Hlavička
Zprávy -
26/10/2022

Respiračních onemocnění přibývá. Očkujte se proti covidu a chřipce a noste roušky v MHD a ve zdravotnických zařízeních, vyzývají ČLK i ministerstvo zdravotnictví

Představenstvo České lékařské komory (ČLK) doporučuje všem, u kterých je to z medicínského hlediska vhodné, aby se bez odkladu nechali přeočkovat proti viru nemoci Covid-19. Zároveň doporučuje očkování proti chřipce, jejíž epidemie je při nedodržování protiepidemických opatření v této sezóně vysoce pravděpodobná.

reklama

reklama

Jak ČLK, tak ministerstvo zdravotnictví očekávají v průběhu letošního podzimu a zimy nárůst respiračních infekcí. To přirozeně zvyšuje tlak na poskytovatele primární péče a celkově na zdravotní systém. Chřipka i covid-19 mohou mít závažný průběh vyžadující hospitalizaci. Správné načasování očkování je proto důležité především z hlediska ochrany v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění.

„Covid-19 a chřipka způsobují úmrtí, a to především v rizikových skupinách obyvatel. Tou jedinou správnou možností, jak předcházet těžkým průběhům a chránit tak sebe i své okolí, je nechat se naočkovat,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Covid-19 a chřipka se vyskytují ve stejné období, což zvyšuje riziko souběhu těchto onemocnění. To může být nebezpečné především pro zranitelné skupiny obyvatel, jako jsou senioři a chronicky nemocní. Vakcínu proti chřipce je možné aplikovat  spolu s vakcínou proti onemocnění Covid-19 v jeden den, což doporučuje i vakcinologická společnost.

reklama

„Očkovat proti chřipce je možné současně, ve stejný den, do jiného aplikačního místa s jakoukoli jinou očkovací látkou, včetně vakcíny proti nemoci covid-19,” řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Očkování probíhá na očkovacích místech nebo u praktického lékaře. „Praktičtí lékaři jsou připraveni očkovat své pacienty vakcínami jak proti Covid-19, tak proti chřipce, a podávat pacientům informace o vhodnosti očkování oběma vakcínami současně,” řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Ochrana úst v dopravě a ve zdravotnických zařízeních

Vedle očkování pak máme další možnosti prevence. „Očkování je jedním z největších úspěchů moderní medicíny a působí, jako základní nástroj prevence. Dbejme ale i na ostatní nástroje, jako jsou rozestupy nebo ochrana dýchacích cest ve zdravotnických zařízeních, v domovech pro seniory, dále na nedostatečně větraných místech s vyšším výskytem osob (např. dopravní prostředky),” doplnil ministr Válek.

K výzvě se připojilo i představenstvo České lékařské komory, které doporučuje nosit ochranu nosu a úst v prostředcích hromadné dopravy a ve zdravotnických zařízeních a vyzývá pacienty s respiračním onemocněním, aby omezili na minimum styk s ostatními osobami.

Plošná opatření ministerstvo nechystá

V listopadu mimo jiné skončí pandemický zákon a ministerstvo zdravotnictví nouzový stav ani plošná opatření nechystá. Podle ministra Válka je situace zcela jiná než před rokem, kdy začínala jedna z větších vln epidemie. 

K dispozici jsou novější vakcíny a léky, varianta koronaviru omikron má jiné zdravotní dopady, byť je výrazně nakažlivější. Pandemický zákon do budoucna nahradí reforma hygienických stanic. 

„Nepotřebuji stav pandemické pohotovosti, byla to jenom rezerva, a žádné plošné opatření ani lockdowny neplánuji," řekl ministr pro ČTK. Krajské hygienické stanice podle něj budou vyhodnocovat situaci v jednotlivých krajích a podle toho postupovat. „Pokud se bude v některých krajích či městech zvyšovat počet pozitivně testovaných a hospitalizovaných, zavedou některá místní opatření jako například roušky ve zdravotnických zařízeních," dodal.

Autor: redakce NašeZdravotnictví.cz

Foto: Shutterstock

reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama