Ředitel Nemocnice Na Homolce rezignoval. S důvody ale nesouhlasí

Odchod ředitele Nemocnice Na Homolce Ivana Olivy přišel po výsledcích hloubkové kontroly veřejných zakázek nemocnice. Rezignoval po "gentlemanské dohodě" s ministrem zdravotnictví, ale přesto s výsledky auditu a kritikou svého řízení nemocnice nesouhlasí.

article

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ani nezastírá, že odchod ředitele souvisí s nedávnou hloubkovou kontrolou veřejných zakázek nemocnice. "My jsme se sešli, protože to považuju za korektní, nad závěry kontroly, kterou provedlo ministerstvo zdravotnictví v nemocnici. Týkala se nákupu, veřejných zakázek a podobně. On se rozhodl, že ukončí to působení. Rezignoval a tím to pro mě je uzavřeno,“ řekl ministr k odchodu Ivana Olivy.


Odcházející ředitel: Odvedl jsem dobrou práci

Ani odcházející ředitel nepopírá, že důvodem jeho rezignace jsou výsledky auditu, přesto s nimi nesouhlasí. "Uzavřeli jsme s panem ministrem gentlemantskou dohodu, i když po věcné stránce jsme se neshodli na vyhodnocení a interpretaci výsledku kontroly ministerstva zdravotnictví," uvedl Oliva ve svém tiskovém prohlášení.

Upozornil, že nemocnici přebíral před čtyřmi lety hluboce podinvestovanou a se čtvrtmiliardovým dluhem. "Jsem přesvědčen, že jsem za téměř čtyři roky svého působení ve funkci ředitele se svým týmem odvedl dobrou práci a jako krizový manažer jsem svůj úkol splnil,“ tvrdí Oliva.

Nemocnici převzal po bývalém řediteli Vladimíru Dbalém, který je souzen za korupci při dvou zakázkách nemocnice. Rozsudek by měl Městský soud v Praze vynést v září.


Za ministra Vojtěcha padl už čtvrtý ředitel nemocnice

Je to už čtvrtý ředitel nemocnice, který za éry Adama Vojtěcha odešel nebo byl odvolán. Nejprve šlo o šéfa ostravské fakutní nemocnice Svatopluka Němečka, pak hned dva ředitele Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou a Františka Nováka. Nyní tedy odchází i ředitel Bulovky.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že audit odhalil nestandardní postupy při zadávání veřejných zakázek a nákupech. Nemocnice údajně uzavřela neplatné smlouvy za 402 milionů korun. "Nálezy kontroly považuji za závažné," uvedl ministr Adam Vojtěch.

Tomu se zejména nelíbil nákup zdravotnického materiálu přes společnost Holte Medical. K ukončení spolupráce s ní vyzval ministr nemocnici už začátkem letošního roku. Ředitel Oliva tak už udělal, ale podle ministerstva se nákupy odehrávaly dál.

"Ačkoliv byla mezi nemocnicí a Holte Medical formálně uzavřena dohoda o ukončení smlouvy o dodávkách ke dni 28. února 2018, nemocnice nadále pokračovala ve vystavování objednávek v celkové částce téměř 33 milionů korun. Navíc v době, kdy měla být činnost Holte Medical utlumována, uzavřela s ní nemocnice dodatek ke smlouvě s předpokládanou hodnotou rozsahu pořízení zdravotnického materiálu za první čtvrtletí roku 2018 ve výši 800 milionů korun," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.


Ministr: Rezignaci vnímám jako jediný možný rozumný krok

Ministerští kontroloři dále odhalili, že Nemocnice Na Homolce v rozporu se zákonem o registru smluv uveřejnila objednávky v neúplném textu. Objednávky v celkové výši 402 miliónů korun jsou tak neúčinné. "Z pohledu rozpočtových pravidel tím došlo k porušení rozpočtové kázně, tedy neoprávněnému použití peněžních prostředků státního rozpočtu a jiných peněžních prostředků státu. Toto zjištění bude předáno místně příslušnému finančnímu úřadu k dalšímu přezkoumání," doplnila mluvčí ministerstva.

"Všechna zjištění jsem dnes osobně probral s ředitelem nemocnice Ivanem Olivou. Protože se naše názory na výsledky kontroly rozcházejí, rozhodl se pan ředitel Oliva k dnešnímu dni na pozici ředitele rezignovat. Vnímám to jako rozumný a v této situaci jediný možný krok,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví v nejbližší době vypíše otevřené výběrové řízení na nového ředitele. Řízením nemocnice byl dočasně pověřen primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice Na Homolce Josef Vymazal.


David Garkisch

Foto: Nemocnice Na Homolce


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům