidu-19 je základem zmírňování příznaků.“


Ať o nemocného pečují raději mladší a zdraví

Pokud vy sami nebo někdo z blízkých onemocníte a netrpíte závažnými zdravotními problémy, je vám nařízena domácí izolace. Jak to ale udělat ve společné domácnosti? Základem je – pokud je to možné – vyčlenit nemocnému samostatnou místnost. Tam by měl setrvávat a nestýkat se s ostatními lidmi. Jestliže se s nimi musí setkat, pak platí obvyklá doporučení, tedy odstup nejméně dva metry, respirátor, hygiena rukou a co možná nejvíce zkrátit dobu kontaktu, jakkoli to mezi blízkými může být těžké…
Rady lékařů jsou opravdu praktické a doporučují například vybrat mezi blízkými omezený počet lidí, kteří budou o pacienta pečovat. Při jejich výběru by bylo dobré zohlednit i jejich věk, zdravotní stav nebo fakt, jestli už byli proti covidu-19 očkovaní.

I když nemocní s covidem často ztratí chuť a jídlo odmítají, je pro ně příjem energie důležitý. Lékaři proto radí nahradit v nejnutnějších případech jídlo výživovými přípravky. Důležitý je i příjem tekutin, byť by mělo jít třeba o polévkové vývary nebo také rehydratační roztoky…
Sledujte teplotu, tlak a pulz

Zdravotní stav nemocného se bude časem měnit, ať už k lepšímu nebo k horšímu. V tom druhém případě je nutné správně posoudit, kdy už je v léčbě nutná odborná pomoc a záchrana. Částečně jsme to popisovali i v předchozím dílu rad pro domácí léčení. Lékaři to ale dále detailněji rozebírají. 

Pacient by si měl pravidelně kontrolovat teplotu, sledovat množství i barvu moči, případně si i zapisovat, kolik tekutin a jídla vypije a sní. Důležité je kontrolovat tlak a pulz – varovný je zejména jeho náhlý a setrvalý pokles. Jak jsme již v předchozím dílu rad doporučovali, je vhodné si pořídit i pulsní oxymetr, který měří okysličení krve…V případě, že se zdravotní stav pacienta v domácím léčení bude zhoršovat anebo na to budou ukazovat naměřené údaje o krevním tlaku a okysličení krve, nejprve byste měli kontaktovat praktického lékaře a poradit se s ním. Pokud je nedostupný, volejte záchrannou službu.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0

Reprofoto: se svolením autorů


Anketa

Prodělali jste vy nebo někdy z vašich blízkých covid-19?

Celkem hlasovalo 303 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat