Rezignoval šéf ústavu pro kontrolu léčiv. Kvůli skandálu s dopisem?

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta dnes rezignoval. Požádal o odvolání z osobních důvodů. Před několika dny se přitom na veřejnost dostal jeho dopis Andreji Babišovi, kde lékaře nepodloženě obvinil z podvodů a korupce v souvislosti s eReceptem.

O odvolání ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta požádal státního tajemníka na ministerstvu zdravotnictví. Udělal to podle vlastních slov z osobních důvodů. Státní tajemník Ivo Beneda pak jeho žádosti ihned vyhověl. Nového ředitele ústavu určí výběrové řízení. SÚKL má kromě dohledu nad léky na starost i přípravu kritizovaného povinného eReceptu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rozhodnutí ředitele Blahuty respektuje. "Panu řediteli Blahutovi velice děkuji za odvedenou práci v čele lékového ústavu a přeji mu mnoho úspěchů v pracovním i osobním životě," uvedl ministr.


Lékaři a lékárníci se prý spikli s farmaceutickými firmami

Ředitel Blahuta rezignoval krátce po nástupu nového ministra do úřadu a také několik dní poté, co se na veřejnosti objevil jeho dopis Andreji Babišovi. Ten vyvolal skandál mezi lékaři i lékárníky. Blahuta v dopise seznamuje Babiše se stavem systému elektronického receptu.

Ani on vůči eReceptu překvapivě nešetří kritikou. Nicméně v závěru textu obvinil lékaře a lékárníky z komplotu: "Zatím nikdo nebyl ochoten vyslovit ten jediný opravdový důvod, proč je odpor vůči eReceptu tak výrazný. Jde o rozkrytí černé díry v předepisování léčivých přípravků a různých vazeb mezi lékaři a lékárníky, respektive mezi lékaři a farmaceutickými společnostmi, a tak jednoznačně prokázat účelovost preskripce. Lékaři v řadách politiků ambici na rozkrytí patrně mít ani nemohou."


Obvinění lékařů a lékárníků vyvolalo skandál. I výzvu k rezignaci

Slova ředitele SÚKL Blahuty vyvolala ostrou reakci na straně lékařů i lékárníků. "Považuji to za nehorázné a ničím nepodložené obvinění. Je trapné sledovat, jak vysoký státní úředník podlézá politikovi. A jen proto, aby si udržel svoji funkci i za změněných politických poměrů, neváhá přijímat jeho populistickou rétoriku o zdravotnictví jako černé díře," prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Komora dopis Babišovi zveřejnila na svých stránkách i s reakcí na něj.

Podobně tvrdě Blahutovo osočování odsoudili na svém webu také lékárníci. "Česká lékárnická komora zásadně odmítá křivé obvinění lékárníků ředitelem SÚKL Zdeňkem Blahutou, podle něhož lékárníci údajně brání zavedení elektronických receptů proto, aby zůstaly zakryty jakési blíže neurčené vazby mezi lékaři a lékárníky. (...) Je zcela absurdní, aby taková ničím nepodložená a nedoložená tvrzení uváděl státní úředník, jehož úkolem je příprava a zprovoznění funkčního a všeobecně přínosného informačního systému elektronické preskripce," stojí v prohlášení České lékárnické komory.

Je otázkou, zda k odchodu donutil šéfa úřadu pro léky právě dopis Babišovi a výroky v něm. Nicméně k rezignaci ho po zveřejnění dopisu vyzval také předseda senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Peter Koliba.

David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat