Hlavička
19/07/2022

Ředitel FN Hradec Králové požádal ministra zdravotnictví o uvolnění z funkce

Ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., dr. h. c. včera požádal ministra zdravotnictví Vlastimila Válka o uvolnění z funkce ředitele Fakultní nemocnice. Ten jeho žádost přijal, požádal ho však, aby nemocnici vedl i nadále do doby, než Ministerstvo zdravotnictví ve výběrovém řízení vybere vhodného nástupce.

reklama

reklama

„Pana ministra jsem požádal o uvolnění z funkce ředitele fakultní nemocnice, což je věc, kterou jsem měl dlouho v hlavě a nechtěl jsem odcházet v době vrcholící pandemické situace. Teď je ta doba, kdy je to vhodné," řekl Vladimír novinářům Palička.

„Nemocnice čelila v posledních letech extrémní zátěži v souvislosti s pandemií COVID-19 a znovu chci poděkovat všem kolegům za spolupráci v této mimořádně náročné době. Nyní je potřeba co nejrychleji dohánět kvůli pandemii odložené neakutní operace a také pokračovat ve všech rozjetých projektech, které jsou pro rozvoj FN HK zásadní,“ dodal.

Ministr Válek zdůraznil, že ředitele hradecké FN neodvolává. „Kdybych chtěl ředitele odvolat, tak ho odvolám. Tady dochází k výměně, která se čekala, o které jsme se bavili delší dobu. S panem ředitelem jsme se domluvili, že přes srpen bude výběrové řízení. Slíbil mi, že do září bude dál vést nemocnici, a pak dojde k předání," řekl ministr zdravotnictví. Zároveň vyzdvihl zásluhy profesora Paličky a předal mu Čestné uznání ministra zdravotnictví jako ocenění jeho mnohaleté, úspěšné práce ve zdravotnictví.

reklama

„Profesor Palička je velkým odborníkem a velmi dobrým ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové. Děkuji mu za jeho dlouholetou službu, po níž odevzdává nemocnici v lepším stavu, než ve kterém se jejího vedení ujímal. Předpokládám, že profesor Palička se bude i nadále věnovat aktivitám ve FN HK, v čemž mu přeji mnoho zdaru,“ doplnil ministr Válek.

Šestasedmdesátiletý Palička chce v hradecké FN působit nadále. „Panu ministrovi jsem slíbil, že se budu věnovat jedné ze stavebních aktivit, a to rekonstrukci laboratorních provozů a oborů, což je akce za 250 milionů korun. Mimo to předpokládám, že zůstanu alespoň v části úvazku aktivním lékařem, jako dosud," upřesnil plány Palička, který v čele nemocnice nahradil v srpnu 2016 kvůli konfliktu zájmu odvolaného Romana Prymulu, pozdějšího ministra zdravotnictví.

FN HK, která zaměstnává přes 5000 lidí, vždy hospodařila s vyrovnaným rozpočtem. Nemocnici se v posledních letech podařilo například vybudovat přístavbu pro lineární urychlovače či novou moderní budovu Transfuzního oddělení, v současnosti centralizuje laboratorní obory a rozšiřuje pracoviště molekulární biologie, které mimo jiné provádí testování na COVID-19. Nemocnice také pokračuje v přípravách projektu Modernizace chirurgických oborů a také v přípravě stavby nové budovy Kliniky infekčních nemocí.

Autor: redakce NašeZdravotnictví.cz

Foto: FN Hradec Králové (Facebook)

reklama

reklama

reklama

reklama