Rakousko vyhlásilo celostátní uzávěru pro neočkované. Cestování bude těžší i do Německa a Francie

Na rostoucí počty nakažených covidem-19 a plné nemocnice začínají reagovat i další státy Evropské unie. K nejrazantnějšímu kroku přistoupilo Rakousko, které dnes o půlnoci zavádí celostátní uzávěru pro neočkované.

Neočkovaní lidé v Rakousku mohou opustit své obydlí jen v nejnutnějších případech, to znamená, lze zajít například na nákup do obchodů se zbožím každodenní potřeby, ale už se nesmí do obchodu s oblečením nebo nábytkem. Oznámil to dnes kancléř Alexander Schallenberg po jednání s hejtmany spolkových zemí.

„Naším úkolem spolkové vlády je chránit občany Rakouska a tuto odpovědnost přinášíme. Incidence nakažení má klesající tendenci, ale u neočkovaných osob incidence činí více než 1700 případů. Proto jsme se dnes rozhodli, že od dnešní půlnoci bude platit lockdown pro neočkované. Toto opatření platí pro všechny osoby nad 12 let,“ řekl rakouský kancléř Alexander Schallenberg.

Opatření je prozatím platné po dobu deseti dní, ale kancléř nevyloučil prodloužení. Lockdown nebude platit pro osoby, které si nechají aplikovat první dávku vakcíny a zároveň při kontrole předloží negativní PCR test. Netýká se ani osob, které prodělaly covid v posledních 180 dnech.

Podle kancléře Schallenberga je toto dolní hranice všech opatření. Jednotlivé spolkové země mohou ještě zpřísňovat.

První přísnější pravidla pro neočkované v Rakousku začala platit už od 8. listopadu. Ti nemohou do restaurací, kaváren, divadel, hudebních klubů, kadeřnictví, nemohou se ubytovat v hotelech a nebudou je akceptovat ani provozovatelé lanovek. Testy už nestačí ani u hromadných akcí s účastí více než 25 osob. 

Podle expertů je ale potřeba zpřísnit i některá opatření pro očkované. Požadují, aby se všichni, tedy i očkovaní a uzdravení, museli prokazovat negativním PCR testem při návštěvě restaurace.

Rakouské úřady zaznamenaly v sobotu celkem 13 152 nových případů covidu. V tamních nemocnicích leží s koronavirem 2327 lidí, z toho 433 na jednotkách intenzivní péče.


Změny cestování do Německa a do Francie

Rakousko ale není jediné, které zpřísňuje. Ode dneška je Česká republika spolu s Rakouskem a Maďarskem zařazena na německý seznam vysoce rizikových zemí. Znamená to zpřísnění podmínek cestování do země, které se ale vztahují primárně na neočkované. 

Nově je s určitými výjimkami povinný vyplněný digitální příjezdový formulář. Cestující z České republiky musí při vstupu do Německa nově disponovat potvrzením o bezinfekčnosti – tedy potvrzením o testu, očkování nebo prodělané infekci,“ uvedlo Ministerstvo zahraničí.

Neočkovaní musí po příjezdu do Německa do desetidenní karantény, kterou mohou ukončit pátý den negativním antigenním či PCR testem. 

Podmínky příjezdu pro neočkované zpřísnila od soboty také Francie. Neočkovaní se musí prokázat negativním PCR nebo antigenním testem. Zkracuje se ale jeho platnost – nově bude třeba, aby test nebyl starší 24 hodin. 


Řecko a Maďarsko míří do tmavě červené

Na cestovatelském semaforu, který každý týden aktualizuje Ministerstvo zdravotnictví, se do tmavě červené kategorie zařazuje od pondělí 15. listopadu nově Maďarsko, Nizozemsko a Řecko. 


Do červené kategorie se přesune Andorra a Baleárské ostrovy. Oranžová skupina států se nově rozroste o Kanárské ostrovy a Maltu. 

Jak červená, tak tmavě červená kategorie zemí znamenají pro cestovatele při návratu z nich stejná omezení.

„Osoby vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději 14. den PCR test,“ uvedlo Ministerstvo zdravotnictví. Tomuto testování se však vyhnou lidé, kteří jsou alespoň dva týdny po plném očkování nebo v posledních 180 dnech covid prodělali.

V případě, že cestujete ze zemí v zelené nebo oranžové kategorii, musíte před cestou do Česka také vyplnit příjezdový formulář a nejpozději do pěti dní po vstupu na území Česka se podrobit testu na stanovení přítomnosti koronaviru.


Pavlína Zítková

Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat