Razie v nemocnicích: policie jde po úplatcích a vydírání ve stravování

Národní centrála proti organizovanému zločinu ve čtvrtek zasahovala na několika místech v Česku, také ve dvou pražských nemocnicích. Ředitele jedné z nich zadržela policie. Stíhá celkem pět lidí a někdejší firmu Eurest – pro přijetí úplatku, uplácení a vydírání u veřejných zakázek.

Zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) se týkal Nemocnice Na Bulovce a Nemocnice Na Františku. Kromě toho policisté prohledali společnost B. Braun, společnost HTS Corporate Group ve Vršovicích, advokátní kancelář Kruták Partners v Revoluční ulici v centru Prahy a několik dalších advokátních kanceláří v Praze a Brně. Také udělali prohlídku v domě bývalé ředitelky Nemocnice Na Bulovce Andrey Vrbovské.

Kriminalisté při zásahu zadrželi a stíhají kromě jiného i ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka. Ten ve funkci nahradil právě Vrbovskou, kterou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v lednu odvolal pro "závažná zjištění".


Pět stíhaných a jedna firma 

Vrchní státní zastupitelství potvrdilo, že "trestní stíhání bylo dosud zahájeno proti 5 fyzickým a 1 právnické osobě pro zločin přijetí úplatku, zločin pokusu vydírání, zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky při veřejné soutěži dílem dokonaný, dílem nedokonaný ve stadiu pokusu a zločin podplacení".

Státní zastupitelství doplnilo i důvod zásahu a stíhání. "Trestní řízení je vedeno v souvislosti se zadávacími řízeními na dodávku služeb do Nemocnice Na Františku a Nemocnice Bulovka," uvedlo v tiskové zprávě.

Detektivové se prý zajímají o 39 domovů pro seniory a další sociální zařízení v Praze a ve Středních Čechách. Prověřují, jestli i v těchto případech nešlo o korupci.


Stravování v nemocnici se podle policie nabízelo za úplatek

Podle policie – jak informoval Český rozhlas, který prý zná obsah soudního spisu – se celý zásah týká zakázky či zakázek na stravování v Nemocnici Na Františku za 33 milionů, resp. 44 milionů korun. A všechny stíhané spojuje osoba podnikatele Tomáše Horáčka. Ten je známý jako "velrybář", muž shánějící kdysi na severu Čech fiktivní straníky pro ČSSD.

Podle kriminalistů Horáček řídil společnosti, které ovládaly zakázky zadávané domovy seniorů a centry sociálních služeb ve Středočeském kraji. Policie tvrdí, že se Horáček předloni pokusil "prodat" zakázku na stravování Nemocnice Na Františku. 

Řediteli nejmenované mezinárodní cateringové společnosti Tomáš Horáček údajně nabídl získání zakázky za 33 milionů korun, pokud dostane úplatek. O zakázku se v tendru totiž ucházely celkem čtyři firmy. 

V soudním protokolu, jak zjistil Český rozhlas se píše: "Horáček vznesl požadavek na úplatek od cateringové společnosti ve výši 4,5 milionu korun, který měl být rozdělen mezi ředitele Nemocnice Na Františku a další osoby mající vliv na zadání zakázky a chod nemocnice." Vydírání se navíc měl Horáček dopustit tím, že podle kriminalistů úplatkem podmiňoval i možnost spolupráce cateringové firmy na stravování v Nemocnici Na Bulovce od září 2017.


Nabídka úplatku a pak vydírání

Schůzka, kde padly nabídky úplatku se odehrála v Obchodním centru Smíchov předloni v červenci. Domluvila ji podle policie právě (nyní bývalá) ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. Podnikatel Horáček podle kriminalistů výhrůžky stupňoval a vyhrožoval, že další podmínky spolupráce s firmou tak budou omezené. Ředitel cateringové společnosti se ale vydírat nenechal a úplatek ještě týž večer odmítl.

Tři dny poté ředitel Nemocnice Na Františku Zelenák tendr zrušil. Zakázka ale přesto pokračovala dál a nakonec ji za 44 milionů korun vyhrála společnost Eurest (dnes Compass Group). Podle serveru Seznam, který zjistil další podrobnosti, je právě tohle druhý tendr, kterého se zásah týkal. Tentokrát šlo o úplatek pět milionů a podle policie pomáhal přes podnikatele Horáčka celou věc zorganizovat i ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák. 


Eurest s policií spolupracuje. Získal zakázku za úplatek?

Někdejší společnost Eurest (nyní Compass Group) dnes v prohlášení pouze oznámila, že s policií otevřeně spolupracuje a že se "prostřednictvím komplexního podnikatelského kodexu zavazuje k dodržování nejvyšších standardů odpovědného obchodního chování".

Podle policie to tak ale přinejmenším v minulosti nebylo. Někdejší obchodní ředitel Eurestu Antonín Tvrdoň podle policie s podnikatelem Horáčkem opravdu spolupracoval. Společně si předávali dokumentaci k soutěži o stravování v nemocnici a upravovali její podmínky, aby je mohl splnit právě Eurest.


Policie má kauzu zřejmě dobře rozkrytou

Portál iRozhlas dnes večer zjistil, kdo patří mezi obviněné: "Sděleno má pan Horáček, doktor Robert Zelenák, doktor Martin Stříteský, inženýrka Jitka Ulrichová a Antonín Tvrdoň. Jako právnická osoba Compass Group Czech Republic, dříve Eurest,“ řekl obhájce Jiří Teryngel.

Horáčka podle iRozhlasu kriminalisté považují za ústřední postavu rozsáhlé kauzy, kterou od čtvrtka vyšetřují. Jitka Ulrichová je manažerkou společnosti Veřejné zakázky s.r.o. a Martin Stříteský přednostou kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Policie aktuálně podle obhájce Teryngela obviněné vyslýchá. Horáček proti obvinění podá stížnost, dodal.

David Garkisch

Foto: Flickr.com (CC BY 2.0)


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům