Reprodukční číslo je nejvyšší za celý letošek. Nakažení přibývají v Praze

Ačkoliv epidemie koronaviru v dlouhodobějším horizontu zvolňuje, počty nakažených aktuálně mírně stoupají. Ukazuje se, že nejvíce jich přibývá v Praze a v jejím okolí a jde zejména o mladé ročníky. Reprodukční číslo, které ukazuje šíření epidemie, se vyšplhalo na hodnotu 1,35 a je tak nejvyšší v letošním roce.

Epidemie koronaviru v Česku sice ve srovnání s počátkem letošního roku nepochybně slábne, ale v posledních dnech znovu přibývá nově nakažených. Dobrou zprávou ovšem je alespoň to, že v nemocnicích se s těžším průběhem nemoci léčí stále méně lidí. Podle údajů ministerstva zdravotnictví jich k neděli bylo 25 a ve vážném stavu tři.
Varující reprodukční číslo

Za sobotu v Česku lékaři a hygienici evidují 159 nových případů nákazy, což je o 35 víc než před týdnem. Potvrzuje to mírně stoupající trend epidemie covid-19. Pozitivní je ale fakt, že za posledních šest dní na koronavirus nikdo nezemřel.

Varovné je naopak reprodukční číslo, které se zvyšuje. Před týdnem bylo na hodnotě 1,28 a nyní se drží už na čísle 1,35. Tento údaj ukazuje, jak se epidemie šíří a kolik dalších lidí může jeden nakažený infikovat. Vyšší bylo letos jen 3. ledna, ale od té doby se postupně snižovalo.


Nebezpečná delta mutace

Za šířením  koronaviru může být i nová mutace delta (dříve označovaná jako indická). Například ve Velké Británii už tato mutace stojí za většinou všech případů. Vláda už proto zpřísnila některá protiepidemická pravidla platná pro cestování.

Ta nová platí od 9. července a týkají se už i států s nízkým rizikem. Cestující z těchto zemí budou muset nově vyplňovat příjezdový formulář, a pokud nebudou čtrnáct dnů po dokončeném očkování, budou se muset prokázat také negativním PCR testem. U zemí s nízkým a středním rizikem nákazy bude možné test před vstupem do Česka nahradit testem absolvovaným do pěti dnů po návratu. Podrobnosti o nových podmínkách pro cestování najdete v článku Delta mutace je hrozbou. Vláda zpřísnila pravidla, obává se růstu epidemie


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0 + Ministerstvo zdravotnictví ČRAnketa

Jste očkovaní proti covidu-19?

Celkem hlasovalo 598 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Testy na covid už nebudou zdarma. Restaurace budou hosty kontrolovat

Lékaři: Prezident není schopen výkonu své funkce. Prognóza nejistá

Návštěvy u Zemana pohlídá policie. Bez souhlasu lékaře nepřijde nikdo